«Զանգեզուրի միջանցքը» անվտանգության ուղիղ սպառնալիք կստեղծի. Իրանի խորհրդարան
«Ճանաչված սահմանները փոխելու, պարտադրված միջանցքներ ստեղծելու կամ Զանգեզուրի միջանցքի նման նախագծեր իրականացնելու ցանկացած գործողություն անհամատեղելի կլինի տարածաշրջանի երկրների շահերի հետ և կդառնա կոլեկտիվ անվտանգության ուղիղ սպառնալիք», - ասվում է Իրանի խորհրդարանի հայտարարության մեջ, հաղորդում է Tasnim-ը։
Հայտարարության մեջ նշվում է.
«Իսլամական Խորհրդարանական ժողովը (Խորհրդարանը) ընդգծում է Հարավային Կովկասի ռազմավարական դիրքը երկրի համար։ Այս տարածաշրջանը ոչ միայն աշխարհագրական սահման է, այլև Իրանի անվտանգության շրջագծի, ռազմավարական խորության և քաղաքակրթական ոլորտի մի մասն է։ Այն դարեր շարունակ ամուր պատմական, մշակութային և ռազմաքաղաքական կապեր է ունեցել Իրանի հետ և մինչ օրս կենսական դեր է խաղում տարածքային ամբողջականության ապահովման և ազգային անվտանգության ապահովման գործում։
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը, առաջնորդվելով իր անսասան սկզբունքներով, միշտ ձգտել է լուծել տարածաշրջանային խնդիրները տարածաշրջանի երկրների միջև ուղիղ երկխոսության միջոցով՝ առանց տարածաշրջանային ուժերի միջամտության։
Ճանաչված սահմանները փոխելու, պարտադրված միջանցքներ ստեղծելու կամ Զանգեզուրի միջանցքի նման նախագծեր իրականացնելու ցանկացած գործողություն հակասում է տարածաշրջանի պետությունների շահերին և ուղիղ սպառնալիք է ներկայացնում կոլեկտիվ անվտանգության համար։
Անվիճելի միջազգային սկզբունքներին հղում անելով՝ Իսլամական Խորհրդարանական ժողովը հիշեցնում է, որ միջազգային ճանաչված սահմանների ցանկացած փոփոխություն՝ առանց շահագրգիռ կառավարությունների համաձայնության, ՄԱԿ-ի կանոնադրության և երկրների տարածքային ամբողջականության սկզբունքի ակնհայտ խախտում է։
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը իրավունք է վերապահում օգտագործել բոլոր քաղաքական, իրավական և օրինական միջոցները՝ վճռականորեն պաշտպանվելու համար Իրանի վրա հարձակման դեպքում։ իր անվտանգության և ազգային շահերի համար։ Հարավային Կովկասը կենսական նշանակություն ունի ոչ միայն անվտանգության առումով, այլև որպես կարևոր էներգետիկ, տարանցիկ և տնտեսական ուղի Իրանի և ամբողջ տարածաշրջանի համար։ Անընդունելի է ցանկացած տնտեսական և տարանցիկ նախագիծ, որն ուղղված է Իրանի աշխարհատնտեսական դիրքի թուլացմանը։ Իրանը կարևոր է համարում հաշվի առնել տարածաշրջանի բոլոր երկրների շահերը՝ հարգելով նրանց ազգային ինքնիշխանությունը։
Մենք կոչ ենք անում տարածաշրջանի բոլոր երկրներին պահպանել բարիդրացիության սկզբունքը, խուսափել լարվածություն ստեղծող գործողություններից և ընդլայնել տարածաշրջանային համագործակցությունը առանց օտարերկրյա պետությունների ներկայության։ Տնտեսական և տարանցիկ հարաբերությունների զարգացումը կայուն կլինի միայն առկա սահմանների շրջանակներում և փոխադարձ հարգանքի հիման վրա։
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը պատրաստ է նպաստել Հարավային Կովկասում իրավիճակի կարգավորմանը՝ համագործակցելով բոլոր տարածաշրջանային կողմերի հետ։ Իրանի ժողովրդի ներկայացուցիչները կարձագանքեն ցանկացած սպառնալիքի»։

Парламент Ирана: Зангезурский коридор создаст прямую угрозу безопасности
«Любые действия по изменению признанных границ, созданию навязанных коридоров или реализации таких проектов, как Зангезурский коридор, будут несовместимы с интересами стран региона и станут прямой угрозой коллективной безопасности». Об этом говорится в заявлении парламента Ирана, передает Tasnim.
В заявлении отмечается:
«Исламская консультативная ассамблея (парламент) подчеркивает стратегическое положение Южного Кавказа для страны. Этот регион является не только географической границей, но и частью периферии безопасности, стратегической глубины и цивилизационной сферы Ирана. Он на протяжении веков имела прочные исторические, культурные и военно-политические связи с Ираном и по сей день играет жизненно важную роль в обеспечении территориальной целостности и обеспечении национальной безопасности.
Исламская Республика Иран, руководствуясь своими незыблемыми принципами, всегда стремилась к решению региональных проблем посредством прямого диалога между странами региона, без вмешательства внерегиональных сил.
Любые действия по изменению признанных границ, созданию навязанных коридоров или реализации проектов, подобных Зангезурскому коридору, противоречат интересам государств региона и представляют собой прямую угрозу коллективной безопасности.
Ссылаясь на неоспоримые международные принципы, Исламская консультативная ассамблея напоминает, что любое изменение международно признанных границ без согласия соответствующих правительств является явным нарушением Устава ООН и принципа территориальной целостности стран.
Исламская Республика Иран оставляет за собой право использовать все политические, правовые и законные средства для решительной обороны в случае посягательства на ее безопасность и национальные интересы. Южный Кавказ имеет жизненно важное значение не только с точки зрения безопасности, но и как важный энергетический, транзитный и экономический маршрут для Ирана и всего региона. Любой экономический и транзитный проект, направленный на ослабление геоэкономических позиций Ирана, неприемлем. Иран считает важным учитывать интересы всех стран региона при уважении их национального суверенитета.
Мы призываем все страны региона соблюдать принцип добрососедства, избегать действий, создающих напряженность, и расширять региональное сотрудничество без присутствия иностранных государств. Развитие экономических и транзитных отношений будет устойчивым только в рамках существующих границ и на основе взаимного уважения.
Исламская Республика Иран готова содействовать урегулированию ситуации в Южном Кавказе в сотрудничестве со всеми региональными сторонами. Представители иранского народа будут реагировать на любую угрозу».