Որոնք են Արցախի անվտանգության խորհուրդի վերջին հայտարարության հիմնական մեսիջները
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը առանձնացրել է Արցախի ավտանգության խորհրդի օրերս ընդունված հայտարարության առանցքային ուղերձները` հասցեագրված ՀՀ իշխանություններին և նրանց վերջին շրջանում արցախյան հարցով հնչեցվող հայտարարություններին:
«1. Հայտարարությամբ արձանագրվում է ՀՀ իշխանության՝ Արցախի վերաբերյալ հնչեցվող հայտարարությունների խնդրահարույց լինելը։
2. ՀՀ իշխանությանը հիշեցնում Արցախի ինքնորոշման իրավունքի իրացման և դրա միջազգային ճանաչման ակունքներին վերադարձի մասին։
3. Արձանագրում, որ ՀՀ իշխանությունների ակտիվացրած հակառուսական քաղաքականությունը չափազանց վտանգավոր է։
4. Շեշտվում է, որ Արցախի հարցով ընթացող գործընթացը դուրս եկել սահմանված սկզբունքերի ու տրամաբանության գծից։
5. Նշվում է, որ չնայած ՀՀ-ի և Արցախի իշխանությունների միջև Արցախի հարցով պարբերաբար խորհրդակցություններ են լինում, սակայն միշտ չէ, որ մոտեցումները ներդաշնակ են, կան հարցեր, որտեղ Արցախն ունի անհամաձայնություններ։
Ի դեպ, անհամաձայնությունների վերաբերյալ Արցախի ղեկավարությունը պետք է առավել հստակ խոսի և բաց ասի, թե ինչի վերաբերյալ է մոտեցումների տարբերությունը։
6. Ընդգծվում է, որ նախկինում՝ մինչև փաշինյանական ռեժիմի հաստատում, Արցախի հարցով գործընթացն ընթացել է ճիշտ ուղով՝ համայն հայության ռեսուրսների մոբիլիզացիայի պայմաններում։
7. Ի հեճուկս ՀՀ իշխանության, արձանագրվել է, որ համազգային արժեքներն ու շահերը ենթադրում են, որ անկախ ամեն ինչից՝ Մայր Հայաստանը պետք է մշտապես լինի Արցախի կողքին բոլոր ուղղություններով, հատկապես՝ Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորման և ինքնորոշման իրավունքի միջազգային ճանաչման առումներով, ինչից ամեն գնով խուսափում է ՀՀ իշխանությունը։
8. Նշվում է, թե քանի Արցախը բանակցային գործընթացի լիիրավ կողմ չի դարձել, ՀՀ իշխանությունը չպետք է փախչի պատասխանատվությունից և շարունակի իրականացնել Արցախի ու արցախահայության շահերի ներկայացումը և պաշտպանությունը միջազգային հարթակներում»,- գրել է պատգամավորը։

Основные посылы последнего заявления Совета безопасности Арцаха
Депутат от парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян представил основные посылы последнего заявления Совета безопасности Арцаха, адресованные властям Армении в ответ на их последние заявления относительно карабахской проблемы.
«1. Заявлением констатируется проблематичность заявлений властей РА относительно Арцаха.
2. В заявлении напоминается властям Армении о реализации права Арцаха на самоопределение и возвращении к истокам его международного признания.
3․Констатируется, что активизировавшаяся властями РА антироссийская политика крайне опасна.
4. Подчеркивается, что процесс по вопросу Арцаха вышел за рамки установленных принципов и логики.
5. Отмечается, что хотя между властями Армении и Арцаха периодически проводятся консультации по вопросу Арцаха, однако подходы не всегда гармоничны, в определенных вопросах у Арцаха есть разногласия.Кстати, руководство Арцаха должно более четко и открыто говорить о разногласиях.
6. Подчеркивается, что в прошлом - до прихода к власти пашиняновского режима процесс по вопросу Арцаха осуществляться более правильно посредством мобилизации ресурсов всего армянского народа.
7. Несмотря на то, что нынешние власти РА всячески открещиваются от роли гаранта безопасности Арцаха, в заявлении было четко зафиксировано, что общенациональные ценности и интересы предполагают, что Армения всегда должна быть рядом с Арцахом по всем направлениям, особенно в плане гарантирования безопасности его народа и международного признания права на самоопределение.
8. Отмечается, что пока Арцах не стал полноправной стороной переговорного процесса, власти Армении не должны избегать ответственности за его судьбу и должны продолжать представлять и защищать интересы армян Арцаха на международных площадках»,- написал депутат.