ՌԴ ներկայացուցիչը 1946-ից ի վեր առաջին անգամ չի ընդգրկվել Արդարադատության միջազգային դատարանի դատավորների կազմում
Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Կիրիլ Գեւորգյանը, ով 2015 թվականից Հաագայի միջազգային դատարանի դատավորն է, երկրորդ ժամկետով չի վերընտրվել։ Հինգշաբթի՝ նոյեմբերի 10-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում տեղի ունեցած քվեարկության ժամանակ նա պարտվել է Ռումինիայի ներկայացուցիչ Բոգդան-Լյուսիան Աուրեսկուին, որին աջակցել են Գլխավոր ասամբլեայի 117 անդամներ։
Խորհրդային և ռուս դատավորները ՄԱԿ-ի դատական ​​համակարգում ծառայում են 1946 թվականից: Այսպիսով, առաջին անգամ Արդարադատության միջազգային դատարանում Ռուսաստանի ներկայացուցիչ չի լինի։
Բացի Աուրեսկուից, Արդարադատության միջազգային դատարանում ընտրվել են ևս երեք նոր դատավորներ՝ Սառա Հալլ Քլիվլենդը (ԱՄՆ), Խուան Վերդուզկոն (Մեքսիկա) և Դիրե Տլադին (Հարավային Աֆրիկա), և մեկ գործող դատավոր՝ Ավստրալիայի ներկայացուցիչ Հիլարի Չարլսվորթը, վերընտրվել է։
Արդարադատության միջազգային դատարանը բաղկացած է 15 դատավորից, որոնց պաշտոնավարման ժամկետը ինը տարի է։ Միաժամանակ երեք տարին մեկ ընտրություններ են անցկացվում թափուր հինգ տեղերի համար։ Մի քանի ժամկետ անընդմեջ ծառայելու արգելք չկա։

Представитель России не вошел в состав судей Международного суда ООН впервые с 1946 года
Представитель России Кирилл Геворгян, входивший в состав судей Международного суда ООН в Гааге с 2015 года, не был переизбран на второй срок. В ходе голосования, проходившего в Генеральной ассамблее ООН в четверг, 10 ноября, он проиграл представителю Румынии Богдану-Лучиану Ауреску, которого поддержали 117 членов Генассамблеи.
Советские и российские судьи были в составе судебного органа Организации объединенных наций с 1946 года. Таким образом, впервые в Международном суде ООН не будет российского представителя.
Кроме Ауреску в Международный суд ООН были избраны еще три новых судьи - Сара Халл Кливленд (США), Хуан Вердуско (Мексика) и Дире Тлади (Южная Африка), а также переизбрана одна действующая судья, представительница Австралии Хилари Чарльзуорт.
Международный суд ООН состоит из 15 судей, срок полномочий которых составляет девять лет. При этом каждые три года проводятся выборы на пять освобождающихся мест. Запрета на несколько сроков подряд не существует.