«Կրոկուս Սիթի Հոլում» հանդիսատեսներից մեկը տասնյակ մարդկանց է փրկել՝ հարձակվելով ահաբեկիչներից մեկի վրա
Հանդիսատեսներից մեկն օգնել է տասնյակ մարդկանց փախչել՝ վնասազերծելով ահաբեկչին, հայտնում է Բազա-ն՝ անդրադառնալով երեկ Մոսկվայի Կրոկուս Սիթի Հոլ համերգասրահում տեղի ունեցած ահաբեկչությանը:
61-ամյա Ելենան համերգի էր գնացել դստեր ու ծանոթի հետ։ Նրանք նստած են եղել հանդեսատեսի համար նախատեսված սրահում, երբ սկսվել են կրակոցները։ Նրա խոսքով՝ սկզբում հանդիսատեսների մեծ մասը կրակոցները շփոթել են հրավառության հետ։
Բազմաթիվ հանդիսատեսներ շտապել են բեմ, քանի որ այդ կողմում վթարային ելք է եղել։ Սակայն քիչ անց Ելենան նկատել է, որ բեմի մոտ կանգնած է ահաբեկիչներից մեկը, ով ելքի մոտ կրակում է այդ ուղղությամբ վազողներին։
Բոլորը միմյանց հրել են բեմից ավելի արագ դուրս գալու համար՝ չհասկանալով, որ բեմի ելքի մոտ նույնպես ահաբեկիչ է կանգնած։
Ելենան թաքնվել է և սպասել։ Երբ կրակոցները փոքր-ինչ մարել են, կինը տեսել է, որ անհայտ երիտասարդը ցատկել է ահաբեկչի վրա, վերցրել ավտոմատը և տապալել ահաբեկիչին։
«Երիտասարդը ցատկեց նրա վրա, ես չտեսա, թե ինչպես է դա եղավ, ես միայն տեսա, թե ինչպես էր նա արդեն խլել ավտոմատը և հարվածներ հասցրել նրան հրացանի կոթով»։
Նրա խոսքով՝ այդ պահին բեմի մոտ արդեն մի քանի մահացած մարդիկ են ընկած եղել։ Ելենան ասում է, որ տղամարդու արարքի շնորհիվ մի քանի տասնյակ մարդ կարողացել է դուրս գալ շենքից։
Սակայն կինը չգիտի, թե արդյոք ահաբեկիչին վնասազերծած տղամարդը ողջ է մնացել, թե ոչ, քանի որ դահլիճից դուրս գալուց հետո այնտեղից կրկին կրակոցներ են լսվել։
«Նա օգնեց մեզ բոլորիս դուրս գալ բեմից, վթարային ելքով մենք բոլորս դուրս վազեցինք փողոց: Նա փրկեց շատ մարդկանց: Ես չգիտեմ, թե արդյոք նա դեռ կենդանի է, թե զոհվել է…»:

Зритель «Крокус Сити Холла» спас десятки людей, напав на террориста
61-летняя Елена пришла на концерт со своей дочерью и знакомым. В момент начала стрельбы они сидели в бельэтаже. По ее словам, сначала многие зрители приняли стрельбу за фейерверк, но потом ее знакомый сказал, что пора уходить.
- Многие зрители ринулись к сцене, потому что в той стороне находился запасной выход. Однако чуть позже Елена заметила, что около сцены стоял один из террористов, который вплотную расстреливал всех, кто бежал в ту сторону, - пишет Telegram-канал Baza.
Люди пытались быстрее пройти через сцену. Однако там тоже был террорист. Когда стрельба немного затихла, женщина увидела, что неизвестный молодой человек прыгнул на террориста, отнял у него автомат, завалил его и ударил прикладом.
- Молодой человек на него прыгнул. Я не видела, как он прыгнул, я просто видела, как он уже отнял у него автомат и прикладом его бил, - рассказала очевидица
По ее словам, в этот момент у сцены уже лежало несколько мертвых людей. Елена рассказывает, что благодаря поступку мужчины несколько десятков человек смогли выбраться из здания.
При этом она не знает, выжил ли мужчина, так как после того, как она покинула зал, там все еще стреляли.
- Он просто дал нам возможность выйти всем через сцену, через запасной выход мы все выбежали на улицу. Очень много народу он спас. Я не знаю, остался ли он жив, - добавила женщина.
Напомним, вечером 22 марта в концертном зале «Крокус Сити Холл» произошла стрельба. Очевидцы сообщили, что в здание ворвались несколько мужчин в камуфляже и открыли огонь по людям.
Нападавшие подожгли кресла в зале, откуда огонь распространился почти по всему зданию. На месте работают оперативные службы. Огонь удалось локализовать на площади рколо 14 тыс. квадратных метров. Подробнее здесь.
По последним данным СК, в результате теракт погибли более 60 человек. Количество жертв может увеличиться.