Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը պետական մակարդակով ճանաչելու հարցը դժվար թե լուծվի մարտական գործողությունների շրջանում. Զատուլին
ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ, ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի տնօրեն Կոնստանտին Զատուլինը հանդես է եկել Արցախի վերաբերյալ հայտարարությամբ, որը հրապարակվել է Լազարյան ակումբի կայքում:
"Անձամբ ես վաղուց եմ ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը, և դա այն պատճառներից մեկն է, որ ինձ արգելված է մուտք գործել Ադրբեջան։ Իսկ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը պետական մակարդակով ճանաչելու հարցը դժվար թե, իմ կարծիքով, լուծվի մարտական գործողությունների շրջանում։ Ժամանակին Հայաստանի իշխանությունները խոստացել էին ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, եթե նրա վրա հարձակվի Ադրբեջանը։ ԼՂՀ ճանաչումը Հայաստանի ներքին գործն է։ Բայց ես այս պահին խորհուրդ չէի տա անել այդ քայլը, քանի որ դա միայն կխթանի լարվածությունը և լրացուցիչ առիթներ կստեղծի Ադրբեջանի ու Թուրքիայի համար, որոնք, անշուշտ, արդարացում կդարձնեն իրենց նոր դիվանագիտական և ոչ միայն դիվանագիտական հարձակման համար։
Ինչ վերաբերում է այլ երկրների կողմից ԼՂՀ ճանաչմանը, ապա այստեղ շատ բան կախված է այդ պետությունների հետ Հայաստանի փոխհարաբերություններից։ Պատրաստ են Արցախը ճանաչել առանց Հայաստանի կողմից ճանաչման, թե ոչ։ Ինչ կտա այդ ճանաչումը ներկա իրավիճակում ռազմական գործողությունների դեպքում, եթե այն ճանաչած երկիրը հեռու է տարածաշրջանից եւ հնարավորություն չունի իրապես օգնել հայկական կողմին: Մի խոսքով, ես շատ զուսպ եմ վերաբերվում Արցախի Հանրապետությունն անհապաղ ճանաչելու գաղափարին։ Խոսել այդ մասին, ձգտել դրան, արդարության հասնել, կարելի է եւ, հավանաբար, պետք է։ Բայց այդ պայքարում հաջողության կարելի է հասնել միայն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման արդյունքում",-գրել է Կոնստանտին Զատուլինը ։

Bопрос о признании Нагорно-Карабахской Республики на государственном уровне вряд ли, по моему мнению, будет решен в период боевых действий։ Константин Затулин
Первый заместитель председателя комитета Госдумы РФ по делам СНГ, директор Института стран СНГ Константин Затулин выступил с заявлением по Арцаху, которое опубликовано на сайте Лазаревского клуба.
«Лично я давно признал Республику Арцах, и это является одной из причин, по которой мне запрещен въезд в Азербайджан. А вопрос о признании Нагорно-Карабахской Республики на государственном уровне вряд ли, по моему мнению, будет решен в период боевых действий. В свое время власти Армении обещали признать Нагорно-Карабахскую Республику, если на нее нападет Азербайджан. Признание НКР – это внутреннее дело Армении.
Но я бы не советовал в настоящее время делать этот шаг, поскольку это только взвинтит напряженность и создаст дополнительные поводы для Азербайджана и Турции, которые, безусловно, сделают это оправданием для своего нового дипломатического и не только дипломатического наступления. Что же касается признания НКР со стороны других стран, то здесь многое зависит от взаимоотношений Армении с этими государствами. Готовы ли они признать Арцах без признания со стороны Армении или нет? Что это признание даст в нынешней ситуации боевых действий, если страна, признавшая его, далеко от региона и не обладает возможностью реально помочь армянской стороне? Одним словом, я очень сдержанно отношусь к идее немедленного признания Республики Арцах. Говорить об этом, стремиться к этому, добиваясь справедливости, можно и, наверное, нужно. Но добиться успеха в этой борьбе можно только в результате всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта», — написал Константин Затулин.