ԵՄ-ն դիտարկում է Հունգարիայի դեմ կոշտ միջոցները՝ Ուկրաինայի աջակցությունն արգելակելու պատճառով. Bloomberg
ԵՄ ղեկավարները պատրաստ են կոշտը դիրքորոշում ցուցաբերել Հունգարիային, եթե վարչապետ Վիկտոր Օրբանը շարունակի արգելակել Ուկրաինային 50 մլրդ եվրո օգնության փաթեթի տրամադրումը փետրվարի 1-ի գագաթաժողովում։ Այս մասին Bloomberg-ին պատմել են աղբյուրները։
Գործակալությունը նշել է, որ երկուշաբթի Հունգարիան դեմ է հանդես եկել նոր ֆոնդի ստեղծման ԵՄ առաջարկին, որը Ուկրաինայի կրիտիկականորեն կարեւոր ռազմական օգնության առաքման ավելի հուսալի միջոց է ապահովելու։
Առաջարկն ի հայտ է եկել այն բանից հետո, երբ դեկտեմբերի կեսին Օրբանը արգելակել էր Ուկրաինայի օգնության քառամյա ֆինանսական փաթեթը։
Գործակալության զրուցակիցների խոսքով՝ ԵՄ անդամ պետությունները պատրաստ են ընդունել Ուկրաինայի օգնության փաթեթը Բրյուսելում փետրվարի 1-ին կայանալիք գագաթաժողովում, անկախ այն բանից, թե կաջակցի արդյոք դրան Հունգարիան։
Եթե Օրբանը շարունակի խոչընդոտել աջակցության փաթեթին, կլինի ԵՄ մնացած 26 երկրների որոշումը՝ ընդունել այն, եւ այդ սցենարն արդեն նախապատրաստվում է լրիվ ընթացքով, ավելացրել են եվրոպացի պաշտոնյաները։
Հնարավոր պահեստային տարբերակն այն է, որ ԵՄ մյուս անդամ պետությունները փող տրամադրեն Ուկրաինային՝ անկախ ԵՄ բյուջետային պրոցեսից։
Աղբյուրներն ընդգծել են, որ եթե Օրբանը որոշի գնալ այդ ճանապարհով, ԵՄ-ն կգործադրի տուգանային միջոցների հաջորդ փուլը Հունգարիայի դեմ, ինչը կարող է հանգեցնել ձայնի իրավունքի զրկման՝ որպես անդամ երկրի։
Միեւնույն ժամանակ, գործակալությունը նշել է, որ այդ սցենարը կարող է հանգեցնել ավելի լայն առճակատման, քանի որ Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն ավելի վաղ նախազգուշացրել էր, որ կպաշտպանի Հունգարիային այն քայլերից, որոնք կուղղվեն  ԵՄ-ում նրան ձայնից զրկելուն։
ԵՄ երկրների դիվանագիտական գերատեսչությունների ղեկավարների հանդիպումից հետո, որը տեղի է ունեցել երկուշաբթի Բրյուսելում, Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն Ֆեյսբուքում հրապարակված տեսաուղերձում հայտնել էր, որ իր երկիրը չի աջակցում ֆինանսավորման ներկա մեխանիզմի վերանայմանը, որը հայտնի է որպես Խաղաղության եվրոպական ֆոնդ, որի շրջանակում անդամ պետությունները փոխհատուցում են ստանում այն զենքի համար, որն ուղարկում են Ուկրաինա։
Սիյարտոն հայտնել է, որ ֆինանսավորման հարցը քննարկվելու է ուկրաինացի գործընկերոջ՝ Դմիտրի Կուլեբայի հետ հունվարի 29-ին կայանալիք հանդիպման ժամանակ։ Բուդապեշտը արգելքը հանելու հնարավորությունը կքննարկի այն դեպքում, եթե Ուկրաինան «երաշխիքներ» տրամադրի, որ հունգարական ընկերությունները չեն ավելացվի միջազգային պատերազմը հովանավորողների ցուցակում։

Bloomberg: ЕС рассматривает жесткие меры против Венгрии за блокирование помощи Украине
Лидеры ЕС готовы занять жесткую позицию в отношении Венгрии, если премьер-министр Виктор Орбан продолжит блокировать пакет помощи Украине на сумму 50 миллиардов евро на саммите 1 февраля. Об этом Bloomberg рассказали источники.
Агентство отмечает, что в понедельник Венгрия выступила против предложения ЕС по созданию нового фонда, который призван обеспечить более надежный способ доставки критически важной военной помощи Украине.
Предложение появилось после того, как в середине декабря Орбан торпедировал решение о четырехлетнем финансовом пакете для Украины.
По словам собеседников агентства, государства-члены ЕС готовы принять пакет помощи Украине на саммите в Брюсселе 1 февраля, независимо от того, поддержит ли его Венгрия.
Если Орбан продолжит блокировать пакет поддержки, будет решение остальных 26 стран ЕС принять его, и подготовка к такому сценарию уже идет полным ходом, добавляют европейские чиновники.
Возможный запасной вариант заключается в том, чтобы остальные страны-члены ЕС предоставляли деньги Украине вне бюджетного процесса ЕС.
Источники подчеркнули, что Орбан решит пойти этим путем, ЕС может запустить следующий этап штрафных мер против Венгрии, что может привести к лишению ее права голоса как страны-члена.
В то же время агентство отмечает, что такой сценарий может привести к более широкой конфронтации, поскольку премьер Словакии Роберт Фицо ранее предупредил, что будет защищать Венгрию от шагов, направленных на лишение ее права голоса в ЕС.
После встречи глав дипломатических ведомств стран ЕС, состоявшейся в понедельник в Брюсселе, министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто в опубликованном в Facebook видеообращении заявил, что его страна не поддерживает пересмотр нынешнего механизма финансирования, известного как Европейский фонд мира, в рамках которого государства-члены получают компенсацию за оружие, которое они направляют Украине.
Сийярто заявил, что вопрос финансирования будет обсуждаться во время его встречи с украинским коллегой Дмитрием Кулебой 29 января. Будапешт рассмотрит возможность снятия блокировки, если Украина предоставит «гарантии», что венгерские компании не будут добавлены в список спонсоров международной войны.