Տոկաևը զգուշացրել է, որ Կասպից ծովը ոչնչացման եզրին է
Կասպից ծովը ոչնչացման եզրին է, չի կարելի անտեսել դրա հետ կապված բնապահպանական խնդիրները։ Այս մասին հայտարարել է Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը թյուրքական պետությունների կազմակերպության ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովի ժամանակ, որն անցկացվում է Շուշիում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
՛՛Մենք նշել ենք Կասպից ծովի լոգիստիկ ներուժի ավելացման կարևորությունը։ Միևնույն ժամանակ, անթույլատրելի է անտեսել դրա բնապահպանական խնդիրները: Ծովը գտնվում է ոչնչացման եզրին: Ամենակարևոր խնդիրը նրա շրջակա միջավայրի, բուսական և կենդանական աշխարհի պաշտպանությունն է։ Պետք է մշակել կոնկրետ լուծումներ՝ ուղղված Կասպից ծովի փրկությանը։ Ժամանակն է ակտիվացնել թյուրքական երկրների գիտնականների փոխգործակցությունը՛՛,-պետության ղեկավարի խոսքը մեջբերում է նրա մամուլի ծառայությունը։
Տոկաևը նաև մտահոգություն է հայտնել Արալյան ծովի չորացման և նրա տարածքի անապատացման կապակցությամբ: ՛՛Պետք է ռեկուլտիվացնել էկոլոգիական աղետից տուժած տարածքը։ Կարևոր է արդյունավետ օգտագործել անդրսահմանային գետերի ջրային ռեսուրսները: Դրա համար անհրաժեշտ է ավելի լայնորեն կիրառել ջրախնայող տեխնոլոգիաները՛՛,-պարզաբանել է պետության ղեկավարը ։
Նրա խոսքով՝ մոլորակի կլիմայական իրավիճակն ընդհանուր առմամբ բարդանում է: ՛՛Անոմալ շոգը, անտառային հրդեհները, երաշտներն ու ջրհեղեղները, որոնք տեղի են ունենում աշխարհի տարբեր անկյուններում, ակնհայտորեն հաստատում են այդ միտումը։ Մենք պատրաստ ենք ամրապնդել համագործակցությունը թյուրքական աշխարհի հետ կլիմայի հարցերով։ Այս տարի մենք նախատեսում ենք ակտիվ մասնակցություն ունենալ Ադրբեջանում կայանալիք СОР29 կլիմայական համաժողովի աշխատանքներին: Ղազախստանը պատասխանատու է կլիմայի փոփոխության պարտավորություններին։ 2026 թվականին մենք ՄԱԿ-ի հովանու ներքո կանցկացնենք կլիմայի տարածաշրջանային գագաթնաժողով։ Վստահ եմ, որ մեր թուրք եղբայրներն ակտիվ մասնակցություն կունենան դրա աշխատանքին՛՛,-հավելել է Ղազախստանի առաջնորդը:

Токаев предупредил, что Каспийское море находится на грани исчезновения
Каспийское море находится на грани исчезновения, нельзя игнорировать связанные с ним экологические вопросы. Об этом заявил президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев в ходе неформального саммита Организации тюркских государств, который проходит в городе Шуши.
"Мы отметили важность наращивания логистического потенциала Каспийского моря. При этом недопустимо игнорировать его экологические вопросы. Море находится на грани исчезновения. Важнейшей задачей является защита его окружающей среды, флоры и фауны. Следует выработать конкретные решения, направленные на спасение Каспия. Пришло время активизировать взаимодействие ученых тюркских стран", - цитирует главу государства его пресс-служба.
Токаев также выразил обеспокоенность высыханием Аральского моря и опустыниванием его территории. "Следует рекультивировать территорию, пострадавшую от экологической катастрофы. Важно эффективно использовать водные ресурсы трансграничных рек. Для этого необходимо шире применять водосберегающие технологии", - пояснил глава государства.
По его словам, климатическая ситуация на планете в целом осложняется. "Аномальная жара, лесные пожары, засухи и наводнения, происходящие в разных уголках мира, наглядно подтверждают эту тенденцию. Мы готовы укрепить сотрудничество с тюркским миром по вопросам климата. В этом году мы планируем принять активное участие в работе климатической конференции СОР29, которая пройдет в Азербайджане. Казахстан ответственно относится к обязательствам по изменению климата. В 2026 году мы проведем региональный климатический саммит под эгидой ООН. Уверен, наши тюркские братья примут активное участие в его работе", - добавил казахстанский лидер.