Ադրբեջանը պատրաստ է Ղարաբաղի հայերին տալ իրավունքների այն երաշխիքները, որոնք ունեն Ադրբեջանի մյուս քաղաքացիները. Լավրով
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հինգշաբթի կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ Պրահայում Հայաստանի և Ադրբեջանի համաձայնության դեպքում Ալմա-Աթայի հռչակագրի շրջանակներում հարաբերությունները կարգավորելու հարցը դարձել է ավելի հեշտ, քանի որ հռչակագիրը հայտարարում է, որ Արցախը միանշանակ Ադրբեջանի մաս է կազմում։
«Իզուր չէ, որ հայկական ղեկավարությունը վերջին շրջանում խոսում է ոչ այնքան կարգավիճակի մասին, որքան այն մասին, որ պետք է ապահովել Ղարաբաղում հայ բնակչության իրավունքները։ Դրան պատրաստ է ադրբեջանական կողմը, նրանք պատրաստ են քննարկել դա, տրամադրել իրավունքների բոլոր երաշխիքները, որոնց իրավունքն ունեն Ադրբեջանի մյուս քաղաքացիները», - ասել է նա։

Лавров: Баку готов предоставить армянам Карабаха права, которыми обладают другие граждане Азербайджана
Министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции в четверг заявил, что с согласием Армении и Азербайджана в Праге на урегулирование отношений в рамках Алма-Атинской декларации вопрос стал проще, поскольку декларация заявляет, что Арцах, однозначно, является частью Азербайджана.
"Не зря же армянское руководство в последнее время говорит не столько о статусе, сколько о том, что нужно обеспечить права армянского населения в Карабахе. На это готова азербайджанская сторона, они готовы это обсуждать, предоставить все гарантии прав, на которые имеют право другие граждане Азербайджана", - сказал он.