Փաշինյանն այցելել է Արմավիրի մարզ. նրան են ներկայացվել մարզի խնդիրներն ու դրանց լուծման հնարավորությունները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր աշխատանքային այցով մեկնել է Արմավիրի մարզ: Արմավիր քաղաքում կայացած խորհրդակցության ժամանակ վարչապետին ներկայացվել է մարզպետարանի 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, Պետական վեահսկողական ծառայության պետ Ռոմանոս Պետրոսյանը, Արմավիրի մարզպետ Էդվարդ Հովհաննիսյանը և պաշտոնատար այլ անձինք:
Վարչապետին ներկայացվել է գյուղատնտեսության ոլորտում իրականացվող աշխատանքները: Ըստ այդմ՝ զեկուցվել է, որ 2022թ. մարզում առկա ընդհանուր 96.900 հա գյուղնշանակության հողատարածքներից մշակվել է 43.850 հեկտարը, որից 58 տոկոսը վարելահողեր, 26 տոկոսը պտղատու այգիներ, 16 տոկոսը խաղողի այգիներ, հիմնվել են 1632 հա բազմամյա տնկարքներ: Համայնքային գյուղնշանակության 23.625 հա հողերից վարձակալության է տրվել 5308-ը: Պատասխանատուների ներկայացմամբ, 2022թ. մթերվել է 91 հազար 190 տոննա խաղող, 7651 տոննա պտուղ և 10 հազար 715 տոննա բանջարեղեն, իսկ 2021թ.՝ համապատասխանաբար 86035 տ, 7935 տ և 5268 տ: Նախորդ տարվա ընթացքում Արմավիրի մարզում հիմնվել է 855 հեկտար ինտենսիվ այգի, ընդհանուր առմամբ մարզում առկա է 2 հազար 169 հա ինտենսիվ այգի: Տեղեկատվություն է ներկայացվել նաև գյուղապահովագրության, ինչպես նաև հողօգտագործման թեմաներով:
Զեկուցվել է նաև քաղաքաշինության ոլորտում իրականացված միջոցառումների մասին, ըստ որի` իրականացվել են սուբվենցիոն ծրագրերի մշտադիտարկման, քաղաքաշինական փաթեթների, շին. թույլտվության, միկրոռեգիոնալ փաստաթղթի, ապօրինի շինարարության և ճանապարհների պահպանության ուղղությամբ աշխատանքներ: Նշվել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում ավարտվել են 112 շինաշխատանքներ, որոնց թվում են գազիֆիկացման, ոռոգման համակարգի, խմելու ջրի, մանկապարտեզների վերանորոգման և կառուցման, ասֆալտապատման, հասարակական շենքերի, այգիների, պուրակների, բազմաբնակարան շենքերի տանիքների, վերելակների բարեկարգման, լուսավորության ու ֆոտովոլտային կայանի ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները:
Պատասխանատուները մանրամասներ են ներկայացրել նաև կրթության ոլորտում իրականացված աշխատանքների մասին: Ըստ զեկույցի, 111 դպրոցներից 25-ը գտնվում է ֆիզիկական լավ վիճակում, 55-ը՝ միջին, 31-ը՝ վատ վիճակում: 80 դպրոցում խնայված միջոցներով իրականացվել են վերանորոգման և ներքին հարդարման աշխատանքներ, վերաբաշխման արդյունքում 10 դպրոցում իրականացվել է ճաշարանների վերանորոգում, հանրակրթական դպրոցներում իրականացվում է «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագիրը, 15 դպրոցի համար ձեռք է բերվել գույք, լուծվել են հրատապ խնդիրներ: Մարզում գործում է 65 մանկապարտեզ, որոնք ունեն 5043 սան և 53 նախակրթարան՝ 1217 սան, 2023թ. սեպտեմբերին նախատեսվում է ևս 9 նախակրթարանի բացում, որը կունենա 208 սան:
Վարչապետին ներկայացվել է նաև մարզի ուսուցիչների ատեստավորման գործընթացը, ըստ որի 2021-2022թթ. ուսումնական տարում հերթական ատեստավորում է անցել 561 ուսուցիչ, կամավոր ատեստավորում է անցել 40 ուսուցիչ, տարակարգ է շնորհվել 52 ուսուցչի: 2022-2023թթ. ուսումնական տարում հերթական ատեստավորում է անցել 813 ուսուցիչ, կամավոր ատեստավորում է անցել 101 ուսուցիչ, տարակարգ է շնորհվել 36 ուսուցչի: Առկա է ուսուցիչների 229 թափուր հաստիք:
Սպորտի ոլորտում իրականացված ծրագրերի մասով ընդգծվել է «ՀՀ վարչապետի գավաթ»-ը, սիրողական խճուղային հեծանվավազքը, սիրողական լողը, դպրոցական թիմային խճուղավազքը, սիրողական սեղանի թենիսը: Մասսայական սպորտի բնագավառում համայնքների միջև կազմակերպվել է «Մարզպետի գավաթ» ֆուտբոլի առաջնությունը:
Առողջապահության ոլորտի հետ կապված ներկայացվել է բուժհաստատությունների ֆիզիկական վիճակը, ըստ որի` Արմավիր բժշկական կենտրոնը և Բաղրամյան առողջության կենտրոնը գտնվում են լավ վիճակում, Էջմիածին ԲԿ-ն վերանորոգվում է, Մեծամոր ԲԿ-ն գտնվում է վատ վիճակում: Զեկուցվել է, որ հաշվետու տարում 2021թ. համեմատ վճարովի ծառայությունների 22 տոկոս աճ է արձանագրվել: Ձեռքբերումների շարքում առանձնացվել է Հայկական ակնաբուժական նախագիծը, հենաշարժողական խնդիրներ ունեցող երեխաների համար խաղահրապարակի կառուցումը, համակարգչային շերտագրման ծառայության ներդրումը, 17 բժշկական սարքավորումների ձեռքբերումը, ինչի համար կառավարությունը հատկացրել է 205 մլն դրամ: Նշվել է, որ բժշկական սարքավորումներ են ձեռք բերվել նաև տնտեսված միջոցներով: Համագործակցություն է ծավալվել Վ. Ա. Ֆանարջյանի անվան ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի, Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ ԲԿ-ի և Միքայելյան վիրաբուժության ինստիտուտի հետ:
Վարչապետին զեկուցվել է մարզում իրականացվող սուբվենցիոն ծրագրերի ընթացքի մասին: Մասնավորապես՝ նշվել է, որ 2018-2022թթ. ընթացքում հաստատվել է 229 հայտ, որից նույն ժամանակահատվածում իրականացվել է 209-ը: Նշվել է, որ ընդհանուր գումարը կազմել է 7 մլրդ 999 մլն դրամ, որից կառավարության մասը կազմել է 3 մլրդ 540.5 մլն դրամ, համայնքի մասը՝ 4 մլրդ 410.9 մլն դրամ, մասնավորի մասը՝ 47.5 մլն դրամ: 2018-ից 2023 թվականի 1-ին եռամսյակի ընթացքում սուբվենցիոն ծրագրերը հասել է 8 մլրդ 537․3 մլն դրամ: Նշված ժամանակահատվածում հաստատված սուբվենցիոն ծրագրերն ընդգրկել են հետևյալ ոլորտները՝ ասֆալտապատում, գազիֆիկացում, հասարակական շենքեր, ջրամատակարարում/ջրահեռացում, ոռոգման համակարգեր, մանկապարտեզների, պուրակների, այգիների վերակառուցում, բարեկարգում, լուսավորության անցկացում և այլն:
2023թ. համար մարզը ներկայացրել է սուբվենցիոն ծրագրերի 36 հայտ՝ 160 ենթածրագրով: Ծավալը կազմում է 13 մլրդ 99 մլն դրամ, որից դեռևս հաստատվել է 22-ը՝ 119 ենթածրագրով. ծավալը կազմում է 9 մլրդ 55 մլն դրամ:
Տեղեկացվել է, որ ներկայումս մարզում սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակում կառուցվում է 6 մանկապարտեզ, հիմնանորոգվում՝ 27-ը, վերանորոգվում՝ 10-ը, 26 մանկապարտեզում իրականացվում են այլ աշխատանքներ: Արմավիրում նախորդ տարի ավարտվել է 3 դպրոցների կառուցման աշխատանքները, ներկայումս ընթացքի մեջ են երկուսի շինաշխատանքները: Առաջիկայում կառուցման ծրագրերում կընդգրկվեն ևս 10 դպրոցների կառուցման աշխատանքները:
2018 թվականից մինչ օրս Արմավիրի մարզում Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության կողմից մարզում իրականացվել են 24 մլրդ դրամի ծրագրեր, Առողջապահության նախարարության կողմից` 151 մլն դրամի, ԿԳՄՍ-ի կողմից` 25 մլրդ դրամի ծրագրեր:
Արմավիր քաղաքում «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի կողմից առաջիկայում նախատեսվում է կառուցել Սմարթ կենտրոն: Այդ նպատակով ներդրվելու է 8,2 մլն դոլար: Մարզում ընթացքի մեջ են մասնավորի կողմից բնակարանաշինության խոշոր ծրագրեր: Դրանց շրջանակում նախատեսվում է կառուցել 4 հազար 762 բնակարան: Ընդհանուր առմամբ իրականացվելու է 300 մլն դոլարից ավելի ներդրում:
Մարզում համայնքների սեփական եկամուտների կատարողականը կազմել է 102 տոկոս: Նախորդ տարվա համար նախատեսված 4,26 մլրդ դրամի փոխարեն համայնքները հավաքագրել են 4,35 մլրդ դրամ: 2021 թվականի համեմատ համայնքների սեփական եկամուտներն, ընդհանուր առմամբ, աճել են 654 մլն դրամով:
Ամփոփելով խորհրդակցությունը` վարչապետը կարևորել է մարզում գյուղնշանակության հողատարածքների ծավալների ավելացման ուղղությամբ հետևողական աշխատանքների իրականացումը, ջրային ռեսուրսների կառավարման արդյունավետության բարձրացումը, կաթիլային ոռոգման համակարգերի ներդրման, ինտենսիվ այգիների հիմնման խրախուսումը: Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանատուներին հանձնարարել է գնահատել կառավարության կողմից գյուղոլորտում իրականացվող վերոնշյալ ծրագրերը և քայլեր ձեռնարկել դրանք լավարկելու և էլ ավելի մատչելի դարձնելու համար:
Միաժամանակ, վարչապետը հանձնարարել է գույքագրել պետական նշանակության խոշոր հողատարածքները և հետևողական աշխատանքներ տանել ներդրողների ներգրավման ու ներդրումային ծրագրերի իրականացման նպատակով: Անդրադարձ է կատարվել մարզում իրականացվող մթերային արտադրություններին և ընդգծվել արտադրանքի ստանդարտը փոխելու և արտահանման ուղղությունները դիվերսիֆիկացնելու անհրաժեշտությունը:
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև մարզում առկա խնդիրներին և դրանց լուծման հնարավորություններին:

Премьер-министру представлен доклад о деятельности муниципалитета Армавирской области за 2022 год
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня с рабочим визитом посетил Армавирскую область. В городе Армавир состоялось совещание, в ходе которого был представлен доклад о деятельности муниципалитета Армавирской области в 2022 году.
В совещании приняли участие министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, губернатор Армавирской области Эдвард Ованнисян и другие должностные лица.
Премьер-министру были представлены проведенные в сфере сельского хозяйства работы. Было доложено, что в 2022 году было обработано 43,850 га из 96,9 тыс га общей площади сельскохозяйственных угодий области. 58% обработанных земель составляют пашни, 26% - плодовые сады, 16% - виноградники, заложено 1632 га многолетних насаждений. Из 23 тыс 625 га земли сельскохозяйственного назначения в аренду было сдано 5 308 га. По словам ответственных лиц, в 2022 году было заготовлено 91 тыс 190 тонн винограда, 7651 тонна фруктов и 10 тыс 715 тонн овощей, а в 2021 год у - 86035 тонн, 7935 тонн и 5268 тонн соответственно. За прошлый год в Армавирской области заложено 855 га интенсивных садов, всего в области насчитывается 2 тыс 169 га интенсивных садов. Также была представлена информация по темам сельскохозяйственного страхования и землепользования.
Было также доложено о мероприятиях в сфере градостроительства. Было отмечено, что за отчетный период выполнено 112 строительных работ, в том числе по газификации, оросительной системе, питьевому водоснабжению, ремонту и строительству детских садов, асфальтированию, ремонту общественных зданий, парков и крыш многоквартирных домов, благоустройству лифтов, освещению и др.
Ответственные лица также подробно представили работы в сфере образования. Согласно докладу, 25 из 111 школ находятся в хорошем физическом состоянии, 55 - в среднем, 31 - в плохом состоянии. В 80 школах на сэкономленные средства проведены ремонтно-отделочные работы, в результате перераспределения в 10 школах отремонтированы столовые, в общеобразовательных школах реализуется программа “Устойчивое школьное питание”, приобретено имущество для 15 школ. В области действует 65 детских садов с 5043 воспитанниками и 53 дошкольных учреждения с 1217 воспитанниками. В сентябре планируется открыть еще 9 дошкольных учреждений, в которых будут обучаться 208 воспитанников.
Премьер-министру также был представлен процесс аттестации учителей области. В 2021-2022 учебном году очередную аттестацию прошел 561 учитель, добровольную аттестацию прошли 40 учителей, категорию получили 52 учителям. В 2022-2023 учебном году очередную аттестацию прошли 813 учителей, добровольную аттестацию прошел 101 учитель, категорию получили 36 учителей. Есть 229 вакансий учителей.
По части программ в области спорта были отмечены проводимые в рамках “Кубка премьер-министра Республики Армения” турниры. В сфере массового спорта между общинами был организован турнир по футболу “Кубок губернатора”.
По части сферы здравоохранения было представлено физическое состояние медицинских учреждений, согласно которому медицинские центры Армавира и Баграмяна находятся в хорошем состоянии, медицинский центр Эчмиадзина ремонтируется, медицинский центр Мецамора находится в плохом состоянии. Было доложено, что в отчетном году по сравнению с 2021 годом зафиксирован рост платных услуг на 22%. В числе достижений были отмечены Армянский офтальмологический проект, строительство игровой площадки для детей с проблемами опорно-двигательного аппарата, внедрение службы КТ, приобретение 17 медицинских аппаратов, на что государством выделено 205 млн драмов. Было отмечено, что медицинское оборудование было закуплено и за счет сэкономленных средств.
Премьер-министру было доложено о ходе реализуемых в области субвенционных программ. В частности, было отмечено, что в 2018-2022 гг. одобрено 229 заявок, 209 из которых реализовано за тот же период. Было отмечено, что общая сумма составила 7 млрд 999 млн драмов, из которых доля государства составила 3 млрд 540,5 млн драмов, доля общины - 4 млрд 410,9 млн драмов, а доля частного сектора - 47,5 млн драмов. С 2018 года по 1 квартал 2023 года размер субвенционных программ составил 8 млрд 537,3 млн драмов. Утвержденные в указанный период субвенционные программы охватывают следующие направления: асфальтирование, газификация, общественные здания, водоснабжение/водоотведение, оросительные системы, ремонт детских садов и парков, благоустройство, освещение и др.
В 2023 году Армавирская область подала 36 заявок на субвенционные программы со 160 подпрограммами. Объем составляет 13 млрд 99 млн драмов, из которых пока еще утверждены 22 программы со 119 подпрограммами, объем составляет 9 млрд 55 млн драмов.
Было отмечено, что в настоящее время в области в рамках субвенционных программ строятся 6 детских садов, в 27 детских садах ведется капитальный ремонт, в 10 детских садах - ремонт, в 26 детских садах проводятся другие работы. В Армавире в прошлом году завершено строительство 3-х школ, в настоящее время ведутся строительные работы еще двух школ. Строительство еще 10 школ будет включено в планы будущего строительства.
С 2018 года по настоящее время министерство территориального управления и инфраструктур реализовало проекты на 24 млрд драмов, министерство здравоохранения - на 151 млн драмов, министерство образования, науки, культуры и спорта - на 25 млрд драмов.
В ближайшее время фонд “Дети Армении” планирует строительство Смарт-центра в городе Армавир. Для этого будет инвестировано 8,2 млн долларов. В области реализуются крупные проекты частного жилищного строительства. В рамках этих проектов планируется построить 4 тыс 762 квартиры. Всего будет инвестировано более 300 млн долларов.
Исполнение собственных доходов общин составило 102%. Вместо запланированных на предыдущий год 4,26 млрд драмов общины собрали 4,35 млрд драмов. По сравнению с 2021 годом собственные доходы общин в целом увеличились на 654 млн драмов.
Подводя итоги совещания, премьер-министр подчеркнул важность проведения последовательной работы в направлении увеличения объемов сельскохозяйственных угодий, повышения эффективности управления водными ресурсами, внедрения систем капельного орошения, поощрения создания интенсивных садов. Никол Пашинян поручил ответственным лицам оценить реализуемые правительством в сфере сельского хозяйства вышеперечисленные программы и предпринять шаги по их улучшению и сделать их еще более доступными.
Премьер-министр поручил также провести инвентаризацию крупных земельных участков государственного значения и провести последовательную работу по привлечению инвесторов и реализации инвестиционных программ. Были затронуты вопросы продовольственной промышленности и подчеркнута необходимость изменения стандарта продукции и диверсификации направлений экспорта.