Պետդումայի պաշտպանության հարցերով հանձնաժողովի նախագահը չի բացառել, որ ՀԱՊԿ խաղաղապահները պահանջված կլինեն Դոնբասում
ՌԴ Պետդումայի պաշտպանության հարցերով հանձնաժողովի ղեկավար Անդրեյ Կարտապոլովը կարծում է, որ չի կարելի բացառել ապագայում  ՀԱՊԿ երկրներից խաղաղապահների պահանջը Ուկրաինայի «ազատագրված» տարածքներում, ինչպես նաև այսպես կոչված «Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետություններում», գրում է ՏԱՍՍ-ը:
«Չի կարելի բացառել, որ ՀԱՊԿ երկրներից խաղաղապահները պահանջված կլինեն Ուկրաինայի ազատագրված տարածքներում, Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետություններում, քանի որ մենք դժվար թե համաձայնվենք, որ ՆԱՏՕ-ի որևէ երկիր փորձի խաղաղապահների քողի տակ այնտեղ մտնել, չնայած այս թեման մեկ-երկու անգամ չէ, որ դաշտ է շպրտվել մեր նախկին արևմտյան գործընկերների կողմից», - ասել է նա երկուշաբթի Երևանում ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստի շրջանակներում։
Խորհրդարանականը նշել է, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրների համար կարևոր թեմա է խաղաղապահ ներուժի հզորացումը և այս ոլորտում միասնական իրավական տարածքի ստեղծումը։
«Բավական երկար ժամանակ մենք մեր ընկերների հետ, ՀԱՊԿ անդամ երկրների խորհրդարանականների հետ աշխատում ենք այսպես կոչված մոդալ օրենքների վրա. սրանք օրենքներ են, որոնք շատ նման են, ինչը թույլ է տալիս դրանք կիրառել բոլոր պետությունների տարածքում՝ բոլորի համար հավասար հետևանքներով»,- հավելեց նա։

Нельзя исключать, что будут востребованы миротворцы ОДКБ в ДНР и ЛНРЖ Глава комитета Госдумы по обороне
Глава комитета Госдумы по обороне Андрей Картаполов считает, что нельзя исключать в будущем востребованность миротворцев из стран Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) на освобожденных территориях Украины, а также в Донецкой и Луганской народных республиках.
"Нельзя исключать, что востребованы будут миротворцы из стран ОДКБ и на освобожденных территориях Украины, Донецкой и Луганской народных республик, потому что мы вряд ли согласимся с тем, что какие-нибудь страны НАТО попытаются под видом миротворцев туда залезть, хотя эта тема не раз и не два уже вбрасывается нашими бывшими западными партнерами", - сказал он журналистам в понедельник в кулуарах заседания Совета Парламентской ассамблеи ОДКБ в Ереване.
Парламентарий отметил, что важной темой для стран - членов ОДКБ является укрепление миротворческого потенциала и создание единого правового пространства в этой сфере. "Мы уже достаточно длительное время с нашими друзьями, с парламентариями из стран, которые входят в ОДКБ, работаем над так называемыми модальными законами - это законы, которые очень схожи, что позволяет применять их на территории всех государств с равными последствиями для всех", - добавил он.
Ситуация на линии соприкосновения в Донбассе обострилась 17 февраля. В Донецкой и Луганской народных республиках сообщили о самых интенсивных за последние месяцы обстрелах со стороны Украины. Президент России Владимир Путин 21 февраля заявил о признании суверенитета ДНР и ЛНР в соответствии с их конституциями в границах Донецкой и Луганской областей на начало 2014 года. 24 февраля Путин в ответ на просьбу руководителей республик Донбасса о помощи объявил о проведении специальной военной операции на Украине.