ՀՀ ԱԳՆ-ն հանդես է եկել հրատապ հայտարարությամբ
Հայաստանի Արտաքին գործերի նախարարությունը Իրանում մոլեգնող նոր տիպի կորոնավիրուսի հետևանքով ստեղծված իրավիճակի կապակցոըթյամբ հանդես է եկել հրատապ հայտարարությամբ։
Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է․ "Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը, հաշվի առնելով Իրանում կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակը և վարակի հնարավոր տարածման վտանգը, հորդորում է ԻԻՀ տարածքում գտնվող հայաստանցիներին կապ հաստատել ՀՀ դեսպանության հետ և տեղեկություն տրամադրել գտնվելու վայրի վերաբերյալ:
Քաղաքացիները կարող են նաև նամակ ուղարկել ՀՀ դեսպանության ֆեյսբուքյան էջին և էլեկտրոնային փոստին:
ՀՀ դեսպանության հեռախոսահամարներ՝ +98(21)66704833 // +98(21)66760509,
բջջային հեռախոսահամար՝ +989121051639
Էլ. փոստ` [email protected]
Նշենք, որ ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ հրատապ միջոցներ է ձեռնարկել նաև ՀՀ Առողջապահության նախարարությունը։
Իրանը Չինաստանից հետո երկրորդ երկիրն է կորոնավիրուսով վարակվածների և դրա հետևանքով մահացածների թվով։

МИД Армении выступил с экстренным заявлением
Министерство иностранных дел Армении выступило с экстренным заявлением в связи с ситуацией, сложившейся в результате распространившегося в Иране нового типа коронавируса.
В заявлении МИД РА, в частности, говорится: "Посольство Республики Армения в Исламской Республике Иран, учитывая ситуацию с коронавирусом в ИРИ и угрозу возможного распространения инфекции, призывает находящихся на территории этой страны граждан РА связаться с армянским посольством и предоставить информацию о месте своего нахождения.
Граждане могут также отправить письмо на фейсбуковскую страницу и электронную почту посольства РА.
Телефонные номера посольства РА՝ +98(21)66704833 // +98(21)66760509, мобильный телефон: + 989121051639
Эл.почта - [email protected]".
Отметим, что в связи с создавшейся ситуацией срочные меры предприняло также Министерство здравоохранения Армении.
Иран является второй страной после Китая по числу инфицированных и погибших в результате заражения коронавирусом.