Իրանի հետ ոչ մի բանակցություն կամ զրույց չի ընթանում և նախատեսված չէ. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանի հետ բանակցություններ չեն ընթանում և չեն էլ նախատեսվում, միևնույն ժամանակ ամերիկյան ռազմածովային շրջափակումը մնում է ուժի մեջ։ Այս մասին նա գրել է իր Truth Social սոցիալական ցանցում։
«Այս պահին Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ որևէ բանակցություն կամ շփում չի ընթանում, և որևէ բանակցություն նախատեսված չէ։ Ծովային շրջափակումը մնում է ամբողջ ուժով և շարունակում է գործել», — գրել է Թրամփը։
Միաժամանակ ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է, որ Հորմուզի նեղուցը բաց է և գործում է, իսկ բոլոր ծովային ականները, նրա պնդմամբ, արդեն հեռացվել կամ ոչնչացվել են։
«Հորմուզի նեղուցը բաց է և գործում է։ Բոլոր ծովային ականները հեռացվել կամ պայթեցվել են», — ավելացրել է Թրամփը։

Трамп: Переговоров с Ираном нет, военно-морская блокада остаётся в силе
Президент США Дональд Трамп заявил, что переговоры с Ираном не ведутся и не запланированы, при этом американская военно-морская блокада остаётся в силе. Об этом он написал в своей социальной сети Truth Social.
«В настоящее время с Исламской Республикой Иран не ведётся никаких переговоров или контактов, и никаких переговоров не запланировано. Военно-морская блокада остаётся в полной силе и продолжает действовать», — написал Трамп.
При этом американский президент заявил, что Ормузский пролив открыт и функционирует, а все морские мины, по его утверждению, уже были удалены или уничтожены.
«Ормузский пролив открыт и функционирует. Все морские мины были удалены или подорваны», — добавил Трамп.