Կամ դուք ստանում եք ահաբեկիչներին հրապարակայնորեն աջակցող պետության կարգավիճակ, կամ պաշտպանում եք ազնիվ հարաբերություններ ՌԴ-ի հետ․ Կադիրովը դիմել է Էրդողանին
Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Կադիրովը թուրքական իշխանություններին մեղադրել է Ռուսաստանում հանցագործություն կատարած ահաբեկիչներին աջակցելու մեջ և կոչ է արել ՌԴ ԱԳՆ-ին դիվանագիտական ​​միջոցներ ձեռնարկել այս երկրի դեմ, հայտնում է Ria.ru-ն։
«Ահաբեկիչներն այնքան հանգիստ են իրենց զգում Թուրքիայում, որ իրենց ցինիկ, արհամարհական և սադրիչ հակառուսական ելույթներում անհարմար չեն զգում անպաշտպան կանանց նկատմամբ գռեհկությամբ։ Չեչնիայի Հանրապետության խորհրդարանի, իրավապահ մարմինների և հոգևորականների ներկայացուցիչները դիմել են ինձ՝ խնդրանքով արձագանքել թուրքական իշխանությունների գործողություններին, որոնք կոծկում են Ռուսաստանում հանցագործություն կատարած ահաբեկիչներին, իսկ հետո համացանցում ամբողջությամբ ցեխ շպրտում երկրի ու հանրապետության ողջ ղեկավարության վրա»,- իր թելեգրամյան ալիքում գրել է Կադիրովը։
Նա նաև դիմել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանին․
«Կամ դուք ստանում եք ահաբեկիչներին հրապարակայնորեն աջակցող պետության կարգավիճակ, կամ պաշտպանում եք թափանցիկ և ազնիվ հարաբերություններ Ռուսաստանի Դաշնության հետ՝ չփոխելով ձեր համոզմունքները նրա թիկունքում»։
Նա նաև կոչ է արել ՌԴ ԱԳՆ-ին կանխարգելիչ դիվանագիտական ​​միջոցներ ձեռնարկել թուրքական իշխանությունների դեմ, «քանի որ թուրքական իշխանությունների գործողություններն ուղղակի սպառնալիք են դարեր շարունակ զարգացող ռուս-թուրքական հարաբերությունների համար»։

Кадыров обвинил власти Турции в поддержке террористов
Глава Чечни Рамзан Кадыров обвинил турецкие власти в поддержке террористов, совершивших преступления в России, и призвал МИД принять против Анкары дипломатические меры.
"Они настолько вольготно себя чувствуют в Турции, что в своих циничных, вызывающих и провокационных антироссийских выступлениях не брезгуют пошлостями в отношении беззащитных женщин", — написал Кадыров в своем телеграм-канале.
Он также потребовал президента Турции Тайипа Эрдогана определиться: либо Анкара получает статус государства, публично поддерживающего террористов, либо выступает за прозрачные и честные отношения с Москвой, "не меняя своих убеждений за спиной".
Политик отметил, что пока в Турции находят убежище "разыскиваемые бандиты и отморозки", пока они открыто "устраивают сборища и мероприятия по переименованию парков именами террористов", Чечня оставляет за собой право на ответные действия.
"Например, в таком случае вполне логично и политически "зеркально" с нашей стороны увековечить в Грозном имя основателя Рабочей партии Курдистана Абдуллы Оджалана, отбывающего пожизненное заключение в одной из турецких тюрем", — заявил глава региона.
По словам Кадырова, МИД России следовало бы действовать на упреждение и ввести дипломатические санкции против Анкары, поскольку действия турецкого руководства напрямую угрожают отношениям между двумя государствами.