Ռուսաստանում նախագահական ընտրությունները տեղի կունենան 2024 թ. մարտի 17-ին
Դաշնության խորհուրդը նշանակել է ՌԴ նախագահի հերթական ընտրությունների օրը, դրանք տեղի կունենան 2024թ. մարտի 17-ին, տեղեկացրել է «Ինտերֆաքսը»։
Խորհրդարանի վերին պալատի խոսնակ Վալենտինա Մատվիենկոն, մեկնաբանելով Դաշնության խորհրդի որոշումը, նշել է, որ այդ որոշմամբ «ըստ էության տրվում է ընտրարշավի մեկնարկը»։
ՌԴ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Էլլա Պամֆիլովան իր հերթին հայտնել է, որ ժամանակակից Ռուսաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ նախագահական ընտրությունները «տեղի կունենան նման թունավոր աշխարհաքաղաքական մթնոլորտում»։ Նրա խոսքով՝ դեկտեմբերի 8-ին ԿԸՀ-ն կդիտարկի երեք օրվա ընթացքում՝ մարտի 15-ին, 16-ին եւ 17-ին, նախագահի ընտրությունների քվեարկության մասին որոշման նախագիծը։
Ուկրաինայի անեքսիայի ենթարկված ՌԴ տարածքներում ընտրությունների անցկացման մասին որոշումը կընդունվի դեկտեմբերի 12-ին ԱԴԾ-ի, ՆԳՆ-ի եւ «այդ տարածքների իշխանությունների» հետ խորհրդակցություններից հետո, նշել է ԿԸՀ նախագահը։ Նա հայտնել է, որ հեռահար քվեարկություն 2024թ. նախագահական ընտրություններում արտասահմանի ընտրողների համար նախատեսված չէ։
Վլադիմիր Պուտինն առայժմ պաշտոնապես չի հայտարարել 2024թ. ընտրություններին մասնակցության մասին։ Նա հրաժարվել է խոսել իր առաջադրման մասին խորհրդարանի կողմից քվեարկության օրվա նշանակումից առաջ։
Հայտնի է, սակայն, որ Կրեմլն արդեն պատրաստվում է ընտրություններին Պուտինի մասնակցությամբ։ ՌԴ նախագահի աշխատակազմը, ինչպես տեղեկացրել է «Մեդուզան» օգոստոսին, ակնկալում է, որ ընտրություններում նրա մրցակիցները կլինեն 50 տարեկանից ոչ երիտասարդ քաղաքական գործիչները ՌԴ Կոմկուսից, ՌԼԴԿ-ից եւ «Նոր մարդկանցից», իսկ Պուտինը պետք է հավաքի ձայների 80 տոկոսից ավելին։

Выборы президента России назначены на 17 марта 2024 года: Голосование собираются проводить три дня
Совет Федерации назначил дату очередных выборов президента РФ — они пройдут 17 марта 2024 года, сообщает «Интерфакс».
Спикер верхней палаты парламента Валентина Матвиенко, комментируя принятое Совфедом постановление, отметила, что этим решением «по сути дается старт предвыборной кампании».
В свою очередь председатель Центральной избирательной комиссии РФ Элла Памфилова заявила, что впервые в современной истории России президентские выборы «будут проходить в такой токсичной геополитической атмосфере». По ее словам, 8 декабря ЦИК рассмотрит проект постановления о голосовании на выборах президента в течение трех дней — 15, 16 и 17 марта.
Решение о проведении выборов в аннексированных РФ регионах Украины примут к 12 декабря после консультаций с ФСБ, МВД и «властями» этих территорий, отметила глава ЦИК. При этом, заявила она, дистанционного голосования на президентских выборах 2024 года для избирателей за рубежом не предусмотрено.
Владимир Путин пока официально не объявлял об участии в выборах 2024 года. Он отказывался говорить о своем выдвижении до того, как парламент назначит дату голосования.
При этом известно, что Кремль уже готовится к выборам с участием Путина. Администрация президента РФ, как сообщала «Медуза» в августе, рассчитывает, что его соперниками на выборах станут политики не моложе 50 лет от КПРФ, ЛДПР и «Новых людей», а Путин должен набрать больше 80% голосов.