Վրաստանի կառավարությունը նախագահին մեղադրել է սահմանադրությունը բազմիցս խախտելու համար
Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին բազմիցս խախտել է հանրապետության սահմանադրության սկզբունքները, ինչի առնչությամբ կառավարությունը նախատեսում է մոտ ապագայում դիմել Սահմանադրական դատարան։ Այս մասին ասվում է երեքշաբթի հրապարակված «Վրացական երազանք՝ դեմոկրատական Վրաստան» իշխող կուսակցության հայտարարության մեջ, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Իշխող կուսակցությունը պնդում է, որ պետության ղեկավարը բազմիցս հրաժարվել է կառավարության առաջարկով մի շարք դեսպաններ նշանակել, ինչպես նաև մի շարք այցեր է կատարել արտասահմանյան երկրներ՝ առանց նախարարների կաբինետի նախնական համաձայնության, ինչը սահմանադրության խախտում է։
«Վերջին ամիսների ընթացքում տեղի են ունեցել հանդիպումներ կառավարության ներկայացուցիչների և նախագահի միջև, որոնց ժամանակ նախագահին բազմիցս բացատրվել է Վրաստանի սահմանադրության բովանդակությունը, սակայն, ցավոք, ապարդյուն: Այս պայմաններում Վրաստանի կառավարությունը ստիպված է առաջիկայում դիմել Սահմանադրական դատարան՝ իրավասությունների շուրջ վեճի շրջանակներում և պահանջել Վրաստանի նախագահի կողմից սահմանադրության խախտման հաստատումը»,- ասված է հաղորդագրությունում։

Правительство Грузии обвинило президента в нарушении конституции из-за зарубежных визитов
Президент Грузии Саломе Зурабишвили не раз нарушала принципы, содержащиеся в конституции республики, в связи с чем правительство в ближайшее время планирует обратиться в Конституционный суд. Об этом говорится в опубликованном во вторник заявлении правящей партии "Грузинская мечта - Демократическая Грузия".
В правящей партии заявляют, что глава государства не раз отказывалась от назначения ряда послов по представлению правительства, а также осуществила ряд визитов в зарубежные страны без предварительного согласования с кабмином, что является нарушением конституции.
"В течение прошедших месяцев не раз состоялись встречи представителей правительства и президента, на которых президенту не раз разъясняли содержание конституции Грузии, однако, к сожалению, безрезультатно. В этих условиях правительство Грузии вынуждено в ближайшее время обратиться в Конституционный суд в рамках тяжбы о компетенциях и потребовать подтверждение нарушения конституции президентом Грузии", - сказано в заявлении.