Սենատում սահմանային անվտանգության ֆինանսավորման, Ուկրաինային ու Իսրայելին աջակցության մասին օրինագիծ  է ներկայացվել
Սենատում սահմանային անվտանգության ֆինանսավորման, Ուկրաինային ու Իսրայելին աջակցության մասին օրինագիծ է ներկայացվել
Ամերիկացի սենատորները ներկայացրել են 118 միլիարդ դոլար արժողությամբ երկկուսակցական օրինագիծ, որը նախատեսում է ԱՄՆ սահմանների անվտանգության ֆինանսավորում, ռազմական օգնություն Ուկրաինային, Իսրայելին և ԱՄՆ այլ դաշնակիցներին, հայտնում է Associated Press-ը։
Այժմ օրինագիծը պետք է քվեարկվի Կոնգրեսում
Առաջարկը կարող է շանս լինել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի համար՝ վերսկսելու ռազմական օգնությունն Ուկրաինային։ Արտաքին քաղաքականության այս նպատակի կարևորությունը կիսում են Սենատի մեծամասնության առաջնորդ, դեմոկրատ սենատոր Չակ Շումերը և Սենատի հանրապետական ​​առաջնորդ սենատոր Միթչ Մաքքոնելը: Սենատը կարող է քվեարկել օրինագծի շուրջ առաջիկա օրերին՝ չնայած պահպանողականների հակառակությանը:
Քանի որ Կոնգրեսը չկարողացավ հաստատել Ուկրաինային 60 միլիարդ դոլարի օգնության փաթեթը, Միացյալ Նահանգները դադարեցրեց Կիևին զինամթերք և հրթիռներ մատակարարել:
Բայդենը հայտարարության մեջ ասել է, որ Սենատի առաջարկը «ԱՄՆ-ին թույլ կտա շարունակել մեր կենսական աշխատանքը գործընկերների հետ ամբողջ աշխարհում՝ պաշտպանելու Ուկրաինայի ազատությունը և աջակցելու նրա կարողությունը պաշտպանվելու ռուսական ագրեսիայից»: Խոսելով սահմանի մասին՝ Բայդենը նշել է, որ ներգաղթի համակարգը վաղուց կոտրված է, և ժամանակն է այն շտկելու։ «Դա մեր երկիրն ավելի անվտանգ կդարձնի, մեր սահմանը կդարձնի ավելի անվտանգ, մարդկանց հետ կվերաբերվի արդար և մարդասիրաբար՝ պահպանելով օրինական ներգաղթի տարբերակները, որոնք համահունչ են մեր ազգային արժեքներին», - ասել է Բայդենը:
Նոր օրինագիծը ներառում է նաև ներդրումներ ԱՄՆ պաշտպանական արդյունաբերության մեջ, 14 միլիարդ դոլարի ռազմական օգնություն Իսրայելին, մոտ 5 միլիարդ դոլար օգնություն Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում դաշնակիցներին և մարդասիրական օգնություն Ուկրաինայի և Գազայի հատվածում հակամարտող խաղաղ բնակիչներին:

В Сенате представили законопроект о финансировании охраны границы, помощи Украине и Израилю
Сенаторы США обнародовали двухпартийный законопроект на $118 млрд, который предусматривает финансирование охраны границ США, военную помощь Украине, Израилю и другим союзникам США, передает агентство Associated Press.
Теперь законопроект должен пройти голосование в Конгрессеß
Предложение может стать шансом для президента США Джо Байдена возобновить военную помощь Украине. Важность этой внешнеполитической цели разделяют лидер большинства в Сенате, сенатор-демократ Чак Шумер, и лидер республиканцев в Сенате, сенатор Митч Макконнелл. Сенат может провести голосование по этому законопроекту в ближайшие дни несмотря на противодействие со стороны консерваторов.
Поскольку Конгресс не смог утвердить пакет помощи Украине в размере $60 млрд, США прекратили поставки Киеву боеприпасов и ракет.
В заявлении Байдена говорится, что предложение Сената «позволит Соединенным Штатам продолжать нашу жизненно важную работу вместе с партнерами по всему миру, чтобы отстаивать свободу Украины и поддерживать ее способность защитить себя от российской агрессии». Говоря о границе, Байден отметил, что иммиграционная система сломана уже давно, и настало время ее исправить. «Это сделает нашу страну более безопасной, сделает нашу границу более надежной, позволит относиться к людям справедливо и гуманно, сохраняя возможности легальной иммиграции, что соответствует нашим национальным ценностям», — сказал Байден.
Новый законопроект также предусматривает инвестиции в оборонную промышленность США, военную помощь Израилю в размере $14 млрд, выделение почти $5 млрд союзникам в Азиатско-Тихоокеанском регионе и оказание гуманитарной помощи гражданскому населению, оказавшемуся в зоне конфликта в Украине и в секторе Газа.