Ավստրալիան արտաքսել է Իրանի դեսպանին և փակել Թեհրանում գտնվող իր դեսպանատունը
2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ի սարսափելի իրադարձություններից ի վեր մենք ականատես ենք եղել Ավստրալիայի հրեական համայնքի դեմ մի շարք սարսափելի հակասեմական հարձակումների, հայտարարել է Ավստրալիայի արտաքին գործերի նախարարությունը։
«2024 թվականի հոկտեմբերի 20-ին Սիդնեյի ռեստորանի և 2024 թվականի դեկտեմբերի 6-ին Մելբուռնի սինագոգի վրա հարձակումների հետևում կանգնած է եղել Իրանը։
Մեր հասարակության վրա այս հարձակումները բացարձակապես անընդունելի են և մենք տեղեկացրել ենք Ավստրալիայում Իրանի դեսպանին, որ նա և ևս երեք իրանցի դիվանագետներ արտաքսվելու են։
Մենք կասեցրել ենք Թեհրանում մեր դեսպանատան աշխատանքը և մեր բոլոր դիվանագետներն այժմ անվտանգ վիճակում են երրորդ երկրում։ Կառավարությունը կընդունի օրենք, որը թույլ կտա Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) ներառել ահաբեկչական կազմակերպությունների ցանկում», - նշել է Արտաքին գործերի նախարարությունը։

Австралия выслала посла Ирана и закрыла свое посольство в Тегеране
После ужасных событий 7 октября 2023 года мы стали свидетелями ряда ужасающих антисемитских нападений на еврейскую общину Австралии. Об этом сообщили в МИД Австралии.
«За атаками на ресторан в Сиднее 20 октября 2024 года и синагогу в Мельбурне 6 декабря 2024 года стоял Иран.
Эти нападения на наше общество совершенно неприемлемы, и мы сообщили послу Ирана в Австралии, что он и еще трое иранских дипломатов будут высланы.
Мы приостановили работу нашего посольства в Тегеране, и все наши дипломаты сейчас находятся в безопасности в третьей стране. Правительство примет закон, позволяющий включить Корпус стражей исламской революции Ирана (КСИР) в список террористических организаций», - отметили в МИД.