ՌԴ ՊՆ պատվիրակությունն ուրբաթ կայցելի Երևան՝ քննարկելու ԼՂ-ից խաղաղապահների դուրսբերման ժամկետները. ՏԱՍՍ
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության պատվիրակությունն այսօր կայցելի Երևան՝ քննարկելու Լեռնային Ղարաբաղից ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հեռանալու ժամկետները: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է դիվանագիտական աղբյուրը։
«Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության պատվիրակությունն այսօր կայցելի Երևան։ Հայկական կողմի հետ հանդիպմանը կքննարկվեն Լեռնային Ղարաբաղից ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հեռանալու կոնկրետ ժամկետները»,- ասել է զրուցակիցը։
Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախումբը տեղակայվել է տարածաշրջանում 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների կողմից ստորագրված հրադադարի մասին հռչակագրի հիման վրա։ Ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի գտնվելու տեւողությունը որոշվել է պայմանագրի ստորագրման օրվանից հինգ տարի ժամկետով՝ եւս հինգ տարով ավտոմատ երկարաձգմամբ, եթե պայմանագրի կողմերից մեկը ժամկետի ավարտից 6 ամիս առաջ չհայտարարի սույն դրույթի կիրառումը դադարեցնելու մտադրության մասին:

Делегация МО РФ обсудит в Ереване сроки ухода РМК из Нагорного Карабаха – СМИ
Делегация Минобороны России в пятницу посетит Ереван для обсуждения сроков ухода российского миротворческого контингента из Нагорного Карабаха. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на дипломатический источник.
"Делегация Минобороны России сегодня посетит Ереван. На встрече с армянской стороной будут обсуждаться конкретные сроки ухода российского миротворческого контингента из Нагорного Карабаха", - говорится в сообщении.
Российский миротворческий контингент в Нагорном Карабахе дислоцирован в регионе на основании заявления о прекращении огня, подписанного лидерами Азербайджана, Армении и России от 9 ноября 2020 года. Срок пребывания миротворческого контингента РФ был определен на пять лет с момента подписания соглашения, с автоматическим продлением на очередной пятилетний период, если ни одна из сторон соглашения не заявит за 6 месяцев до истечения срока о намерении прекратить применение этого положения.