Ստեփանակերտի հետ երկխոսությունը կարևոր է առաջին հերթին հենց Ադրբեջանի համար. Ալեն Սիմոնյան
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը վստահ է, որ գործող իշխանությունը, հակառակ ընդդիմախոսների սպասումներին, կարողացել է առնվազն հետաձգել պատերազմի հեռանկարները և ակտիվորեն աշխատում է խաղաղության հաստատման ուղղությամբ:
Այսօր լրագրողների հետ զրույցում Սիմոնյանը նշել է, որ առաջնահերթություն չի համարում 86,6 հազար քառ.կմ-ը, որի շրջանակներում ճանաչվել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, այլ կարևոր է համարում Հայաստանի 29,8 հազար քառ. կմ-ի ճանաչումը, ինչպես նաև արցախցիների իրավունքների պաշտպանությունն ու անվտանգության ապահովումը:
Միևնույն ժամանակ, Սիմոնյանը նշեց, որ կարևոր ասպեկտ է նաև պայմանագրի կատարման երաշխավորների ինստիտուտը: «Երաշխիքների հարցը շատ կարևոր է։ Մենք տեսնում ենք, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության գրեթե բոլոր դրույթներն այս կամ այն չափով խախտվում են, իսկ երաշխավոր պետությունը մեծամասամբ համարժեք միջոցներով չի արձագանքում», - հայտարարել է նա:
Սիմոնյանը խուսափեց պատասխանել այն հարցին, թե որքանով են իշխանության համար սկզբունքային միջազգային երաշխիքների հարցերը և Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության մեկնարկը, արդյոք այդ հարցերի շուրջ համաձայնության բացակայությունը կարող է խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հրաժարվելու պատճառ դառնալ: Բանախոսը միայն հորդորեց չմոռանալ, որ բանակցություններ են ընթանում, իսկ այդ հարցերը վերաբերում են գործընթացի մանրամասներին ու նրբություններին, որոնց մասին պետք չէ հրապարակավ խոսել:
Նա միայն հավաստիացրեց, որ հայկական կողմը պետք է առավելագույն ջանքեր գործադրի Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսությունն ապահովելու համար, Հակառակ դեպքում «այդ վերքը մշտապես արնահոսելու է»: «Հարցը չի լուծվի նույնիսկ Ադրբեջանի տեսանկյունից։ Այլընտրանքը ցեղասպանությունն է։ Այդ պատճառով ադրբեջանական ղեկավարությունը պետք է գիտակցի, որ դա իրենց համար շատ ավելի կարեւոր է, քան մեզ համար», - հայտարարել Է Սիմոնյանը։
Բանախոսը վստահ է, որ Ստեփանակերտի հետ երկխոսության հարցում միջազգային հանրությունը ճնշում է գործադրում Բաքվի վրա, և դա հայկական կողմի հաջողությունն է:
Ինչ վերաբերում է Քիշնևում կայանալիք հանդիպման նախօրեին Բաքվի կողմից հնչեցվող հերթական սպառնալիքներին, Սիմոնյանը նշել է, որ սա է Բաքվի ռազմավարությունը ՝ թեժացնել իրավիճակը, որպեսզի բանակցություններն այդ դիրքերից սկսեն: Բացի այդ, լինելով բռնապետ, որը ժառանգել է իշխանությունը և երկար տարիներ իշխում է երկրում, Իլհամ Ալիևը կարիք ունի արտաքին թշնամի ձևավորելու ՝ իշխանությունը պահելու և ներքին խնդիրները հետին պլան մղելու շահերից ելնելով:

Ален Симонян: Диалог со Степанакертом важен в первую очередь для самого Азербайджана
Спикер парламента Армении Ален Симонян уверен, что действующая власть, наперекор ожиданиям оппонентов, сумела, как минимум, отдалить перспективы войны и активно работает над установлением мира.
Сегодня, 1 июня, в беседе с журналистами Симонян отметил, что не считает приоритетом 86,6 тыс. кв. км, в рамках которых была признана территориальная целостность Азербайджана, а считает важным признание 29,8 тыс. кв. км территории Армении, а также защиту прав и обеспечение безопасности арцахцев.
Вместе с тем Симонян отметил, что важным аспектом является и институт гарантов выполнения договора. «Вопрос гарантий очень важен. Мы видим, что практически все положения трехстороннего заявления от 9 ноября в той или иной степени нарушаются, а государство-гарант в большинстве случае не реагирует адекватными мерами», - заявил он.
Симонян уклонился от ответа на вопрос о том, насколько принципиальны для власти вопросы международных гарантий и начала диалога Степанакерт-Баку, может ли отсутствие согласия по этим вопросам послужить причиной отказа от подписания договора о мире. Спикер лишь призвал не забывать, что идут переговоры, а эти вопросы касаются деталей и тонкостей процесса, о которых публично говорить не следует.
Он лишь заверил, что армянская сторона должна приложить максимум усилий для обеспечения диалога Степанакерт-Баку, в обратном случае «эта рана постоянно будет кровоточить». «Вопрос не будет решен даже с точки зрения Азербайджана. Альтернативой является геноцид. Поэтому азербайджанское руководство должно осознать, что для них это гораздо более важно, чем для нас», - заявил Симонян.
Спикер уверен, что по вопросу диалога со Степанакертом международное сообщество оказывает давление на Баку, и это является успехом армянской стороны.
Что касается очередных угроз, озвучиваемых Баку накануне предстоящей встречи в Кишиневе, Симонян отметил, что в этом стратегия Баку: накалить обстановку, чтобы начать переговоры с этих позиций. Кроме того, будучи диктатором, который унаследовал власть и долгие годы правит в стране, Ильхам Алиев нуждается в формировании внешнего врага в интересах удержания власти и переведения внутренних проблем на задний план.