Իսրայելի հետ բանակցելու համար Լիբանանն ընդլայնված պատվիրակություն կուղարկի Հռոմ
Լիբանանի ընդլայնված պատվիրակությունը երեքշաբթի օրը կմեկնի Հռոմ՝ ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ Իսրայելի հետ բանակցությունների հերթական փուլին մասնակցելու համար, հայտնում է Al-Araby Al-Jadeed-ը։
Ըստ հաղորդագրության՝ պատվիրակությունը կգլխավորի դիվանագետ Սիմոն Քարամը։ Կազմում ընդգրկված են նաև Վաշինգտոնում Լիբանանի դեսպան Նադա Համադե Մուավադը, վեց հոգուց բաղկացած ռազմական պատվիրակությունը, իրավաբան Անտուան Սաֆիրը, սահմանազատման հարցերով փորձագետ Նաջիբ Մասիհին և Լիբանանի նախագահի տնտեսական հարցերով խորհրդական Ռավաա Հարաթին։
Նշվում է, որ պատվիրակության կազմը կարող է ընդլայնվել՝ կախված իրադարձությունների զարգացումից։
Պարբերականի տվյալներով՝ Բեյրութը ցանկանում է ապահովել Լիբանանի հարավում իսրայելական ռազմական գործողությունների ամբողջական դադարեցումը և ձգտելու է համաձայնության հասնել երկրորդ «փորձնական գոտու» շուրջ, ինչը ճանապարհ կհարթի իսրայելական զորքերի դուրսբերման և լիբանանյան բանակի տեղակայման համար։
Իսրայելն ու Լիբանանը հունիսի 26-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ շրջանակային համաձայնագիր են ստորագրել։ Փաստաթուղթն ուղղված է ռազմական գործողությունների դադարեցմանը։ Պայմանավորվածությունները նախատեսում են իսրայելցի զինվորականների փուլային հեռացում և «պիլոտային գոտիներում» լիբանանցի զինծառայողների կողմից «Հեզբոլլահ» շարժման ջոկատների զինաթափում։ Դրանց մեջ են մտել Զաքթար ալ-Ղարբիա քաղաքի շրջանը, ինչպես նաև Ֆրուն և Սրիֆա գյուղերը։

Ливан направит расширенную делегацию в Рим на переговоры с Израилем
Расширенная ливанская делегация отправится во вторник в Рим для участия в очередном раунде переговоров с Израилем при посредничестве США, сообщает Al-Araby Al-Jadeed.
Согласно сообщению, делегацию возглавит дипломат Симон Карам. В ее состав также войдут посол Ливана в Вашингтоне Нада Хамаде Муавад, военная делегация в составе шести человек, юрист Антуан Сафир, эксперт по демаркации границы Наджиб Массихи и советник президента Ливана по экономическим вопросам Раваа Харати.
Отмечается, что состав делегации может быть расширен в зависимости от развития событий.
По данным издания, Бейрут будет настаивать на полном прекращении израильских военных операций на юге Ливана и добиваться соглашения о второй «экспериментальной зоне», которая проложила бы путь к выводу израильских войск и развертыванию ливанской армии.
Израиль и Ливан 26 июня подписали в Вашингтоне рамочное соглашение при посредничестве США. Документ направлен на приостановку боевых действий. Договоренности предусматривают поэтапный уход израильских военных, разоружение ливанскими военнослужащими отрядов движения «Хезболла» в «пилотных зонах». В них вошли район города Зактар аль-Гарбия, а также деревни Фрун и Срифа.