Միխայիլ Միշուստինը կարևորել է տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային ապաշրջափակումը, նոր ենթակառուցվածքային ուղիների ստեղծումը
ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ ողջույններ է փոխանցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի անունից, հայտնում է Interfax-ը։
«Առաջին հերթին կցանկանայի ձեզ փոխանցել ջերմ ողջույններ և բարեմաղթանքներ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Վլադիմիրի Պուտինի անունից», - ասել է Միշուստինը։
ՌԴ վարչապետը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների ավարտից հետո Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների ընդունած հայտարարությունը մեծ հնարավորություններ են ստեղծում համատեղ աշխատանքի համար:
«Դա առաջին հերթին տնտեսական և տրանսպորտային բոլոր կապերի ապաշրջափակումն է, նոր ենթակառուցվածքային ուղիների ստեղծումը: Այս ամենը պայմաններ կստեղծի տարածաշրջանի կայուն զարգացման համար», - նշել է նա:
Բացի այդ, Ռուսաստանի վարչապետնն առաջարկել է միջկառավարական հանձնաժողովին նախապատրաստել Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև առևտրի աճի և փոխադարձ ներդրումների ավելացման համար նոր նախաձեռնություններ:
Միշուստինի խոսքով՝ կորոնավիրուսն ազդել է երկկողմ առևտրի դինամիկայի վրա. նախորդ տարի համատեղ ապրանքաշրջանառությունը նվազել է մոտ 10%-ով և կազմել շուրջ $2.3 մլրդ:
«Այս իրավիճակը ձեռնատու չէ: Ես առաջարկում եմ հանձնարարել մեր միջկառավարական հանձնաժողովին նախապատրաստել նոր նախաձեռնություններ՝ առևտրի աճի, Հայաստանի հետ փոխադարձ ներդրումների ավելացման ուղղությամբ», - շեշտել է ՌԴ վարչապետը:

Мишустин предложил подготовить инициативы для увеличения товарооборота с Арменией
Премьер-министр РФ Михаил Мишустин предложил поручить межправительственной комиссии подготовить новые инициативы для увеличения товарооборота и роста взаимных инвестиций России с Арменией.
В четверг на встрече с исполняющим обязанности главы правительства Армении Николом Пашиняном он отметил, что коронавирус повлиял на динамику двусторонней торговли: в прошлом году совместный товарооборот снизился примерно на 10% и составил около $2,3 млрд.
"Конечно, нас такая ситуация не устраивает. Предлагаю поручить нашей межправкомиссии подготовить новые инициативы для увеличения товарооборота, роста взаимных инвестиций с Арменией", - сказал Мишустин.
Мишустин передал Пашиняну привет от президента России Владимира Путина.
"Прежде всего хочу передать вам теплый привет и наилучшие пожелания от президента России Владимира Владимировича Путина", - сказал Мишустин. Он подчеркнул, что Москва дорожит братскими отношениями с Ереваном, носящими многолетний союзнический и стратегический характер.
Глава правительства РФ отметил, что принятые после завершения боевых действий в Нагорном Карабахе заявления лидеров Азербайджана, Армении и России открыли большие возможности для совместной работы.
"Это в первую очередь разблокирование всех экономических и транспортных связей, создание новых инфраструктурных маршрутов. Все это создаст условия для устойчивого развития Закавказского региона", - отметил Мишустин.