Ձեռնարկվել և այժմ էլ մեծ ջանքեր են գործադրվում Ղարաբաղը խաղաղ կյանքի վերադարձնելու և նրա հետագա զարգացումն ապահովելու համար. ՌԴ դեսպան
Ռուսաստանն ու Հայաստանը կապված են շատ սերտ կապերով ՝ մարդկային, տնտեսական. մեր հարաբերություններն այլընտրանք չունեն։ Այս մասին Եվրասիական փորձագիտական ակումբի կողմից կազմակերպված "Ռուսաստանի ռազմավարական դաշնակցի կերպարը ժամանակակից հայկական հասարակությունում" կոնֆերանսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
"Մեզ շատ բան է միավորում։ Եվ դա չպետք է մոռանալ հատկապես հիմա ՝ այս դժվարին ժամանակներում, Հայաստանի կյանքի ու զարգացման շատ բարդ փուլում։ Այն փորձությունները, որոնցով անցնում է հայ ժողովուրդը, լիովին ցուցադրում են մեր դաշնակցային հարաբերությունների որակը",- վստահեցրել է դիվանագետը։
Նրա խոսքով, միակ երկիրը, որը Հայաստանին գործնական օգնություն է ցուցաբերել եւ ցուցաբերում այդ կրիտիկական իրավիճակում` Ռուսաստանն է: Նա նաեւ ընդգծել է, որ ձեռնարկվել են եւ այժմ էլ մեծ ջանքեր են գործադրվում Ղարաբաղը խաղաղ կյանքի վերադարձնելու եւ նրա հետագա զարգացումն ապահովելու համար:
"Մենք մեծ նշանակություն ենք տալիս, որպեսզի Հայաստանի բնակչությունը ավելի արագ հաղթահարի պատերազմի հասցրած սթրեսը", - հավաստիացրել է դիվանագետը:
Դրա համար, ըստ նրա, լուրջ քայլեր են ձեռնարկվում երկկողմ հարաբերությունների խորացման ուղղությամբ, սկսվել է եռակողմ ձևաչափով աշխատանք, անվտանգության ապահովման գործում կարևոր դեր է խաղում նաև ռուսական ռազմակայանը:
"Ռուսաստանը նաեւ ակտիվ ջանքեր է գործադրում Սյունիքում իրավիճակը կարգավորելու համար։ Այս բոլոր ասպեկտները ցուցադրական են մեր մոտեցումը դաշնակցային հարցերում",- ասել է դիվանագետը։

Предприняты и сейчас предпринимаются большие усилия, чтобы вернуть Карабах к мирной жизни и обеспечить его дальнейшее развитие: посол РФ
Россия и Армения связаны очень тесными узами - человеческими, экономическими: наши отношения безальтернативны. Об этом в ходе конференции «Образ стратегического союзника России в современном армянском обществе», организованной Евразийским экспертным клубом, заявил посол России в Армении Сергей Копыркин.
«Нас объединяет слишком многое. И это не надо забывать особенно сейчас, в это трудное время, на очень непростом этапе жизни и развития Армении. Те испытания, через которые проходит армянский народ, в полной мере демонстрирует качество наших союзнических отношений»,- заверил дипломат.
По его словам, единственной страной, которая оказала и оказывает Армении практическую помощь в этой критической ситуации, является Россия. Он также подчеркнул, что были предприняты и сейчас предпринимаются большие усилия, чтобы вернуть Карабах к мирной жизни и обеспечить его дальнейшее развитие.
«Мы придаем большое значение тому, чтобы население Армении быстрее преодолело стресс, нанесенный войной»,- заверил дипломат.
Для этого, по его словам, предпринимаются серьезные шаги для углубления двусторонних отношений, начата работа в трехстороннем формате, важную роль в обеспечении безопасности играет и российская военная база.
«Россия также предпринимает активные усилия и для разрешения ситуации в Сюнике. Все эти аспекты показательны и показывают наш подход в вопросах союзничества»,- резюмировал дипломат.