Հունգարիան չի թույլ տա Ուկրաինային խցկել Եվրամիություն․ Պետեր Սիյարտո
Հունգարիան չի համաձայնի Ուկրաինայի՝ ԵՄ անդամակցության բանակցությունների առաջին փուլի բացմանը, հայտարարել է Հունգարիայի ԱԳ նախարար Պետեր Սիյարտոն՝ Կոպենհագենում ԵՄ երկրների նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպումից հետո, հաղորդում է «Европейская правда»-ն՝ հղում անելով Index.hu-ին։
Ըստ նրա, Հունգարական իշխանությունները չեն թույլ տա «Ուկրաինային խցկել ԵՄ», քանի որ դա կվտանգի հունգարացի ֆերմերներին, երկրի պարենային անվտանգությունը և «դուռ կբացի ուկրաինական մաֆիայի՝ Հունգարիա ներթափանցելու համար»։
«Ահա թե ինչու մենք թույլ չենք տա բացել անդամակցության բանակցությունների բովանդակային մասը, այսինքն՝ կոնկրետ բաժինները», – ասել է Սիյարտոն։
Լիտվան կոչ է անում ԵՄ անդամ երկրների մայրաքաղաքներին վճռական քայլեր ձեռնարկել՝ Ուկրաինայի անդամակցության հայտը «իրական և անշրջելի» դարձնելու համար։
Լիտվայի առաջարկը նախատեսում է Ուկրաինայի և Մոլդովայի հետ բանակցությունների տեխնիկական մակարդակով մեկնարկ՝ առանց Հունգարիայի, եթե 26 անդամ-պետություններ համաձայնեն։ Պաշտոնական հաստատումը կարող է տրվել ավելի ուշ, եթե Բուդապեշտը փոխի իր դիրքորոշումը կամ կառավարությունը։
Ինչպես գրում են լրատվամիջոցները, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և Լեհաստանի առաջնորդների՝ Մոլդովա կատարելիք այցից առաջ մի շարք դիվանագետներ կասկած են հայտնել ԵՄ անդամակցության բանակցությունների առաջին փուլի բացման ժամանակ Կիևի և Քիշնևի տարանջատման վերաբերյալ։

Петер Сийярто: Венгрия не позволит протолкнуть Украину в Евросоюз
Венгрия не согласится на открытие первого кластера переговоров о вступлении Украины в ЕС,заявил глава МИД Венгрии Петер Сийярто после неформальной встречи министров стран ЕС в Копенгагене, сообщает «Европейская правда» со ссылкой на Index.hu.
По его словам, венгерская власть не позволит «протолкнуть Украину в ЕС», потому что это уничтожит венгерских фермеров, венгерскую продовольственную безопасность и «позволит украинской мафии проникнуть в Венгрию».
«Именно поэтому мы не позволим открыть содержательную часть переговоров о вступлении, то есть конкретные разделы переговоров», – сказал Сийярто.
Литва призывает столицы стран Европейского Союза принять решительные меры, чтобы сделать заявку Украины на членство в ЕС «реальной и необратимой».
Предложение Литвы предусматривает начало переговоров с Украиной и Молдовой на техническом уровне без Венгрии, если 26 государств-членов согласятся. Официальное одобрение может быть предоставлено позже, если Будапешт изменит свою позицию или правительство.
Как писали СМИ, накануне визита лидеров Франции, Германии и Польши в Молдову ряд дипломатов выразили сомнение относительно разделения Кишинева и Киева во время открытия первого кластера переговоров о членстве в Европейском Союзе.