Հանդիպմանը ընդգծվել է ԼՂ հայերի իրավունքների և երաշխիքների ներդրման կարևորությունը․ Ելիսեյան պալատ
Ելիսեյան պալատը հայտարարություն է տարածել Քիշնևում Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և Եվրոպական խորհրդի ղեկավարների մասնակցությամբ հնգակողմ հանդիպման արդյունքներով։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հաղորդագրության մեջ ասված է․
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այս հինգշաբթի՝ հունիսի 1-ին, Քիշնևում կայացած Եվրոպական համայնքի երկրորդ գագաթնաժողովի շրջանակներում հանդիպել են Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահի, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի մասնակցությամբ: Ադրբեջանի նախագահը և Հայաստանի վարչապետը վերահաստատել են 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում ձեռք բերված հանձնառությունը սահմանների ճանաչման վերաբերյալ Ալմա-Աթայի հռչակագրին:
Նրանք վերահաստատել են, որ փոխադարձաբար ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը: Եվրոպացի առաջնորդները կոչ են արել Հայաստանին և Ադրբեջանին հավատարիմ մնալ իրենց ստանձնած բոլոր պարտավորություններին, մասնավորապես՝ հնարավորինս կարճ ժամկետներում ազատ արձակել ռազմագերիներն: Նրանք նաև ընդգծել են Եվրամիության դիտորդական առաքելության կարևորությունը՝ ի նպաստ Հայաստանի։ Վերջում կողմերն ընդգծել են Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների ներդրման կարևորությունը»։
Հայտարարության մեջ նշվում է նաև, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը կոչ է արել զերծ մնալ թշնամական ցանկացած հռետորաբանությունից և շեշտել խաղաղության վերադարձի ուղղությամբ ջանքերը շարունակելու կարևորությունը՝ ի շահ տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների։

В Кишиневе была подчеркнута важность внедрения гарантий для армян Нагорного Карабаха: Елисейский дворец
На пятисторонней встрече в Кишиневе была подчеркнута важность внедрения механизмов защиты прав и гарантий армян Нагорного Карабаха, сообщает Елисейский дворец. Президент Азербайджана и премьер-министр Армении подтвердили приверженность, достигнутым в Праге 6 октября 2022 года договоренностям по признанию границ.
«Они подтвердили, что взаимно признают территориальную целостность друг друга», - говорится в заявлении.
«Европейские лидеры призвали Ереван и Баку оставаться верными всем взятым на себя обязательствам, в частности, освободить военнопленных в кратчайшие сроки. Они также подчеркнули важность наблюдательной миссии Евросоюза во благо Армении», - говорится в заявлении Елисейского дворца.
Отмечается, что «стороны подчеркнули важность внедрения гарантий защиты прав и безопасности армян Нагорного Карабаха».