Ողջունելի է խաղաղության հասնելու ցանկացած փորձ. ԵԽ-ում Կիպրոսի պատգամավորը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի համաձայնագրի մասին
Եվրոպական խորհրդարանում Կիպրոսը ներկայացնող պատգամավոր Գեադիս Գեադին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի համատեքստում ողջունելի է համարել խաղաղության հասնելու ցանկացած փորձ, եթե այն հաշվի է առնում աշխարհաքաղաքական իրողությունները:
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Եվրոխորհրդարանի պատգամավորն ընդգծել է, որ Եվրոպան պետք է պաշտպանի Հայաստանի և հայ ժողովրդի շահերը։ «Եվրոպան, անշուշտ, կարող է վճռորոշ դեր խաղալ և, իմ կարծիքով, պարտավոր է պաշտպանել Հայաստանի և հայ ժողովրդի շահերը։ Այն պետք է վճռականորեն միջամտի՝ վերջ դնելու Հայաստանի պատմական տարածքները տենչացող պետությունների ախորժակին»,-նշել է նա՝ ցավով արձանագրելով, որ Եվրոպան գործադրում է երկակի ստանդարտներ, ինչպես դա տեղի է ունենում նաև իր հայրենի Կիպրոսի դեպքում։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը մարտի 13-ին հայտարարել են խաղաղության համաձայնագրի տեքստի շուրջ համաձայնության հասնելու մասին։ Դրանից անմիջապես հետո Հայաստանն Ադրբեջանին առաջարկել է խորհրդակցություններ սկսել համաձայնագրի կնքման ժամկետներն ու տեղը որոշելու վերաբերյալ, Ադրբեջանը, սակայն, նոր նախապայմաններ է առաջ քաշում համաձայնագիրը ստորագրելու համար։ Մասնավորապես, Ադրբեջանը շարունակում է կեղծ պնդումները, թե իբր Հայաստանի Սահմանադրության մեջ տարածքային պահանջներ կան Ադրբեջանի նկատմամբ՝ նշելով, որ Հայաստանը պետք է փոխի իր Սահմանադրությունը։ Բացի այդ, Բաքուն նաև պնդում է, որ համաձայնագիրը ստորագրելուց առաջ պետք է լուծարվի ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը։

Приветствуются любые попытки достичь мира: депутат Европарламента от Кипра о соглашении между Арменией и Азербайджаном
Геадис Геади, депутат Европейского парламента, представляющий Кипр, приветствует любую попытку достижения мира в контексте мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, если она будет учитывать геополитические реалии.
В интервью корреспонденту Арменпресс в Брюсселе депутат Европарламента подчеркнул, что Европа должна защищать интересы Армении и армянского народа. “Европа, безусловно, может сыграть решающую роль и, по моему мнению, обязана защитить интересы Армении и армянского народа. Она должна решительно вмешаться, чтобы положить конец аппетитам государств, которые жаждут исторических территорий Армении”, - отметил он, добавив с сожалением, что Европа применяет двойные стандарты, как это происходит и в случае с его родным Кипром.
13 марта Армения и Азербайджан объявили о достижении соглашения по тексту мирного соглашения. Сразу после этого Армения предложила Азербайджану начать консультации для определения сроков и места подписания соглашения, однако Азербайджан выдвигает новые предварительные условия для подписания соглашения. В частности, Азербайджан продолжает ложные утверждения, что в Конституции Армении есть  территориальные претензии к Азербайджану, заявляя, что Армения должна изменить свою Конституцию. Кроме того, Баку также настаивает на том, что Минская группа ОБСЕ должна быть распущена до подписания соглашения.