Եվրոպական խորհրդարանը նոր զեկույցով դատապարտել է Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան
2020 թ.-ի 44-օրյա պատերազմից հետո կնքված հրադադարը չի պահպանվում, ավելին՝ հրադադարը մի քանի անգամ խախտվել է՝ հանգեցնելով հարյուրավոր զոհերի և Ադրբեջանի զորքերի կողմից Հայաստանի արևելքում ու հարավ-արևելքում երկրի ինքնիշխան տարածքի բռնազավթման: Այս մասին նշվում է Եվրոպական խորհրդարանի զեկույցում ԵՄ-Ադրբեջան հարաբերությունների վերաբերյալ:
Փաստաթղթում հիշատակվում են Լաչինի միջանցքով քաղաքացիական երթևեկության արգելափակումը, սեպտեմբերյան մարտերի ժամանակ ռազմագերիների խոշտանգումները, 2020 թ.-ին և 2021 թ.-ի սկզբին քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ տարեցների նկատմամբ ոտնձգությունները և արտադատական հաշվեհարդարները:
«ԵՄ-ն պատրաստ է ակտիվ դերակատարում ունենալ՝ որպես հուսալի առևտրային գործընկեր և արդար միջնորդ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն խաղաղություն հաստատելու գործում՝ իր գործողությունները հիմնելով ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունը և մարդու իրավունքների հանդեպ հարգանքն առաջ մղելու վրա»,-նշում են զեկույցի հեղինակները՝ հավելելով, որ Ուկրաինայում Ռուսաստանի ծավալած հակամարտությունն ազդեցություն է ունեցել Հարավային Կովկասի վրա և է՛լ ավելի է բարդացրել տարածաշրջանի անվտանգային իրավիճակը:
Զեկույցում անդրադարձ է կատարվում նաև հարաբերությունների կարգավորման՝ Ադրբեջանի առաջարկած հինգ սկզբունքներին և դրանց առնչությամբ Հայաստանի արձագանքին:
Փաստաթղթում նաև հիշատակվում է Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ 2021 թ. դեկտեմբերի 7-ին որոշումը՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային ժառանգության ոչնչացման գործում Ադրբեջանի իշխանությունների ներգրավվածության հետ:
Զեկույցում նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունը մեծապես խոչընդոտել է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի զարգացումն ու կայունությունը և ավելի լայն իմաստով ազդում է Եվրոպական կայունության վրա:
«Եվրոպական խորհրդարանը խստորեն դատապարտում է 2022 թ.-ի սեպտեմբերին Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում բազմաթիվ թիրախների դեմ լայնածավալ ռազմական ագրեսիան… դատապարտում է ռազմական ներխուժումները, որոնք 2021 թ.-ի մայիսից ի վեր իրականացվել են չսահմանազատված սահմանով, բոլոր ուժերին կոչ է անում վերադառնալ իրենց ելման դիրքեր, դատապարտում է խաղաղության գործընթացը խաթարող ցանկացած փորձ և բոլոր կողմերին կոչ է անում զերծ մնալ ուժի կիրառումից», - նշված է զեկույցում:
Եվրոպական խորհրդարանը նաև մտահոգություն է հայտնում Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ճակատագրի առնչությամբ, դատապարտում է Բաքվում, այսպես կոչված, «Ռազմավարների զբոսայգու» բացումը, ողջունում է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելություն տեղակայելու շուրջ համաձայնագիրը և խրախուսում է Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարությունների միջև երկկողմ շփումները:
Միևնույն ժամանակ նշվում է, որ Ադրբեջանի հետ քաղաքական և էներգետիկ ոլորտում գործընկերությունը խորացնելուց առաջ Ադրբեջանը պետք է բարելավի մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների հետ կապված իրավիճակը, որը «դեռ գնահատվում է շատ բացասական»: Անդրադարձ է կատարվում նաև Ադրբեջանում առկա կոռուպցիային, կանանց դեմ բռնություններին, խոսքի ազատության սահմանափակումներին:

Европарламент вновь обвинил Азербайджан в агрессии и оккупации территории Армении
Подписанное после 44-дневной войны в 2020 году перемирие не соблюдается, более того, перемирие неоднократно нарушалось, что привело к сотням жертв и оккупации азербайджанскими войсками суверенной территории Армении на востоке и юго-востоке страны. Об этом говорится в докладе Европарламента об отношениях между ЕС и Азербайджаном. В документе упоминается блокирование гражданского движения через Лачинский коридор, пытки военнопленных во время сентябрьских боев, притеснения и внесудебные расправы над мирными жителями, в том числе пожилыми, в 2020 и начале 2021 года.
«ЕС готов играть активную роль в качестве надежного торгового партнера и справедливого посредника в установлении прочного мира между Арменией и Азербайджаном, основывая свои действия на продвижении демократии, верховенства права и уважения прав человека», — говорится в сообщении. В докладе отмечается, что конфликт России на Украине повлиял на Южный Кавказ и еще больше осложнил ситуацию с безопасностью в регионе. Также говорится о пяти принципах, предложенных Азербайджаном для регулирования отношений, и ответе на них Армении.
В документе также упоминается решение Международного суда ООН от 7 декабря 2021 года о причастности азербайджанских властей к уничтожению культурного наследия Нагорного Карабаха. В докладе отмечается, что конфликт между Арменией и Азербайджаном из-за Нагорного Карабаха сильно затруднил развитие и стабильность региона Южного Кавказа и в более широком плане влияет на стабильность в Европе.
«Европейский парламент решительно осуждает широкомасштабную военную агрессию против многочисленных целей на суверенной территории Армении в сентябре 2022 года... осуждает военные вторжения, осуществляемые с мая 2021 года вдоль недемаркированной границы, призывает все силы вернуться на исходные позиции, осуждает любые попытки сорвать мирный процесс и призывает все стороны воздерживаться от применения силы», - говорится в сообщении.
Европарламент также выражает обеспокоенность судьбой армянских военнопленных, содержащихся в Азербайджане, осуждает открытие в Баку так называемого «Парка трофеев», приветствует соглашение о размещении гражданской миссии ЕС в Армении и поощряет двусторонние контакты между политическим руководством Армении и Азербайджана. В то же время отмечается, что прежде чем углублять партнерство с Азербайджаном в политической и энергетической сферах, Азербайджан должен улучшить ситуацию, связанную с правами и основными свободами человека, которые «до сих пор оценивается крайне негативно». Упоминаются также коррупция, насилие в отношении женщин, ограничения свободы слова в Азербайджане.