Ավելի կայուն և անվտանգ Հայաստան փնտրելիս
Վերջին շրջանի թեժացած ու ծայրաստիճան լարված քաղաքական քննարկումները ցույց են տալիս, թե որքան փխրուն է մեր երկրի կայունութունը և ինչ էական ու հետևողական ջանքեր պետք է գործադրել մեր անվտանգությունը ամրապնդելու համար: Ներքաղաքական լարված մթնոլորտը հասկանալի կերպով ստվերում է ուշադրությունը արտաքին քաղաքական անցուդարձից, չնայած պարզ է, որ այսօր չուսումնասիրել արտաքին քաղաքական վեկտորների, քաղաքական նախապատվությունների ու կողմնորոշումների հարցերը հնարավոր չէ, որովհետև, խոշոր հաշվով, դրանցից է կախված մեր անվտանգությունը: Ստորև կուզենայինք ընթերցողների ուշադրությանը ներկայացնել մեր դիտարկումները առավել զգայուն տարածաշրջանային քաղաքական ու տնտեսական հիմնախնդիրների վերաբերյալ:
Հայ-թուրքական կարգավորումը կախված է հայ-ադրբեջանական կարգավորումից
Այս թեզը, որ հասկանալի է դարձել դեռևս «ֆուտբոլային դիվանագիտության» տարիներից, շարունակում է մնալ Հայաստանի և Սփյուռքի հայության մտահոգ ուշադրության կենտրոնում: 20-րդ դարի սկզբի պատմությունից քաջ հայտնի է, որ Թուրքիան համաձայն էր այնպիսի Հայաստան պետության գոյությանը, որը որևէ կերպ չէր խանգարում Թուրքիա-Ադրբեջան կապերին ու փոխգործակցությանը: Դրա համար և 1918, և 1920 թթ. Հայաստանի Հանրապետությունը պարտավորվել էր ճանապարհ տալ թուրքերին և ադրբեջանցիներին անարգել հաղորդակցվելու համար: Խորհրդային կարգերի հաստատումից և Մոսկվայի ու Կարսի պայմանագրերի ստորագրումից հետո Զանգեզուրը և Բորչալուի գավառը միացվեցին Հայաստանին և մեր երկրի տարածքը մեծացավ երեք անգամ: Անմիջապես էլ որոշվեց, որ Նախիջևանը Ադրբեջանի հետ կապ է ստանալու Մեղրիի ավտոճանապարհով և երկաթգծով և Խորհրդային Միության բոլոր տարիներին Մեղրիի ճանապարհահատվածը (ինչպես և ամբողջ Նախիջևանի հարևանության սահմանամերձ ճանապարհները) հսկվում էին ԽՍՀՄ Պետական անվտանգության կոմիտեի սահմանապահ զորքերի ուժերով: Միանգամից ասենք, որ հենց այդ խորհրդային նախադեպը նկատի ունի Ռուսաստանը, երբ պնդում է, որ Մեղրիով անցնող ճանապարհով ադրբեջանական և թուրքական տրանսպորտային միջոցների երևթևեկության վերահսկումը իրականացնեն ռուս սահմանապահները: Ինչպես հայտնի է, այս գաղափարին Ադրբեջանը դեմ չէ: Մնում է Հայաստանի որոշումը, որն առայժմ դրա դեմ առարկություններ ունի:
Հարկ է հիշեցնել, որ քայլերի կուռ տրամաբանությունը թելադրում է իմանալ, որ ռուս սահմանապահներն են այսօր իրականացնում հայ-թուրքական և հայ-իրանական սահմանի պաշտպանությունը: Նրանցից պահանջելով հեռանալ Երևանի Զվարթնոց օդանավակայանի սահմանապահ կետերից, Հայաստանը շարունակում է համաձայնել, որ նրանք պահպանեն հայ-թուրքական և հայ-իրանական սահմանները: Հետևաբար, այստեղ դեռ բանակցելու տեղ կա և այդ հարցը ավելի կպարզվի, երբ հայ-ադրբեջանական սահմանների սահմանազատումն ու սահմանագծումը ավարտվեն: Դրանից հետո մյուս հարցերը հասկանալի կերպով ավելի արագ են լուծվելու: Այդ թվում վերջնական պարզություն կմտնի նաև այն հարցում, թե ինչպես են անարգել հաղորդակցվելու Նախիջևանը (նաև Թուրքիան) Ադրբեջանի հետ Հայաստանի տարածքով:
Իրանի դիրքորոշումը շատ կարևոր է
Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքական դիրքորոշումը Հայաստանի հարցում շատ հստակ ու անփոփոխ է: Իրանը ցանկանում է բարեկամական և բարիդրացիական հարաբերություններ ունենալ Հարավային Կովկասի բոլոր երեք երկրների հետ: Իրանը պնդում է, որ այս պետությունների (նախ և առաջ Հայաստանի) սահմանները անխախտ լինեն և տարածաշրջանային խաղաղությունը պահպանվի: Ադրբեջանին հետաքրքրում է, թե որքանո՞վ է հետևողական Իրանն այս դիրքորոշումն արտահայտելիս և ի՞նչ կարող է անել, եթե ինքն ուզենա ուժային, ագրեսիվ գործողություններով օրինակ զավթել Հայաստանի հարավային շրջանները: Իրանի պաշտոնական ներկայացուցիչը հերթական անգամ Թուրքիայի արտգործնախարարին հստակ շարադրել է պաշտոնական Թեհրանի տվյալ դիրքորոշումը և ցույց է տվել, որ հնարավոր ագրեսիայի դեպքում ինքն անտարբեր չի մնա: Սակայն պետք է հասկանալ, որ Իրանի վրա հույս դնելուց առաջ Հայաստանը պետք է իր սեփական հետևողական քայլերն անի անվտանգությունն ամրապնդելու և ինքնիշխան սահմանները պաշտպանելու համար: Դրա համար աշխույժ միջազգային, այդ թվում Արևմուտքի հետ բանակցություններն ու զանազան շփումները շարունակվում են, և դրանց հռչակված նպատակը հայ-ադրբեջանական արժանապատիվ և արդար խաղաղության հաստատումն է: Արժե ասել, որ և՛ Թուրքիան, և՛ Իրանը սպասում են, որ Հայաստանը Ադրբեջանին կապող տրանսպորտային բոլոր ուղիները շուտափույթ բացվեն և Հարավային Կովկասը վերածվի աշխույժ ու կայուն աշխատող տրանսպորտային հանգույցի: Սա է ցանկանում նաև Ռուսաստանը: Նպատակը մեկն է: Բոլորը սպասում են Հյուսիս-Հարավ ռազմավարական առանցքի ամբողջական գործարկմանը: Ոչ ոք չի կարող ասել, թե դեռ որքան կտևի Ուկրայինական ճգնաժամը: Նույնիսկ ամենահամարձակ արևմտյան դիտորդները, որոնք սկսել են խոսել խաղաղ բանակցությունների անհրաժեշտության մասին, շատ են դժվարանում կանխատեսել, թե երբ կավարտվի ռազմական առճակատումը: Հենց դրա համար էլ Հարավային Կովկասով ր Կասպից ծովով, մասամբ նաև Կենտրոնական Ասիայով անցնող տրանսպորտային մայրուղիները ձեռք են բերել բացառիկ կարևոր նշանակություն:
ԲՐԻՔՍ-ի շրջանակներում ողջույնի արժանացած այս ծրագիրը, որով Հնդկաստանը իրանական նավահանգիստների միջոցով կապվում է Ռուսաստանի հետ, առաջին հերթին, իհարկե, վերաբերում է Ադրբեջանին, հետո նոր միայն Վրաստանին ու մեր երկրին: Իրանական գործընկերների հետ քննարկումներից հետո, Ռուսաստանի փոպվարչապետը անցյալ շաբաթ հայտարարեց, որ լուրջ ներդրումներ են կատարվոլու Իրան-Ադրբեջան երկաթուղային ճանապարհը գործարկելու և Ադրբեջանի առափնյա մայրուղիներով Իրանը Ռուսաստանին կապելու նպատակով:
Համոզված կարող ենք ասել, որ Իրանի ցանկությունը Հայաստանի հետ նույնպես զարգացնելու տրանսպորտային համագործակցություն, հաստատուն է և ունենալու է գործնական շարունակություն: Սկսած այն հարցից, որ Իրանը կուզենար երկրորդ, ավելի բանուկ կամուրջը ունենալ Արաքսի վրայով Հայաստանի սահմանին, վերջացրած Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու շուտափույթ ավարտը, խոսում է Իրանի լուրջ սպասելիքի մասին:
Ընդհանրապես, հայկական գիտափորձագիտական հանրության շրջանում արժե մի բանիմաց քննարկում ծավալել այն մասին, թե ԵԱՏՄ-ի անդամ Հայաստանը անկեղծորեն ցանկանու՞մ է արդյոք ըստ ամենայնի խորացնել համագործակցությունը Իրանի հետ: Կարևոր է հասկանալ նաև, մենք, որ ԵԱՏՄ-ի կողմից լիազորված ենք եղել բանակցելու հարևան Իրանի հետ ազատ առևտրի գոտին կյանքի կոչելու համար, այժմ անկեղծորեն մտադիր ենք այսօր զարկ տալ խորացված համագործակցությանը: Հասկանալի է, որ բոլորի հայացքներն ուղղված են Արևմուտքի արգելամիջոցներին և դրանք խախտելու ճանապարհով ո՛չ Հայաստանը, ո՛չ Վրաստանը, ո՛չ էլ Ադրբեջանը չեն գնալու: Բայց առևտրատնտեսական համագործակցության նոր, ոչ ստանդարտ, ճարպիկ միջոցներ գտնելն ուղղակի պարտադիր է, եթե մենք ցանկանում ենք լիարժեքորեն կյանքի կոչել այն ահռելի ներուժը, որ ունի մեր համագործակցությունը հարևան Իրանի և նրա տարածքով Հնդկաստանի հետ:
Չինաստանը ամրապնդվում է Հարավային Կովկասում
Չինաստանը Հարավային Կովկասում սկսել է վարել աշխույժ քաղաքականություն: Հայաստան ժամանած չինացի քաղաքագետները մի քանի ամիս առաջ ցանկանում էին պարզել, թե ի՞նչ խորության հարաբերություններ է պատրաստ զարգացնել Հայաստանը իրենց երկրի նկատմամբ: Գաղտնիք չէ, որ մեր հասարակության մեջ աշխուժորեն քննարկվում է նաև այն հարցը, թե կարո՞ղ է արդյոք ՉԺՀ-ն որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ Հայաստանի հարցում հանդես գալ որպես անվտանգության և ինքնիշխանության երաշխավոր: Մասնագետների համար առաջին հայացքից զարմանալի թվացող նման հարցադրումը Հայաստանում գոյության իրավունք ունի, որովհետև ոչ ոք չգիտի, թե էքստրեմալ իրավիճակներում ո՞վ է երաշխավորելու մեր երկրի անվտանգությունն ու տարածքային ամբողջականությունը: Չինաստանը Ռուսաստանի հետ զարգացնում է ռազմավարական գործընկերային հարաբերություններ և ԵԱՏՄ-ն ներառել է «Մեկ գոտի, մեկ ուղի» հայտնի նախաձեռնության մեջ: Գրեթե վստահ կարելի է ասել, որ Հայաստանի հետ Չինաստանը զարգացնելու է այնպիսի հարաբերություններ, որոնք կտեղավորեն Չինաստան-Ռուսաստան մեծ համագործակցության ծրագրում: Թե՛ Վրաստանում, թե՛ Ադրբեջանում Չինաստանն իրականացնում է շատ ավելի պատկառելի տնտեսական ծրագրեր: Բացարձակապես Հայաստանի պատասխանատուներից է կախված, թե ինչ զարգացում կունենան Հայաստան-Չինաստան հարաբերությունները: Երբ մենք խոսում ենք Արևմուտք-Արևելք տրանսպորտային միջանցքի զարգացման մասին, մենք հասկանում ենք, որ Հարավային Կովկասով Թուրքիան Կենտրոնական Ասիային այս ճանապարհը այսօր արդեն շատ ավելի նվազ առարկություններ ունի Ռուսաստանի կողմից, քան, ասենք, տասը կամ քսան տարի առաջ: Ռուսական պատասխանատուները հիմա բացիեբաց ասում են, որ հավասարապես շահագրգռված են Կովկաում Հյուսիս-Հարավ և Արևմուտք-Արևելք միջանցքների շուտափույթ գործարկմամբ:
Հայ-ռուսական պաշտոնական հարաբերությունները ցածր մակարդակի վրա են
Այս հանգամանքը չի կարող չմտահոգել Հայաստանի անվտանգության և կայունության խնդիրներին տեղյակ մասնագետներին: Առայժմ երկկողմ պաշտոնական հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ շարունակում են վատթարանալ: Այս մասին զգուշացնում են ռուս փորձագետները, որոնք փորձում են նույնիսկ կանխատեսումներ անել, թե կգնա՞ արդյոք Ռուսաստանը Հայաստանի հետ տնտեսական հարաբերությունները կրճատելու ճանապարհով: Առայժմ Մոսկվայում գերիշխում է այն կարծիքը, որ պաշտոնական հարաբերությունները Հայաստանի իշխանությունների հետ մի բան են, իսկ համագործակցության միլիոնավոր թելերը երկու ժողովուրդների միջև՝ այլ բան: Ռուսաստանի պաշտոնյաները վստահելի զրույցներում ասում են, որ ստեղծված իրավիճակում Մոսկվան ցանկանում է առաջ մղել գիտական, մշակութային հումանիտար, քաղաքակրթական կապերը Հայաստանի հետ, փորձելով դրանով լցնել առաջացած տհաճ վակուումը: Հայ-ռուսական քաղաքական հարաբերությունների բարելավմանը սպասում են բոլոր նրանք, ովքեր կարծում են, որ Հայաստանի տնտեսական զարգացումը հնարավոր է միայն այդ կապերը գնալով ավելի մեծ թափով զարգացնելով: Թե՛ Ադրբեջանը, և թե՛ նույնիսկ Վրաստանը ունեն ավելի ակտիվ հարաբերություններ այսօրվա Ռուսաստանի հետ, քան Հայաստանի արևմտամետ իշխանությունները: Կրկնում ենք, Հայաստանը պետք է մտածի բոլոր հարևանների հետ հարաբերությունները բարելավելու մասին, ոչ երբեք՝ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների հաշվին: Այս թեման շատ մոտ ապագայում լուրջ տեղ է գտնելու մեր հասարակական-քաղաքական խոսույթում: Դա է թելադրում քաղաքականության տրամաբանությունը:

В поисках более стабильной и безопасной Армении
Беспрецедентно напряженные и горячие обсуждения последнего времени показывают, насколько хрупка стабильность нашей страны и какие существенные и последовательные усилия необходимо предпринять для укрепления нашей безопасности. Напряженная внутриполитическая атмосфера понятным образом оттеняет внимание от внешнеполитических перипетий, однако ясно, что сегодня не изучать вопросы внешнеполитических векторов, политических предпочтений и ориентиров невозможно, так как, по крупному счету, от них зависит наша безопасность.
Ниже представляем вниманию читателей наши наблюдения о наиболее чувствительных региональных политических и экономических проблемах.
Армяно-турецкое урегулирование зависит от армяно-азербайджанского урегулирования
Этот тезис, который стал понятен еще со времен “футбольной дипломатии”, продолжает оставаться в центре озабоченного внимания армянства в Армении и в Диаспоре. Из истории начала 20-го века хорошо известно, что Турция была согласна с существованием такого армянского государства, которое никоим образом не мешало бы связям и взаимодействию Турции и Азербайджана. Поэтому и в 1918, и в 1920 гг. Республика Армения обязывалась предоставить возможность беспрепятственного транспортного сообщения двум соседям. После установления советской власти, подписания Московского и Карсского договоров Зангезур и Борчалинский уезд стали частью Армении и территория нашей страны увеличилась в три раза. Почти сразу же было решено, что Нахиджеван получит связь с Азербайджаном по транпортным магистралям Мегринского района. Во все годы Советского Союза по этой дороге (так же, как и по всем приграничным дорогам Нахиджевана) осуществлялся контроль со стороны пограничных войск, Коммитета государственной безопасности СССР. Необходимо сразу сказать, что именно этот советский прецедент имеет в виду Россия, когда утверждает, что на дорогах мегринского участка контроль за передвижением турецких и азербайджанских транспортных средств хотели бы осуществить российские пограничники. Как известно, Азербайджан не против этой идеи. Остается решение Армении, которая пока имеет возражения.
Необходимо отметить, что логика последовательных шагов диктует знать, что российские пограничники и сегодня осуществляют защиту армяно-турецкой и армяно-иранской границ. Требуя оставить пограничные пункты аэропорта “Звартноц” в Ереване, Армения, в то же время, продолжает соглашаться, чтобы они охраняли армяно-турецкую и армяно-иранскую границы. Таким образом, очевидно, что здесь есть место для переговоров и этот вопрос может проясниться, когда закончится демаркация и делимитация армяно-азербайджанской границы. После этого остальные вопросы понятным образом будут решены гораздо быстрее. В их числе окончательную ясность преобретут вопросы о том, каким образом Нахиджеван (а значит и Турция) получат возможность беспрепятственной коммуникации по территории Армении?
Позиция Ирана очень важна
Позиция Исламской Республики Иран в вопросе Армении очень ясна и неизменна. Иран хочет иметь дружественные и добрососедские отношения со всеми тремя странами Южного Кавказа. Иран настаивает, чтобы границы этих государств (в первую очередь Армении) были бы неизменны и мир в регионе был бы сохранен. Азербайджан интересуется, насколько последователен на самом деле Иран, выражая эту позицию и что будет делать, если он бует силовыми, агрессивными действиями, например, оккупировать южные районы Армении?  Официальный представитель Ирана в очередной раз ясно и недвусмысленно изложил министру иностранных дел Турции эту позицию официального Тегерана и показал, что в случае возможной агрессии не будет оставаться безучастным. Однако надо понимать, что перед тем, как надеяться на Иран, Армения должна сама посредством собственных последовательных шагов укреплять безопасность и защищать свои суверенные границы. Поэтому активные международные переговоры и контакты, в том числе с представителями Запада, продолжаются и декларированная их цель – помощь в установлении достойного и справедливого армяно-азербайджанского урегулирования. Стоит заметить, что и Турция, и Иран ожидают, чтобы все транспортные коммуникации, связывающие Армению с Азербайджаном были открыты и Южный Кавказ превратился бы в активный и бесперебойно работающий транспортный узел. Этого желает также Россия. Задача одна – все ждут полноценного функционирования стратегической оси “Север-Юг”. Никто не может сказать, сколько продлится Украинский кризис. Даже самые смелые западные наблюдатели, которые начали говорить о необходимости мирных переговоров, очень затрудняются прогнозировать, когда же завершится военное противостояние. Именно поэтому транспортные магистрали, проходящие по Южному Кавказу, Каспийскому морю, частично также по Центральной Азии, обретают очень важное значение.
Проект, получивший поддержку в рамках БРИКС, по которому Индия через иранские порты получает возможность сообщения с Россией, в первую очередь, конечно, относится к Азербайджану, и потом только к Грузии и к нашей стране. После обсуждений с иранскими партнерами, вице-премьер России на прошлой неделе заявил, что будут сделаны серьезные инвестиции для завершения железнодорожной магистрали, связывающей Иран с Азербайджаном с целью связать через прибрежные магистрали Азербайджана Иран и Россию.
Позволим себе убежденно заявить, что желание Ирана развивать транспортное сотрудничество также с Арменией твердое и будет иметь реальное продолжение. Начиная с того вопроса, что Иран хотел бы иметь второй, с большей проходимостью мост через пограничную реку Аракс на границе Армении и заканчивая быстрейшим завершением строительства автомагистрали Север-Юг, наглядно демонстрирует серьезные ожидания Ирана.
Вообще, стоит организовать в кругах армянского научно-экспертного сообщества компетентное обсуждение о том, желает ли искренне член ЕАЭС Армения реально углублять сотрудничество с Ираном? Важно понимать также, что мы были уполномочены ЕАЭС переговаривать с соседним Ираном по вопросу создания зоны свободной торговли и намерены ли сейчас фарсировать углубленное сотрудничество? Понятно, что все взоры устремлены на санкции Запада и ни Армения, ни Грузия, ни Азербайджан не пойдут по пути их нарушения. Однако просто необходимо находить новые, нестандартные, гибкие меры торгово-экономического сотрудничества, если мы желаем полноценно реализовать тот огромный потенциал, который имеет наше сотрдуничество с соседним Ираном и, по его территории, с Индией.
Китай утверждается на Южном Кавказе
Китай начал проводить активную политику в регионе Южного Кавказа. Несколько месяцев тому назад прибывшие в Ереван китайские политологи хители бы понять, отношение какой глубины готова развивать Армения с их страной? Не секрет, что в нашем обществе активно обсуждается также тот вопрос, может ли КНР, как постоянный член Совета безопасности ООН выступить в вопросе Армении как гарант безопасности и суверенитета?
Удивительный для специалистов с первого взгляда подобный вопрос имеет право на жизнь в Армении, так как никто не знает о том, кто в экстремальных ситуациях будет гарантировать безопасность и территориальную целостность нашей страны. Китай развивает с Россией стратегические партнерские отношения и совместил ЕАЭС со своим мегапроектом “один пояс – один путь”.
Можно утверждать, что с Арменией  Китай будет развивать такие отношения, которые уместятся в проекте большого сотрудничества Китай-Россия. И в Грузии, и в Азербайджане Китай реализует гораздо более внушительные экономические проекты. Исключительно от официальных лиц Армении зависит, как будут развиваться армяно-китайские отношения. Если мы говорим о развитии транспортного коридора Запад-Восток, мы понимаем, что связывающая через Южный Кавказ дорога из Турции в Центральную Азию сегодня имеет гораздо более меньшие возражения со стороны России, чем десять или двадцать лет тому назад. Российские официальные лица сейчас откровенно утверждают, что в равной степени заинтересованы в быстрейшего запуска в полном объеме на Южном Кавказе коридоров и Север-Юг, и Запад-Восток.
Армяно-российские официальные отношения находятся на низком уровне
Это положение не может не вызвать озабоченность у специалистов, осведомленных вопросами безопасности и стабильности Армении. Пока двусторонние официальные отношения с Россией продолжают ухудшаться. Об этом предупреждают российские эксперты, которые пробуют делать даже прогнозы в вопросе о том, пойдет ли Россия по пути сокращения экономических свяазей с Арменией? Пока в Москве доминирует то мнение, что одно дело – официальные отношения с властями Армении, и другое дело – многомиллионные узы сотрудничества между двумя братскими народами. В доверительных беседах российские государственные деятели говорят, что в создавшейся ситуации Москва желает продвигать научные, культурные, гуманитарные, цивилизационные связи с Арменией, желая этим заполнить образовавшийся неприятный вакуум. Улучшению политических отношений двух стран ожидают все те, которые думают, что экономическое  развитие Армении возможно только лишь посредством фарсирования именно этого сотрдуничества. И Азербайджан, и даже Грузия сегодня имеют куда более активные отношения с сегодняшней Россией, чем прозападные власти Армении. Повторимся, Армения должна думать об улучшении отношений со всеми соседями. Но ни в коем случае не за счет отношений с Россией. Эта тема в ближайшем будущем займет серьезное место в нашем общественно-политическом дискурсе. Это диктует логика международных отношений.