Հեռուստամարաթոն 2020-ի արդյունքում 22.990.898 ԱՄՆ դոլար է հանգանակվել
Երեկ՝ նոյեմբերի 26ին, Գոհաբանության օրը Լոս Անջելեսում տեղի ունեցավ 23–րդ ամենամյա Հեռուստամարաթոնը, որի կարգախոսն էր «Համախմբվածություն, ուժ, հավատ», հայտնում են «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամից։
«Հաշվի առնելով հայրենիքում ստեղծված դժվարին իրադրությունը և հարգելով հայրենիքի համար ընկած զինվորների հիշատակը՝ Հեռուստամարաթոնն այս տարի տևեց 4 ժամ՝ ավանդական 12 ժամվա փոխարեն, սակայն ԱՄՆ հայ համայնքի համախմբվածության շնորհիվ հանգանակվեց 22.990.898 ԱՄՆ դոլար:
«Արցախում և Հայաստանում տիրող իրավիճակով պայմանավորված՝ Հեռուստամարաթոն 2020-ի հանգանակություններն ուղղվելու են Արցախից տեղահանված և հայրենիքի համար զոհված զինվորների ընտանիքների աջակցմանը: Նպատակն է ֆինանսապես աջակցել այս ընտանիքներին, շուրջ 100,000 մարդու, ապահովել բնակարաններով և 1 տարվա համար անհրաժեշտ տարրական պարագաներով, ինչպես նաև կազմակերպել տեղահանված երեխաների պատշաճ կրթությունը»,– նշել է ԱՄՆ–ի «Հայաստան» հիմնադրամի ատենապետ Մարիա Մեհրանյանը:
Սեպտեմբերի 27–ից ԱՄՆ հայ համայնքն ամենաակտիվ մասնակցությունն է ունեցել հայրենիքի փրկության համար կազմակերպված դրամահավաքին և մինչև Հեռուստամարաթոնն արդեն իսկ 80 մլն ԱՄՆ դոլարի նվիրաբերություն արել: Մեծ է նաև հայ համայնքի դերն անմիջական հումանիտար օգնություն հավաքագրելու և Հայաստան ու Արցախ հասցնելու գործում, որի արդյունքոմ ճգնաժամի առաջին օրվանից մի քանի ինքնաթիռներով հարյուր տոննայից ավել մարդասիրական օգնություն է ուղարկվել հայրենիք՝ բժշկական սարքավորումների, դեղորայքների, տաք հագուստի, դիզելային գեներատորների և այլ առաջին անհրաժեշտության պարագաների տեսքով:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 22–ին սկսված Ֆրանսիական Հեռախոսամարաթոնի շրջանակներում արդեն հանգանակվել էր շուրջ 3.132.000 ԱՄՆ դոլար:
Շնորհակալություն բոլոր նվիրատուներին շարունակական աջակցության, նվիրումի և  արցախահայության կողքին կանգնելու համար»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

По итогам Телемарафона-2020 было собрано 22.990.898 долларов
26 ноября в День Благодарения в Лос-Анджелесе состоялся 23-й ежегодный телемарафон, девизом которого было «Сплоченность, сила, вера».
Учитывая сложную ситуацию на родине и уважая память павших за Родину солдат, телемарафон в этом году длился 4 часа вместо традиционных 12 часов, однако благодаря сплоченности армянской общины США было собрано 22.990.898 долларов, сообщает пресс-служба Всеармянского фонда «Айастан».
«В связи с ситуацией в Арцахе и Армении пожертвования телемарафона-2020 будут направлены на поддержку семей, вынужденно переселенных из Арцаха, и  военнослужащих, погибших за Родину. Цель - оказать финансовую поддержку этим семьям. В целом порядка 100 000 человек предстоит обеспечить квартирами и предметами обихода, а также организовать надлежащее образование переселенных детей»,– отметила председатель американского филиала фонда «Айастан» Мария Мегранян.
С 27 сентября армянская община США приняла самое активное участие в сборе средств для спасения Родины, и до телемарафона успела пожертвовать 80 млн долларов США. Велика также роль армянской общины в сборе прямой гуманитарной помощи и ее доставке в Армению и Арцах. С первого дня кризиса более ста тонн гуманитарной помощи было направлено в Армению в виде медицинского оборудования, медикаментов, теплой одежды, дизельных генераторов и других предметов первой необходимости.
Напомним, что в рамках начавшегося 22 ноября французского телемарафона уже собрано 3.132.000 долларов США.