Հայաստանում հիմա համակարգային տնտեսական ճգնաժամ է, բայց դա ոչ միայն 2020թ. իրադարձությունների հետևանք է, այլ ավելի շատ ազգային տնտեսական պլատֆորմի կայացման արդյունք. ռուս փորձագետ
Հայաստանում հիմա համակարգային տնտեսական ճգնաժամ է, բայց դա ոչ միայն 2020թ.իրադարձությունների հետևանք է, այլ ավելի շատ ազգային տնտեսական պլատֆորմի կայացման արդյունք, որտեղ խնդիրներ կան ինչպես արդյունավետ կառավարիչների կադրային բանկի հետ, այնպես էլ շուկայական հարաբերություններում։
Նման կարծիք այսօր "Հայաստանի տնտեսությունը 2020 թվականին ԵԱՏՄ-ին երկրի անդամակցության համատեքստում. Հարավային Կովկասի տրանսպորտային հաղորդակցությունների աշխատանքի վերսկսման հեռանկարը" թեմայով Երևան-Մոսկվա տեսակամուրջի ժամանակ, որը կազմակերպվել էր Եվրասիական փորձագիտական ակումբի կողմից, հայտնեց Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Տնտեսագիտության ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող, տնտեսագիտության դոկտոր Ազա Միհրանյանը:
Միևնույն ժամանակ, նա ընդգծել է, որ չի կարելի հաշվի չառնել նաեւ կորոնավիրուսի պանդեմիայի սահմանափակումների հետեւանքները, որոնք, իր կարծիքով, ավելի մեծ վնաս են հասցրել հայկական տնտեսությանը, քան պատերազմը Ղարաբաղում:
"Սակայն չի կարելի հաշվի չառնել նաև այն, որ Ղարաբաղում պատերազմից հետո գյուղատնտեսական նշանակության հողերի կորուստը բացասաբար կանդրադառնա Հայաստանի պարենային անվտանգության վրա ։ Այս լույսի ներքո անհրաժեշտ է մշակել տնտեսական զարգացման նոր մոդել ՝ հաշվի առնելով նոր իրողությունները։ Հայաստանը պետք է համագործակցության նոր ռազմավարություն մշակի Իրանի հետ, որը փոխկապակցված կլինի Ռուսաստանի հետ: Չափազանց կարևոր է արդյունաբերական ներուժի ընդլայնումը, ինչը անհնար է առանց Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ երկրների հետ համագործակցության։ Բայց շեշտը պետք է դրվի վերամշակող արդյունաբերության և պարենային անվտանգության, գյուղմթերքի, այդ թվում ՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում արտադրված արտահանման ընդլայնման վրա։ Բայց այդ խնդիրների լուծումն անհնար է առանց երկրում քաղաքական կայունություն ձևավորելու", - նշեց փորձագետը։
Նրա խոսքով, հաղորդակցության ապաշրջափակման լույսի ներքո անհրաժեշտ է վերակենդանացնել նախկին երկաթուղային հաղորդակցությունները, ինչը կխթանի Հայաստանից արտահանումը: Սակայն, նրա կարծիքով, ապաշրջափակման հարցերը բարդ են, եւ դրանք ելնելու են երկրների տնտեսական հնարավորություններից, եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի առաջնահերթություններն այդ հարթությունում տարբերվելու են։
"Պատերազմից հետո նույնպես խիստ արդիական է մնում այն տարածքներում փոխգործակցության իրավական հիմքերի ձևավորման հարցը, որոնք այժմ գտնվում են Ադրբեջանի կամ ռուս խաղաղապահների վերահսկողության տակ: Իրավական մակարդակով պետք է կարգավորվեն նաեւ հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցերը",- ընդգծել է Միհրանյանը։
Այս տարի նա նաև Հայաստանի համար էներգետիկ ոլորտում խնդիրներ է կանխատեսել, մասնավորապես, ՀԱՔԿ-ի հետագա շահագործման հարցում ՝ ԵՄ-ի հետ Համապարփակ գործընկերության համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու լույսի ներքո: Այստեղ բացասական ազդեցություն ունի նաև Ղարաբաղում պատերազմից հետո փոքր ՀԷԿ-երի կորուստը։ Այդ ոլորտում հետագա իրավիճակը, Նրա խոսքով, մեծապես կախված կլինի ԵԱՏՄ տարածքում գազի ընդհանուր շուկայի ձեւավորման արագությունից:

В Армении сейчас системный экономический кризис, но это не только следствие событий 2020 года, а больше результат становления национальной экономической платформы: российский эксперт
В Армении сейчас системный экономический кризис, но это не только следствие событий 2020 года, а больше результат становления национальной экономической платформы, в которой есть проблемы как с кадровым банком эффективных управленцев, так и пререкосы в рыночных отношениях.
Такое мнение сегодня во время телемоста Ереван-Москва на тему «Экономика Армении в 2020 году в контексте членства страны в ЕАЭС. О перспективе возобновления работы транспортных коммуникаций Южного Кавказа», организованного Евразийским экспертным клубом, выразила ведущий научный сотрудник Института экономики РАН, доктор экономических наук Аза Мигранян.
При этом она подчеркнула, что нельзя не учитывать и последствия ограничений вследствие пандемии коронавируса, которые, по ее мнению, нанесли армянской экономике больший урон, чем война в Карабахе.
«Однако нельзя не учитывать и то, что потеря земель сельхозназначения после войны в Карабахе негативно скажется на состоянии продовольственной безопасности Армении. В этом свете необходимо разработать новую модель экономического развития с учетом новых реалей. Армении важно выработать стратегию взаимодействия с Ираном в связке с Россией, с учетом новых реалей. Крайне важно расширение промышленного потенциала, что невозможно без кооперации с Россией и странами ЕАЭС. Но акцент должен быть поставлен на перерабатывающей промышленности и продовольственной безопасности, расширении экспорта сеольхозпродукции, в том числе производимой в Нагорно-Карабахской Республике. Но решение этих проблем невозможно без формирования в стране политической стабильности»,- отметила эксперт.
По ее словам, в свете разблокирования коммуникаций необходимо реанимировать старое железнодорожное сообщение, что будет стимулировать экспорт из Армении. Однако, по ее мнению, вопросы разблокировки являются сложными, и они будут исходить из экономических возможностей стран, и приоритеты Армении и Азербайджана в этой плоскости будут расходиться.
«После войны также крайне актуальным остается вопрос формирования правовых основ взаимодействия на том пространстве, которое находится сейчас под контролем Азербайджана и том, который остался под контролем российских миротворцев. На правовом уровне должны регулироваться и вопросы разблокировки коммуникаций»,- подчеркнула Мигранян.
В этом и в следующем году, она также спрогнозировала для Армении проблемы в энергетической сфере, в частности, по вопросу дальнейшей эксплуатации армянской АЭС в свете вступления в силу Соглашения о всеобъемлющем партнерстве с ЕС, здесь негативное влияние имеет также потеря малых ГЭС после войны в Карабахе. Дальнейшая ситуация в этой сфере, по ее словам, во многом будет зависеть от скорости формирования общего рынка газа на пространстве ЕАЭС.