ՀՀ-ն կրճատել է ՌԴ-ի հետ տրանսպորտային ապաշրջափակման հարցում համագործակցությունը և բախվում է սպառնալիքների. Օվերչուկ
Հայաստանը կրճատել է Ռուսաստանի հետ տրանսպորտային համակարգի ապաշրջափակման հարցում համագործակցությունը և, որպես արդյունք, բախվում է նոր լուրջ սպառնալիքների, ТАСС-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը:
«2023 թվականի ամռանը մենք Ադրբեջանի հետ համաձայնության եկանք ինքնիշխանության, իրավասության և փոխադարձության վերաբերյալ հիմնարար համաձայնագրի շուրջ, որը պնդում էր Հայաստանի ղեկավարությունը, բայց դա անելուց հետո հայերը դադարեցրին մեզ հետ շփումը ապաշրջափակման գործընթացի հարցով»,- նշել է նա: «Հետագայում մենք նմանատիպ ձևակերպումներ կարդացինք Վաշինգտոնում 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ստորագրված փաստաթղթում: Եվ ինչի՞ հանգեցրեց սա: Իրականում, մեր երկրի հետ համագործակցությունը դադարեցնելու որոշման պատճառով, Հայաստանը բախվեց նոր, շատ լուրջ սպառնալիքների, որոնց նախկինում չէր բախվել»:

Оверчук: Армения свернула сотрудничество с РФ по транспортному разблокированию и столкнулась с угрозами
Армения свернула сотрудничество с Россией по транспортному разблокированию и в результате столкнулась с новыми серьезными угрозами. Об этом заявил в интервью ТАСС вице-премьер РФ Алексей Оверчук.
«Летом 2023 года согласовали с Азербайджаном принципиальную формулировку о суверенитете, юрисдикции и взаимности, на которой настаивало руководство Армении, но после того, как это было сделано, армяне свернули с нами контакты по треку разблокирования, - отметил он. - Мы потом прочитали похожие формулировки в документе, подписанном в Вашингтоне 8 августа 2025 года. А к чему это привело? В реальности, из-за своего решения прекратить сотрудничество с нашей страной Армения получила новые очень серьезные угрозы, которых раньше у нее не было».