Հնդկաստանը Հայաստանի համար կդյուրացնի Չաբահար նավահանգստի օգտագործման հնարավորությունը
Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպան Նիլաքշի Սահա Սինհան հայտարարել է, որ Հայաստանի համար կհեշտացնեն Չաբահար նավահանգստի օգտագործման հնարավորությունը։ Հնդկաստանի դեսպանն այս մասին ասել է հայկական, իրանական, հնդկական, վրացական և թուրքական վերլուծական կենտրոնների փորձագետների մասնակցությամբ անցկացված «Տարածաշրջանային նոր իրողությունները և «Խաղաղության խաչմերուկը» խորագրով փորձագիտական համաժողովում ունեցած ելույթի ժամանակ։
Նա նշել է, որ Հնդկաստանի կառավարությունը, հասկանալով տարածաշրջանային փոխկապակցվածության կարևորությունը, առանցքային որոշում է ընդունել Չաբահար նավահանգստի զարգացման համար ներդրումներ կատարելու առնչությամբ։
«Այն ոչ միայն տարանցիկ առևտրային հանգույց է, այլև նպաստում է մարդասիրական օժանդակության փոխանցմանը։ Հայաստանն իր հետաքրքրություն է արտահայտել նավահանգստի առնչությամբ։ Վերջերս Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարն ու Հայաստանի փոխարտգործնախարարը մասնակցել են «Գլոբալ Հնդկաստան» գագաթնաժողովին։ Մենք Հայաստանի համար դյուրացնելու ենք նավահանգստի օգտագործման հնարավորությունը՝ հաղթահարելու մարտահրավերները, քանի որ Հայաստանը դեպի ծով ելք չունեցող երկիր է»,- նշեց դեսպանը։

Индия облегчит для Армении возможность использования порта Чабахар
Посол Индии в Армении Нилаши Илакши Саха Синха сообщила, что Индия будет способствовать возможности Армении использования порта Чабахар.Oб этом она сказала в своем выступлении на экспертной конференции «Новые региональные реалии и «Перекресток мира» », состоявшейся с участием экспертов аналитических центров Армении, Ирана, Индии, Грузии и Турции.
Она отметил, что правительство Индии, сознавая важность региональных связей, приняло ключевое решение инвестировать в развитие порта Чабахар.
«Это не просто транзитный торговый узел, он способствует и переброске гуманитарной помощи. Армения заинтересована в использовании этого порта. Недавно министр территориального управления и инфраструктур Армении и заместитель министра иностранных дел Армении приняли участие в саммите «Глобальная Индия». Мы облегчим Армении использование порта для преодоления проблем, поскольку Армения не имеет своего выхода к морю», - отметила посол.