Զապորոժյեի ատոմակայանում հրդեհ է բռնկվել Էներգոդարի գնդակոծության պատճառով
Զապորոժյեի ատոմակայանի (ԱԷԿ) հովացման համակարգի օբյեկտում հրդեհ է բռնկվել, հայտնել է Զապորոժյեի շրջանի ռուսաստանյան ղեկավար Եվգենի Բալիցկին։ Ըստ նրա, հրդեհի պատճառը ուկրաինական զինված ուժերի կողմից Էներգոդարի գնդակոծությունն է եղել։
Եվգենի Բալիցկին գրել է, որ այժմ բոլոր վեց էներգաբլոկները սառը անջատման մեջ են, գոլորշու պայթյունի կամ այլ հետևանքների սպառնալիք չկա։ Զապորոժյեի շրջանի ղեկավարի խոսքով՝ ատոմակայանի և Էներգոդարի շուրջ ֆոնային ճառագայթումը նորմալ է։ Պարոն Բալիցկին պարզաբանել է, որ դեպքի վայրում աշխատում են Արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատակիցները, հրդեհի օջախները մարվում են, գրում է Коммерсант-ը։
Զապորոժյեի ԱԷԿ-ի մամուլի ծառայությունից ևս հաստատել են, որ հրդեհը որևէ կերպ չի ազդել օբյեկտի շահագործման վրա։ Նշվում է, որ կայանն աշխատում է բնականոն ռեժիմով։ «Ատոմակայանի տարածքում, սանիտարական պաշտպանության գոտում և դիտորդական գոտում ռադիացիոն ֆոնը նորմալ է», - ասվում է Զապորոժյեի ԱԷԿ-ի Telegram ալիքի հրապարակման մեջ:
Մեկնաբանելով Զապորոժյեի ատոմակայանում տիրող իրավիճակը՝ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան ասել է, որ Ուկրաինան, Արևմուտքի ղեկավարությամբ, խաթարել է համաշխարհային էներգետիկ և պարենային անվտանգությունը և այժմ սկսել է «մայրցամաքի միջուկային ահաբեկչությունը»։ «Որտե՞ղ է Ռաֆայել Գրոսսին և ամբողջ ՄԱԳԱՏԷ-ն: Որտե՞ղ կա ՄԱԿ-ի այս կառույցի աշխատանքի գոնե որոշակի իմիտացիա այս կարևոր ոլորտում»,- գրել է նա Telegram-ի ալիքում։

В России заявили, что на Запорожской АЭС произошло возгорание из-за обстрела ВСУ Энергодара
На объекте охладительных систем Запорожской атомной электростанции (ЗАЭС) произошло возгорание, заявил российский глава Запорожской области Евгений Балицкий. По его словам, причиной пожара стал обстрел Энергодара со стороны вооруженных сил Украины.
Евгений Балицкий написал, что сейчас все шесть энергоблоков в холодном останове, угрозы парового взрыва и других последствий нет. По информации главы Запорожской области, радиационный фон вокруг АЭС и Энергодара находится в норме. Господин Балицкий уточнил, что на месте происшествия работают сотрудники МЧС, ведется ликвидация очагов возгорания, передает «Коммерсантъ».
В пресс-службе ЗАЭС также подтвердили, что возгорание на работе объекта никак не сказалось. Отмечается, что станция работает в штатном режиме. «Радиационный фон на площадке АЭС, в санитарно-защитной зоне и в зоне наблюдения - в норме»,- сказано в публикации ЗАЭС в Telegram-канале.
Комментируя ситуацию на ЗАЭС официальный представитель МИД Мария Захарова сказала, что Украина под руководством Запада подорвала мировую энергетическую и продовольственную безопасность, а теперь принялась за «ядерный террор континента». «Где Рафаэль Гросси и все МАГАТЭ? Где хоть какая-то имитация работы этой ооновской структуры на данном критическом направлении»,- написала она в Telegram-канале.