Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը Ուկրաինա է ժամանել
Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը սեպտեմբերի 20-ին ժամանել է Կիև։ Սա նրա արդեն ութերորդ այցն է Ուկրաինա։ Այս մասին հայտնում է RBC-Ukraine-ը՝ հղում կատարելով նրք Twitter-ին։
«Իմ ութերորդ այցը Կիև տեղի է ունենում այն ​​ժամանակ, երբ շուտով սկսվում է ջեռուցման սեզոնը, և Ռուսաստանը շարունակում է թիրախավորել էներգետիկ ենթակառուցվածքները», - գրել է նա:
Նրա խոսքով, ԵՄ երկրները կօգնեն Ուկրաինային իր համարձակ ջանքերում։
«Ես եկել եմ այստեղ՝ քննարկելու եվրոպական աջակցությունը։ Ձմեռվան պատրաստվելուց մինչև պաշտպանություն, անդամակցությունից և G7-ի վարկերի առաջընթացից»,- հավելել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը սեպտեմբերի 20-ին կժամանի Ուկրաինա։ Այցի ընթացքում նա կհանդիպի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ։
Սեպտեմբերի 19-ին հայտնի դարձավ, որ ԵՄ-ն 160 մլն եվրո կհատկացնի Ուկրաինային՝ ձմռանն ընդառաջ Ուկրաինայի էներգետիկ անվտանգությանն աջակցելու համար։ Գումարի մի մասը կտրամադրվի ռուսական սառեցված ակտիվներից։

Глава Еврокомиссии приехала в Украину
Глава Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен приехала в Киев 20 сентября. Это уже ее восьмой визит в Украину. Об этом сообщает РБК-Украина со ссылкой на ее Twitter.
«Мой восьмой визит в Киев приходится на скоро начинающийся отопительный сезон, а Россия продолжает нацеливаться на энергетическую инфраструктуру», - написала она.
По ее словам, страны ЕС помогут Украине в ее смелых усилиях.
«Я приезжаю сюда, чтобы обсудить поддержку Европы. От готовности к зиме до обороны, от присоединения и прогресса по кредитам G7», - добавила глава Европейской комиссии.
Как сообщалось ранее, глава Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен приедет в Украину 20 сентября. В ходе визита она встретится с президентом Владимиром Зеленским.
Буквально 19 сентября стало известно, что ЕС выделит Украине 160 млн евро для поддержки энергетической безопасности Украины в преддверии зимы. Часть суммы будет предоставлена из замороженных российских активов.