Խրախուսեցինք Հայաստանին շարունակել խաղաղության ճանապարհը և փորձել հասնել վերջնական համաձայնության Ադրբեջանի հետ. Օ՛ Բրայեն
Բրյուսելում ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի և վարչապետ Փաշինյանի հանդիպման նպատակն էր՝ օգնել կենտրոնանալ Հայաստանի տնտեսական դիվերսիֆիկացիայի, քաղաքական բարեփոխումների և մարդասիրական օգնություն հատկացնելու վրա։ Այս մասին, ամփոփելով Հայաստան-ԱՄՆ-ԵՄ բարձր մակարդակի բանակցությունները, հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ՛ Բրայենը, հայտնում են ԶԼՄ-ները:
Նշվում է, որ նա ասել է, որ Բլինքենը, Ֆոն դեր Լայենն ու Բորելն ընդգծել են, որ վճռականորեն աջակցում են Հայաստանի անկախությանը, ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը։
Օ՛ Բրայենը, մասնավորապես, նշել է. «Մենք նաև նշել ենք մեր հիացմունքը 2018 թվականի թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանում տեղի ունեցած ժողովրդավարական վերափոխումների վերաբերյալ։ Մենք տեսել ենք էական բարեփոխումներ և ջանքեր՝ կառուցելու համաշխարհային տնտեսություն և քաղաքական համակարգ, որը կարտացոլի Հայաստանի ժողովրդի ժողովրդավարական ձգտումները: Մեր նպատակը դա շարունակելն է։
Մենք նաև գիտենք, որ այս հանդիպումը տեղի է ունենում մի համատեքստում, երբ շարունակական ջանքեր են գործադրվում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ համաձայնագրի ձեռքբերման ուղղությամբ։
Այս հանդիպումը վերաբերում էր Հայաստանում բարեփոխումներին, բայց մենք, անշուշտ, խրախուսեցինք Հայաստանին շարունակել խաղաղության ճանապարհը և փորձել հասնել վերջնական համաձայնության Ադրբեջանի հետ։ Սա տարածաշրջանի համար երկարաժամկետ անվտանգության ապահովման և բարգավաճման զարգացման լավագույն ուղին է, հատկապես նոր առևտրային ուղիները, որոնք կարող են անցնել Միջերկրական ծովից Կենտրոնական Ասիա: Այսպիսով, մենք ողջունում ենք այդ բոլոր քայլերը:
Պետքարտուղար Բլինքենն ընդգծել է, որ առաջընթացը և քաղաքական բարեփոխումները պայմաններ են ստեղծում ներառական կառավարման համար, որը կարձագանքի իր ժողովրդի կամքին և կօգնի բազմազանությանն ու գործընկերությանը ողջ աշխարհում: Մենք կշարունակենք աջակցել Հայաստանի բարեփոխումներին, քանի որ դա անում ենք լայն առումներով։ Ֆինանսական նախորդ տարում մենք տրամադրել ենք 65 միլիոն դոլարի օգնություն, կան որոշակի գումարներ, որոնք ուղղվել են մի շարք ծրագրերի՝ և՛ մարդասիրական, և՛ տնտեսական բարեփոխումների և աջակցության, քանի որ Հայաստանը բարեփոխում է իր վարչական կառույցները և զարգացնում հզոր ապագա:
Հայաստանը ստանձնել է հսկայական պատասխանատվություն՝ աջակցելու 2022 թվականին Ռուսաստանի՝ Ուկրաինայի չարդարացված ներխուժումից հետո եկածներին և Լեռնային Ղարաբաղից տեղափոխված 100 հազար մարդկանց։ Մենք հասկանում ենք, որ Հայաստանի չափերն ունեցող երկրի դեպքում բարեկամների աջակցության կարիքն է զգացվում, որպեսզի աջակցություն ցուցաբերցի այդ մարդկանց ինտեգրմանը, խաղաղ վերադարձի իրավունքին, եթե դա այն է, ինչ նրանք ընտրում են, բայց նաև, որպեսզի Հայաստանը կարողանա ապահովել այնպիսի կյանք, որին մարդիկ արժանի են և ցանկանում են ունենալ ժողովրդավարական, բարգավաճ հասարակությունում»:

Мы призвали Армению попытаться достичь окончательного соглашения с Азербайджаном: Госдеп США
Цель встречи госсекретаря США Энтони Блинкена, главы Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен и премьер-министра Пашиняна в Брюсселе заключалась в том, чтобы помочь сосредоточиться на экономической диверсификации Армении, политических реформах и распределении гуманитарной помощи. Об этом заявил помощник госсекретаря по делам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен.
По его словам, Блинкен, фон дер Ляйен и Боррель подчеркнули, что решительно поддерживают независимость, суверенитет и территориальную целостность Армении.
«Мы также отметили наше восхищение демократическими преобразованиями, произошедшими в Армении после бархатной революции 2018 года. Мы стали свидетелями значительных реформ и усилий по построению глобальной экономики и политической системы, которые будут отражать демократические устремления народа Армении. Наша цель – продолжить это. Мы также знаем, что эта встреча происходит в контексте постоянных усилий по достижению мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном. Эта встреча была посвящена реформам в Армении, но мы призвали Армению продолжать идти по пути мира и попытаться достичь окончательного соглашения с Азербайджаном. Это лучший способ обеспечить долгосрочную безопасность и развитие процветания региона, особенно новых торговых путей, которые могут проходить из Средиземноморья в Центральную Азию.
Блинкен подчеркнул, что прогресс и политические реформы создают условия для инклюзивного управления, которое будет отвечать воле народа и способствовать разнообразию и партнерству во всем мире. Мы продолжим поддерживать реформы Армении.
Армения взяла на себя огромную ответственность по поддержке тех, кто приехал после необоснованного вторжения России в Украину в 2022 году, и перемещенных из Нагорного Карабаха 100 тысяч человек», – отметил американский чиновник.
Он отметил, что поддержка Армении в интеграции этих людей, реализации права на мирное возвращение, если они этого выберут, а также для того, чтобы Армения могла обеспечить ту жизнь, которую люди хотят и заслуживают в демократическом, процветающем обществе.