Շուշիի «ազատագրման» մասին ադրբեջանական ֆիլմի ցուցադրությունը ՌԴ տարածքում սադրանք է.  Ռուսաստանում ՀՀ դեսպանություն
Ռուսաստանում ՀՀ դեսպանությունն իր խորին հիասթափությունն է հայտնում Համառուսաստանյան ցուցահանդեսային կենտրոնում (ՀՑԿ, նախկին ВДНХ) Շուշիի իբրև թե «ազատագրման» մասին պատմող ադրբեջանական ֆիլմի ցուցադրության կապակցությամբ։ Դեսպանությունը պաշտոնական հայտարարություն է տարածել։
Նոյեմբերի 9-ին ՀՑԿ-ի «Ադրբեջան» տաղավարում ցուցադրվել է ադրբեջանցի կինոպրոդյուսեր Արզու Ալիևայի «Շուշա, դու ազատ ես» վավերագրական ֆիլմը, որը պատմում է 2020 թ․ աշնանն Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի մասին։
«Այս գործողությունը դիտարկում ենք որպես բացահայտ սադրանք, որն ուղղված է ազգամիջյան տարաձայնությունների հրահրմանը և վերջին տարիներին ձեռնարկած բազմաթիվ ջանքերի խափանմանը՝ Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում ինչպես Հայաստանի և Ադրբեջանի, այնպես էլ երկու երկրների համայնքների միջև լարվածության հետագա սրում թույլ չտալու նպատակով»,- նշված է հայտարարության մեջ։
Դեսպանությունն այս ֆիլմը բնորոշում է որպես ադրբեջանական հայատյաց քարոզչության հերթական արտադրանք, որը ոչ միայն վիրավորում է ՌԴ տարածքում բնակվող մեծաթիվ հայ համայնքին, Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների հայերին, այլև ատելության և այլատյացության ակնհայտ ուղեցույց է ադրբեջանական երիտասարդության համար։
«Ակնհայտ է, որ նման գործողություններով ադրբեջանական կողմը միջազգային հանրության աչքում փորձում է արդարացնել ինչպես 2020 թվականի պատերազմի, ապա 2021-2022 թվականների հետագա իրադարձությունների ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների և նրանց պաշտպանների դեմ իրականացված ծանրագույն պատերազմական հանցագործությունները, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի գրավյալ տարածքներում վանդալիզմի դեպքերը»,- շեշտում են դեսպանությունից։
ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունում վստահ են, որ ադրբեջանական կողմը միտումնավոր է ընտրել Համառուսաստանյան ցուցահանդեսային կենտրոնը՝ նպատակ ունենալով վարկաբեկել ոչ միայն կենտրոնը, որը քարոզում է ժողովուրդների միջև բարեկամության և համագործակցության գաղափարները, այլև այն երկիրը, որի ջանքերի շնորհիվ Հայաստանն ու Ադրբեջանը որոշել են ընտրել դեպի խաղաղություն և բարիդրացիություն տանող ճանապարհը:

Показ фильма «Шуша, ты свободна» Арзу Алиевой 9 ноября 2022 года на территории ВДНХ в Москве посольство Армении назвало провокацией
Показ фильма «Шуша, ты свободна» Арзу Алиевой 9 ноября 2022 года на территории ВДНХ в Москве посольство Армении назвало провокацией.
Об этом говорится в заявлении диппредставительства Армении в Москве.
«Это очередной армяноненавистнический продукт азербайджанской пропаганды, который не только оскорбляет чувства проживающей на территории РФ многочисленной армянской общины, их соотечественников в Республике Армения и Нагорном Карабахе, но и представляет собой очевидное пособие для азербайджанской молодежи, продолжающей взращиваться на ненависти и ксенофобии», — говорится в сообщении посольства.
Посольство выразило глубокое разочарование в связи с демонстрацией фильма об агрессии против мирного населения Нагорного Карабаха (Арцаха) осенью 2020 года, впоследствии названной 44-дневной войной.
Подчеркивается, что подобными действиями азербайджанская сторона пытается в глазах международного сообщества оправдать тяжелейшие военные преступления против жителей Нагорного Карабаха и их защитников во время войны 2020 года и в ходе последующих событий 2021-2022 гг., а также продолжающиеся акты вандализма на территории Нагорного Карабаха, занятого в ходе агрессии.
Армянская сторона рассматривает подобные мероприятия как откровенную провокацию, направленную на разжигание межнациональной розни и подрыв многочисленных усилий, предпринятых за последние годы с целью недопущения дальнейшей эскалации напряжения между Арменией и Азербайджаном и общинами двух стран на территории России, подчеркивается в сообщении.
В посольстве отметили, что азербайджанская сторона намеренно выбрала площадку своего павильона на территории Всероссийского Выставочного Центра — ВДНХ, чтобы дискредитировать не только любимый всеми выставочный центр, символизирующий дружбу и сотрудничество между народами, но и страну, благодаря усилиям которой Армения и Азербайджан решили избрать путь мира и добрососедства.