Պենտագոնի ղեկավարը քննարկել է Ուկրաինայի իրադրությունը ՆԱՏՕ-ի գծով դաշնակիցների հետ
ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը ՆԱՏՕ-ի գծով ամերիկյան դաշնակիցների հետ քննարկել Է Ռուսաստանի ռազմական գործողությունն Ուկրաինայում: Այդ մասին ասված Է Պենտագոնի մամուլի քարտուղար Ջոն Քիրբիի հայտարարության մեջ, որը տարածվել Է փետրվարի 24-ին:
Ինչպես նշված Է հայտարարության մեջ, Օսթինն Ուկրաինայի իրադրությունը քննարկել Է ՆԱՏՕ-ի գծով ԱՄՆ-ի 15 դաշնակիցների եւ եվրոպական գործընկերների հետ: Մասանավորապես, կայացել են Օսթինի ուղղակի բանակցությունները նրա կանադացի եւ թուրք պաշտոնակիցների հետ: Օսթինը նաեւ մասնակցել Է Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի եւ Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարների հետ կայացած վիրտուալ հանդիպմանը: Բացի դրանից, Պենտագոնի ղեկավարը մասնակցել Է Բուլղաիայի, Չեխիայի, Էստոնիայի, Հունգարիայի, Լատվիայի, Լիտվայի, Լեհաստանի, Ռումինիայի եւ Սլովակիայի պաշտպանության նախարարների հետ կայացած հեռախորհրդաժողովին:
Տարածված փաստաթղթի համաձայն՝ Օսթինը «հավաստել Է ԱՄՆ-ի, նրա դաշնակիցների եւ գործընկերների միասնությունն Ուկրաինայի աջակցության հարցում», ինչպես նաեւ հայտարարել Է ՆԱՏՕ-ի նկատմամբ սպառնալիքների կանխման անհրաժեշտության մասին: Նա ՆԱՏՕ-ի գծով դաշնակիցներին խնդրել Է քննարկել լրացուցիչ ներդրումները դաշինքի պաշտպանական հնարավորությունների ապահովման եւ Ուկրաինայի ինքնապաշտպանության միջոցների ամրապնդման հարցում»,- նշված Է փաստաթղթում: Իր հերթին ԱՄՆ-ի զինված ուժերի Շտաբների պետերի կոմիտեի նախագահ Մարկ Միլլին նույնպես Ուկրաինայի իրադրության շուրջ հեռախոսազույցներ Է վարել ամբողջ աշխարհի իր պաշտոնակիցների հետ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Глава Пентагона обсудил ситуацию на Украине с союзниками США по НАТО
Министр обороны США Ллойд Остин обсудил с американскими союзниками по НАТО российскую военную операцию на Украине. Как сообщает  Тасс, oб этом говорится в заявлении, распространенном в четверг пресс-секретарем Пентагона Джоном Кирби.
Как указывается в заявлении, Остин обсудил ситуацию на Украине с 15 союзниками США по НАТО и европейскими партнерами. В частности, состоялись прямые переговоры Остина с его канадским и турецким коллегами. Остин также принял участие в виртуальной встрече с главами оборонных ведомств Франции, Германии, Италии и Великобритании. Кроме того, шеф Пентагона участвовал в телеконференции с министрами обороны Болгарии, Чехии, Эстонии, Венгрии, Латвии, Литвы, Польши, Румынии и Словакии.
Согласно распространенному документу, Остин "подтвердил единство США, их союзников и партнеров в поддержке Украины", а также заявил о необходимости предотвращения угрозы НАТО. "Он попросил союзников по НАТО рассмотреть дополнительные вложения в обеспечение оборонных возможностей альянса и укрепление средств самообороны Украины перед лицом российской агрессии", - отмечается в документе. В свою очередь председатель Комитета начальников штабов (КНШ) ВС США генерал Марк Милли также провел по телефону беседу по ситуации вокруг Украины со своими коллегами по всему миру.