ԵԱՀԿ գործող նախագահն Արցախում անհապաղ ապաէսկալացիայի կոչ է արել
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի արտաքին գործերի նախարար Բուջար Օսմանին երեկ առանձին հանդիպումներ է ունեցել Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ։
Նախագահ Օսմանին իր խորը մտահոգությունն է հայտնել տարածաշրջանում երեկ տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների և տուժած քաղաքացիական բնակչության հեւ նրանց սպառնացող վտանգի առնչությամբ։  Անհապաղ դեէսկալացիայի կոչ անելով` նա կրկին բարձրաձայնել է իր մտահոգությունները հակամարտությունից տուժած բնակչության, հատկապես խոցելի խմբերի վրա ծանր հետևանքների համար:  Նա ընդգծել է, որ մարդասիրական նկատառումները պետք է գերակայեն, և որ տեղի բնակչության մարդասիրական կարիքները պետք է բավարարվեն։
Նա շեշտել է, որ վեճերը լուծելու համար ուժի կիրառումը լիովին և միշտ անընդունելի է, և որ  բարեխիղճ կառուցողական երկխոսությունը կայուն խաղաղության միակ ճանապարհն է։
Նախագահը վերահաստատել է անձնական և ակտիվ ներգրավվածության իր պատրաստակամությունը և ընդգծել, որ ԵԱՀԿ-ն պատրաստ է աջակցել Հայաստանին և Ադրբեջանին խաղաղության հասնելու ճանապարհին։

Действующий председатель ОБСЕ призвал к немедленно деэскалации в Арцахе
Действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Северной Македонии Бужар Османи провел отдельные встречи с главами МИД Армении и Азербайджана Араратом Мирзояном и Джейхуном Байрамовым на полях ГА  ООН.
Османи выразил глубокую обеспокоенность военными операциями в регионе и опасностью, которую они представляют для пострадавшего гражданского населения. Призывая к немедленной деэскалации, он вновь выразил обеспокоенность по поводу серьезных последствий для пострадавшего от конфликта населения, особенно для уязвимых групп. Он подчеркнул, что гуманитарные соображения должны преобладать и гуманитарные потребности местного населения должны быть удовлетворены.
Он подчеркнул, что использование силы для разрешения споров было всегда неприемлемо и устойчивый, конструктивный диалог в духе доброй воли является единственным путем к устойчивому миру.
Османи подтвердил свою готовность к личному и активному участию и подчеркнул, что ОБСЕ готова помочь Армении и Азербайджану на их пути к миру. Он отметил, что ОБСЕ сохранила соответствующий опыт, знания и инструменты для содействия диалогу, укрепления доверия и реализации соответствующих соглашений, способствующих нормализации отношений между сторонами.