Ադրբեջանն իր շարունակական գործողություններով իրականացրեց ԼՂ ամբողջական էթնիկ զտում. Միրզոյանի մամուլի հայտարարությունը՝ Կանադայի ԱԳ նախարարի հետ համատեղ ասուլիսին
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Կանադայի ԱԳ նախարարի հետ համատեղ ասուլիսին հանդես է եկել մամուլի հայտարարությամբ.
«Բարև ձեզ, հարգելի՛ գործընկերներ,
Հարգարժա՛ն տիկին նախարար,
Սիրելի՛ ընկեր, սիրելի՛ Մելանի,
Ողջունում եմ Ձեր այցը Հայաստան: Սա Կանադայի արտաքին գործերի նախարարի` երբևէ Հայաստան կատարած առաջին պաշտոնական այցն է։ Այն վկայությունն է մեր երկու երկրների միջև ձևավորված բարեկամական հարաբերությունների, դրանց ընդլայնման հարցում և ապագայում առավել մեծ ձեռքբերումներ գրանցելու փոխադարձ պատրաստակամության, ինչպես նաև Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումներին Կանադայի աջակցության։
Մենք բարձր ենք գնահատում Ձեր անձնակա՛ն ներդրումը երկկողմ հարաբերությունների առավել խորացման գործում, ինչի արդյունքում այսօր ականատեսն ենք լինում Հայաստանում Կանադայի ռեզիդենտ դեսպանության բացմանը: Այս որոշումը կայացվեց՝ հիմք ընդունելով Կանադայի վարչապետի հատուկ բանագնաց Ստեֆան Դիոնի Հայաստան կատարած այցի արդյունքում ներկայացված «Աջակցություն հայկական ժողովրդավարությանը» զեկույցը: Վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով կկարողանանք կյանքի կոչել նաև զեկույցում ներկայացված մյուս բոլոր առաջարկությունները՝ որպես յուրահատուկ ճանապարհային քարտեզ:
Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ Հայաստանի և Կանադայի միջև հարաբերությունները հիմնված են ընդհանուր արժեքների վրա, ինչպիսիք են ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքները և օրենքի գերակայությունը։ Սա համագործակցության լայն դաշտ է ստեղծում՝ ի նպաստ Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման և բարեկեցության ավելացման։
Առևտրի և տնտեսության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման նպատակով մենք դիտարկում ենք Կանադայի առավել ակտիվ ներգրավվածության հնարավորությունները: Պետք է նշեմ նաև միջխորհրդարանական երկխոսության և խորհրդարանական դիվանագիտության մասին, որոնք մշտապես կարևոր տեղ են զբաղեցրել մեր հարաբերություններում:
Մեր երկրների, երկու ժողովուրդների միջև կապերի զարգացման գործում իր դերն ունի նաև Կանադայի հայ համայնքը։
Թե´ երկկողմ հարաբերությունների խորացման, թե´ տարածաշրջանային կայունության ամրապնդման համատեքստում մենք ողջունում ենք Հայաստանում Եվրոպական միության քաղաքացիական առաքելությանը միանալու, նրա մաս կազմելու՝ Կանադայի նախաձեռնությունը:
Այս վերջինը կցանկանայի հատուկ առանձնացնել, քանզի մեր տարածաշրջանը հիրավի կարիք ունի խաղաղության ապահովմանն ուղղված անկեղծ և գործուն քայլերի, որոնք միտված կլինեն միջազգային գործընկերների կողմից իրավիճակի օբյեկտիվ գնահատականի, մեր ժողովրդի համար արժանապատիվ խաղաղության ապահովմանը և նոր արհավիրքների կանխմանը։
Տիկի՛ն նախարար,
Այս համատեքստում Հայաստանը բարձր է գնահատում Կանադայի սկզբունքային դիրքորոշումը, որն արտահայտվեց նաև մեկ ամիս առաջ՝ սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված լայնածավալ ռազմական հարձակման ժամանակ։ Ցավալիորեն, մեր միջազգային գործընկերների բոլոր ուղերձները, Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ իրավաբանորեն պարտադիր երկու որոշումները գործուն ազդեցություն չունեցան Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի վրա, և արդյունքում Ադրբեջանն իր շարունակական գործողություններով իրականացրեց ԼՂ ամբողջական էթնիկ զտումը։ Հավելեմ, որ մենք վստահ ենք, որ առկա են կիրառելի մեխանիզմներ, որոնց արդյունավետ գործարկումը կարող է նպաստել տարածաշրջանում անպատժելության մթնոլորտի հաղթահարմանը և իր հայրենիքից զրկված ժողովրդի իրավունքների հասցեագրմանը։
Օգտվելով այս առիթից՝ ցանկանում եմ երախտագիտություն հայտնել Կանադայի կառավարությանն այս դժվարին պահին Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների առաջնային կարիքների հասցեագրման նպատակով ԿԽՄԿ միջոցով հումանիտար աջակցություն տրամադրելու համար:
Մեկ անգամ չէ, որ այս ամբիոնից վերահաստատել եմ Հայաստանի պատրաստակամությունն առաջ մղել խաղաղության օրակարգը՝ սատարել այդ ուղղությամբ մեր գործընկերների ջանքերին։ Այդ մասին այսօր խոսել ենք նաև նախարար Ժոլիի հետ։ Հայաստանն ակնկալում է, որ իր պատրաստակամությունը լիարժեք կփոխադարձվի տարածաշրջանի մյուս երկրների կողմից, ինչպես նաև լիակատար, գործնական աջակցություն կունենա մեր միջազգային գործընկերների կողմից։ Այդ կերպ մենք հնարավորություն ենք տեսնում կարգավորել առկա խնդիրներն այն սկզբունքների վրա, որոնք իրենց արտացոլումը գտան Գրանադայի քառակողմ հանդիպման արդյունքներով ընդունված հայտարարության մեջ։ Այդ նպատակով առաջնային է Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչումը՝ բառացելով առավելապաշտական նկրտումները, երկու երկրների միջև սահմանի սահմանազատման ուղղությամբ աշխատելու հրատապ անհրաժեշտությունը՝ հիմնվելով Խորհդային միության Գլխավոր շտաբի ամենաթարմ քարտեզների վրա։ Մենք շահագրգիռ ենք նաև տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակմամբ՝ հիմնված ինքնիշխանության և իրավազորության վրա, ինչպես նաև փոխադարձության և հավասարության սկզբունքների՝ մի իրական «Խաղաղության խաչմերուկ» ստեղծելով Հայաստանի Հանրապետության տարածքում։
Մենք քննարկել ենք նաև այլ հարցեր, բայց այսքանով եզրափակեմ խոսքս, դեռ հնարավորություն էլ կունենանք պատասխանել լրագրողների հարցերին: Կրկին շնորհակալություն եմ հայտնում այսօրվա մեր քննարկումների համար և խոսքը սիրով փոխանցում եմ Ձեզ»:

Азербайджан своими последовательными действиями осуществил полную этническую чистку Нагорного Карабаха: Мирзоян
Министра иностранных дел Армении Арарат Мирзоян выступил с заявлением в ходе совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Канады:
"Добрый день, уважаемые коллеги,
Уважаемая госпожа министр,
Дорогой друг, дорогая Мелани,
Я приветствую Ваш визит в Армению. Это первый официальный визит министра иностранных дел Канады в Армению, что свидетельствует о дружественных отношениях, сформировавшихся между нашими странами, о взаимной готовности их расширять и стремиться к большим достижениям в будущем, а также о поддержке Канады демократических реформ в Армении.
Мы высоко ценим Ваш личный вклад в дальнейшее углубление двусторонних отношений, результатом чего является то, что сегодня мы становимся свидетелями открытия посольства Канады в Армении. Это решение было принято на основании доклада «Поддержка армянской демократии», представленного по итогам визита в Армению специального посланника премьер-министра Канады Стефана Диона. Уверен, что совместными усилиями мы сможем реализовать все остальные предложения, представленные в докладе, используя их как своеобразную дорожную карту.
С удовлетворением должен отметить, что отношения между Арменией и Канадой основаны на общих ценностях, как, например, демократия, права человека и верховенство права. Это создает широкое поле для сотрудничества в интересах укрепления демократических институтов и повышения благосостояния в Армении.
С целью расширения сотрудничества в сфере торговли и экономики мы рассматриваем возможности более активного вовлечения Канады. Должен отметить также межпарламентский диалог и парламентскую дипломатию, которые всегда занимали важное место в наших отношениях.
Армянская община Канады также имеет свое место в развитии отношений между нашими странами и двумя народами.
В контексте как углубления двусторонних отношений, так и укрепления региональной стабильности мы приветствуем инициативу Канады присоединиться к гражданской миссии ЕС в Армении и стать ее частью․
Этот последний пункт я бы хотел особо подчеркнуть, поскольку наш регион действительно нуждается в искренних и эффективных шагах, нацеленных на обеспечение мира и на формирование объективной оценки ситуации международными партнерами, на обеспечение достойного мира для нашего народа и предотвращение новых бедствий.
Госпожа министр,
В этом контексте Армения высоко оценивает принципиальную позицию Канады, высказанную еще месяц назад, 19 сентября, во время широкомасштабного военного нападения, развязанного Азербайджаном против Нагорного Карабаха. К сожалению, все послания наших международных партнеров, два юридически обязывающих решения Международного суда не оказали эффективного влияния на ситуацию в Нагорном Карабахе, и в конечном счете Азербайджан своими последовательными действиями осуществил полную этническую чистку Нагорного Карабаха. Добавлю, что мы уверены, что существуют действенные механизмы, эффективное использование которых может способствовать прекращению атмосферы безнаказанности в регионе и решению вопросов прав народа, лишенного своей родины.
Я хотел бы воспользоваться этой возможностью и выразить благодарность правительству Канады за предоставление гуманитарной помощи посредством МККК для удовлетворения основных потребностей лиц, вынужденно перемещенных из Нагорного Карабаха в это трудное время.
С этой трибуны я не раз подтверждал готовность Армении продвигать мирную повестку и поддерживать усилия наших партнеров в этом направлении.  Об этом сегодня мы говорили и с министром Жоли. Армения ожидает, что наша готовность будет полностью взаимной со стороны других стран региона, а также получит полную практическую поддержку со стороны наших международных партнеров. Таким образом, мы видим возможность урегулировать существующие проблемы на тех принципах, которые нашли свое отражение в Заявлении, принятом по итогам четырехсторонней встречи Гранады. С этой целью приоритетным является взаимное признание территориальной целостности Армении и Азербайджана, исключение максималистских амбиций, абсолютная необходимость проведения работ по делимитации границы между двумя странами на основе последней карты Генштаба СССР. Мы также заинтересованы в разблокировании региональных коммуникаций в рамках суверенитета и национальной юрисдикции, на основе принципов взаимности и равенства, создавая реальный «мирный перекресток» на территории Армении.
Мы обсудили и другие вопросы, но на этом я хотел бы завершить свое выступление, у нас будет возможность ответить на вопросы журналистов․ Еще раз благодарю Вас за наши сегодняшние обсуждения и с радостью передаю Вам слово."