Հայկական կողմը խնդրել է հետաձգել ԱԳ նախարարների եռակողմ հանդիպումը՝ հաշվի առնելով Լաչինի միջանցքում առկա իրավիճակը
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի աշխատանքային առաջնահերթությունն այս պահին 2020 թ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը համապատասխան Լաչինի միջանցքի անխոչընդոտ վերագործարկման և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի արդյունքում ստեղծված խնդիրների հասցեագրումն է: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Վահան Հունանյանը։
"Սրանից ելնելով հայկական կողմը խնդրել է հետաձգել Մոսկվայում նախատեսված հանդիպումը Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ։ Միևնույն ժամանակ տեղեկացնենք, որ ի նշան Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում հայկական կողմի կառուցողականության՝ անկախ հանդիպման հանգամանքից, Ադրբեջանին են փոխանցվել հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ փաստաթղթի առնչությամբ հայկական կողմի նոր առաջարկները",- նշել է Հունանյանը։

Армянская сторона попросила отложить трехстороннюю встречу глав МИД, учитывая ситуацию в Лачинском коридоре
Рабочий приоритет министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна на данный сводится к беспрепятственному перезапуску движения по Лачинскому коридору в соответствии с трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года и решению проблем, возникших в результате гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе. Об этом заявил пресс-секретарь МИД Армении Ваан Унанян.
"Исходя из этого, армянская сторона попросила отложить запланированную в Москве встречу с министром иностранных дел Азербайджана. В то же время сообщаем, что в знак конструктивности армянской стороны в процессе урегулирования отношений с Азербайджаном, независимо от обстоятельств встречи, Азербайджану были переданы новые предложения армянской стороны по документу о нормализации отношений", - отметил Унанян.