Վալենտինա Մատվիենկոն կոչ է արել դադարեցնել ԼՂ հակամարտության  «կրակի վրա յուղ լցնելը»
Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն կոչ է անում դադարեցնել բոլոր սադրիչ հայտարարությունները, որոնք «յուղ են լցնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կրակի վրա»:
«Պետք է դադարեցնել բոլոր սադրիչ հայտարարությունները մեկ եւ մյուս կողմից, որոնք թույլ չեն տալիս կայունացնել ինչ-որ կերպ իրավիճակը, այլ միայն յուղ են լցնում կրակի մեջ եւ խափանում են բանակցությունների սեղանի շուրջ նստելու եւ լուծում գտնելու իրական ցանկությունը», - հայտարարել է նա ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում:
Մատվիենկոն հիշեցրել է, որ բանակցությունների միջոցով հակամարտության լուծմանը կոչ է անում ոչ միայն Ռուսաստանը, որ արվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երեք համանախագահ երկրների ղեկավարների հայտարարությունը:
Առանց ռազմական լուծման
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, դրա ըմբռնումը գալիս է եւ Ադրբեջանին, եւ Հայաստանին ։
«Ցանկացած շփում,ցանկացած շփում, ցանկացած երկխոսություն, ցանկացած հեռախոսային բանակցությունները, իհարկե, ավելի լավ կրակոց. Եվ մենք շատ լավ զրույցներ ունեցանք և Հայաստանի, և Ադրբեջանի խորհրդարանների նախագահների հետ։ Եվ, իհարկե, նրանք նույնպես շատ անհանգստացած են այն ամենով, ինչ տեղի է ունենում, յուրաքանչյուրը փորձում է շարադրել իր ճշմարտությունը», - նշել է նա ՝ ուշադրություն դարձնելով, որ "կան իրավիճակի օբյեկտիվ դիտարկումներ եւ պաշտպանության նախարարության, եւ ուժային կառույցների, արտաքին գործերի նախարարության գծով» ։
«Մեր դիրքորոշումն անփոփոխ է, համառ, մենք այն կիրականացնենք, եւ մեր երկրի նախագահը շատ բան է անում արդյունքի հասնելու համար՝ անհապաղ դադարեցնել մարտական գործողությունները, անհապաղ դադարեցնել կրակը», - ընդգծել է Մատվիենկոն:
«Որքան էլ որ որեւէ մեկը եւ ինչ պնդի, ինձ թվում է, եւ երկու կողմից էլ արդեն հասկացվում է, որ ռազմական լուծում չկա, եւ մենք բազմիցս այդ մասին ասել ենք ։ Այդ հակամարտության ռազմական լուծում չկա, միայն բանակցություններ, միայն փոխզիջումներ երկու կողմերից, միայն փոխընդունելի լուծման որոնում», - հայտարարել է Դաշնության խորհրդի խոսնակը ՝ արձանագրելով, որ"բռնապետությամբ ոչ մի, ոչ մյուս կողմը ոչինչ չի հասնի»:
Մատվիենկոն նշել է «այդ լուրջ դիմակայության միջազգայնացման» անթույլատրելիությունը: «Չի կարելի այլ պետությունների ներգրավել, այլապես դա կարող է հանգեցնել մեծ աղետի», - զգուշացրել է նա:
Այս համատեքստում խորհրդարանականն ուշադրություն է հրավիրել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջազգային ձևաչափի վրա, որը «նույնպես պատասխանատվություն է կրում» Ղարաբաղում տեղի ունեցող իրադարձությունների համար: «Լուծումները դժվար և բարդ են, բայց փուլային, քայլ առ քայլ ըմբռնումը կա, ինչպես դա (հակամարտության կարգավորումը-խմբ.) ։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ ՝ պետք է տեղի ունենա», - վստահ է Դաշնության խորհրդի խոսնակը ։
Նախ, նա ուշադրություն է հրավիրել, «պետք է դադարեցնել ցանկացած սադրիչ հայտարարություն Մի կողմից, որոնք թույլ չեն տալիս կայունացնել ինչ-որ իրավիճակը, այլ միայն յուղ են լցնում կրակի մեջ, եւ բանակցությունների սեղանի շուրջ նստելու եւ լուծում գտնելու իրական ցանկությունը»:
«Ահա այդ է, դուք գիտեք, կոչ է անում ոչ միայն Ռուսաստանը, բայց դա հայտարարությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, երեք պետությունների նախագահների, իսկ դա արդեն լուրջ է, դա արդեն ոչ թե պարզապես այնտեղ խոսակցություններ են», - հիշեցրել է Մատվիենկոն:
Նա նաեւ նշել է այլ պետություններից ավազակային կազմավորումների մասնակցության սպառնալիքը: «Թեեւ դա հերքվում է, բայց արդեն այդ մասին հայտարարել են եւ Ռուսաստանի, եւ Ֆրանսիայի արտաքին հետախուզությունը, եւ շատերը, որ այլ պետությունների ավազակախմբերի, ահաբեկչական խմբավորումների մասնակցությունը ներգրավված է այդ ռազմական գործողությունների մեջ», - նշել է խոսնակը: «Սա արդեն շատ լուրջ պատմություն է եւ շատ լուրջ վտանգ է ոչ միայն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի համար, դա տարածաշրջանի համար ընդհանուր առմամբ մեծ վտանգ է ներկայացնում», - ընդգծել Է սենատորը:
Նրա կարծիքով, այսպես կոչված խորհրդարանական դիվանագիտությունը պետք է մեծ դեր խաղա իրավիճակի կարգավորման գործում, քանի որ «խորհրդարանները պետք է ժողովրդի կամքը արտահայտեն, իրենց ընտրողների կամքը»:
«Եթե դուք դուրս գալ փողոց Մոսկվայի, Երեւանի, Բաքվի եւ հարցրեք, թե ցանկանո ՞ ւմ է ինչ-որ պատերազմի ժամանակ, ձեզ ամեն ինչ կասեն, որ չկա, միայն թե պատերազմ է։ Այո, Վերքն արյունահոսում է և մի կողմից, և մյուս կողմից, և շատ մարդիկ դրանով վրդովվում են, բայց պատերազմ ոչ ոք չի ուզում, հարազատների ու մտերիմների մահը ոչ ոք չի ուզում, քաղաքների ավերումը, ենթակառուցվածքները, ինչի վերականգնման համար հսկայական միջոցներ են պահանջվելու ։ Հանուն ինչի։ Չի կարող լինել ռազմական լուծում, միայն անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մասնակցությամբ նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ», - եզրափակել է Մատվիենկոն ։

Валентина Матвиенко призвала прекратить «подливать масло в огонь» конфликта в Карабахе
Председатель Совета Федерации Валентина Матвиенко призывает прекратить все провокационные заявления, которые «подливают масла в огонь» конфликта в Нагорном Карабахе.
«Надо прекратить всякие провокационные заявления с одной и с другой стороны, которые не позволяют стабилизировать как-то ситуацию, а только подливают масла в огонь и [подрывают] реальное желание сесть за стол переговоров и найти решение», - заявила она в интервью ТАСС.
Матвиенко напомнила, что к решению конфликта путем переговоров призывает не только Россия, что было сделано заявление глав трех государств - сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Без военного решения
Конфликт в Нагорном Карабахе не имеет военного решения, понимание этого приходит и к Азербайджану, и к Армении.
«Любое общение, любые контакты, любой диалог, любые телефонные переговоры, конечно, лучше выстрелов. И у нас очень хорошие состоялись беседы с председателями парламентов и Армении, и Азербайджана. И, конечно, они тоже очень встревожены всем тем, что происходит, каждый пытается изложить свою правду", - отметила она, обратив внимание, что "есть объективные мониторинги [ситуации] и по линии Министерства обороны, и силовых структур, по линии Министерства иностранных дел».
«Наша позиция неизменная, настойчивая, мы ее будем проводить, и президент нашей страны многое делает для того, чтобы добиться результата, - немедленно прекратить боевые действия, немедленно прекратить огонь», - подчеркнула Матвиенко.
«Как бы кто и что ни утверждал, мне кажется, и с обеих сторон уже приходит понимание, что нет военного решения, и мы неоднократно об этом говорили. Военного решения этого конфликта нет, только переговоры, только взаимные компромиссы с двух сторон, только поиск взаимоприемлемого решения», - заявила спикер СФ, констатировав, что «диктатом ни одна, ни другая сторона ничего не добьется».
Матвиенко отметила недопустимость «интернационализации этого серьезного противостояния». «Нельзя вовлекать другие государства, иначе это может привести вообще к большой беде», - предупредила она.
В этом контексте парламентарий обратила внимание на международный формат сопредседателей Минской группы ОБСЕ, который «несет тоже ответственность» за происходящее в Карабахе. «Решения трудные и сложные, но поэтапное, пошаговое есть понимание, как это (урегулирование конфликта - прим. ТАСС) должно происходить», - уверена спикер Совфеда.
Во-первых, обратила она внимание, «надо прекратить всякие провокационные заявления с одной и с другой стороны, которые не позволяют стабилизировать как-то ситуацию, а только подливают масла в огонь, и реальное желание сесть за стол переговоров, и найти решение».
«Вот к этому, вы знаете, призывает не только Россия, но было заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ, трех глав государств, а это уже серьезно, это уже не просто там разговоры», - напомнила Матвиенко.
Она также указала на угрозу участия в конфликте бандформирований из других государств. «Хотя отрицается это, но уже об этом заявили внешняя разведка и России, и Франции, и другие многие, что участие бандформирований, террористических группировок других государств, вовлечены в эти боевые действия [в Карабахе]», - указала спикер. «Это уже очень серьезная история и очень серьезная опасность не только для Армении и Азербайджана, это для региона в целом представляет большую угрозу», - подчеркнула сенатор.
По ее мнению, так называемая парламентская дипломатия должна играть большую роль в урегулировании ситуации, потому что «парламенты должны волю народа отражать, волю своих избирателей».
«Если вы выйдете на улицы Москвы, Еревана, Баку и спросите, хочет ли кто-то войны, вам все скажут, что нет, только не война. Да, кровоточит рана и с одной стороны, и с другой, и много людей этим возмущаются, но войны никто не хочет, гибели родных и близких никто не хочет, разрушения городов, инфраструктуры, на восстановление чего потребуются огромные средства. Во имя чего? Не может быть военного решения, только незамедлительно остановить боевые действия и при участии сопредседателей [Минской группы] ОБСЕ сесть за стол переговоров», - заключила Матвиенко.