Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Վրաստանի ՍԴ նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Վրաստանի սահմանադրական դատարանի նախագահ Մերաբ Տուրավային և նրա գլխավորած պատվիրակությանը։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ կառավարությունը:
Ողջունելով Վրաստանի ՍԴ ներկայացուցչական պատվիրակության պաշտոնական այցը մեր երկիր՝ վարչապետը նշել է. «Ուրախ եմ ընդգծել, որ Հայաստանի և Վրաստանի հարաբերություններում նոր դինամիկա է արձանագրվում: Այդ մասին են վկայում երկու երկրների տարբեր ոլորտները ներկայացնող պատվիրակությունների ակտիվ փոխայցերը, սերտ շփումները, այս անգամ արդեն՝ սահմանադրական արդարադատության բնագավառում»: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է երկու երկրների Սահմանադրական դատարանների միջև համագործակցության զարգացումն ու փորձի փոխանակումը՝ հաշվի առնելով կառավարման համակարգերի ընդհանրությունները:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ վարչապետին և հայկական կողմին ջերմ ընդունելության համար՝ Մերաբ Տուրավան նշել է, որ Վրաստանի ՍԴ նախագահ ընտրվելուց հետո սա իր առաջին արտերկրյա այցն է՝ ի վկայություն այն բանի, թե որքան է Վրաստանը կարևորում Հայաստանի հետ բազմաոլորտ կապերի զարգացումը: Նա արդյունավետ է գնահատել հայ գործընկերների հետ քննարկումները և ամուր համագործակցությունը և ընդգծել, որ հայ-վրացական կապերի՝ վերջին շրջանի դինամիկան լավ հիմք է երկու երկրների սահմանադրական դատարանների միջև իրավական կապերի ամրապնդման համար:
Հանդիպմանն արծարծվել են խորհրդարանական կառավարմանը և դրա ժողովրդավարական նշանակությանը վերաբերող հարցեր: Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում և Վրաստանում խորհրդարանական կառավարման համակարգի ներդրման ընթացքի և առանձնահատկությունների շուրջ: Վրաստանի ՍԴ նախագահը նշել է, որ Վրաստանում ոգևորիչ են համարում և բարձր գնահատում Նիկոլ Փաշինյանի ներդրումը Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացման գործում:

Премьер-министр Пашинян принял председателя Конституционного суда Грузии
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня председателя Конституционного суда Грузии Мераба Тураву и возглавляемую им делегацию.
Приветствуя официальный визит представительной делегации Конституционного суда Грузии в нашу страну, премьер-министр отметил: “Рад подчеркнуть, что в отношениях между Арменией и Грузией наблюдается новая динамика. Об этом свидетельствуют активные взаимные визиты представляющих разные сферы делегаций двух стран, тесные контакты, на этот раз - в области конституционного правосудия”. Никол Пашинян подчеркнул важность развития сотрудничества и обмена опытом между Конституционными судами двух стран с учетом общности форм правления.
Поблагодарив премьер-министра Армении и армянскую сторону за теплый прием, Мераб Турава отметил, что это его первый зарубежный визит на посту председателя Конституционного суда Грузии, и это свидетельство того, какое значение придает Грузия развитию многоплановых отношений с Арменией. Он назвал эффективными обсуждения с армянскими коллегами и налаженное крепкое сотрудничество, подчеркнув, что динамика армяно-грузинских отношений является хорошей основой для укрепления правовых связей между Конституционными су? ?ами двух стран.
В ходе встречи были затронуты вопросы, касающиеся парламентской системы правления и ее демократического значения. Собеседники обменялись мнениями о процессе и особенностях внедрения парламентской системы правления в Армении и Грузии. Председатель Конституционного суда Грузии отметил, что в Грузии высоко ценят и считают воодушевляющим вклад Никола Пашиняна в демократическое развитие Армении.