Գիտական շրջանակները իրավունք կստանան օգտվելու ԵՄ-ի 95,5 մլրդ եվրո ֆինանսավորումից
Ազգային ժողովը փետրվարի 9-ին քննարկել է ««Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական միության միջեւ Միության «Հորիզոն Եվրոպա» հետազոտությունների եւ նորարարության շրջանակային ծրագրին Հայաստանի Հանրապետության մասնակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը ներկայացրել է Կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
«Հորիզոն Եվրոպա» հետազոտությունների եւ նորարարության շրջանակային ծրագիրը, որը նախատեսված է 2021-2027 թվականների համար, 2014-2020 թվականներին իրականացվող «Հորիզոն-2020» շրջանակային ծրագրի շարունակությունն է: Ծրագրին Հայաստանի մասնակցությունն սկսվել է 2016 թվականից՝ «ՀՀ եւ ԵՄ միջեւ «Հորիզոն-2020» հետազոտությունների եւ նորարարության շրջանակային ծրագիր (2014-2020)» միության ծրագրին Հայաստանի Հանրապետության մասնակցության մասին» համաձայնագրի ստորագրմամբ:
«Հորիզոն 2020» ծրագիրը մեծ ներդրում է ունեցել Հայաստանի գիտական ոլորտի զարգացման մեջ եւ ոլորտի ներկայացուցիչներին տարբեր դրամաշնորհային նախաձեռնություններին մասնակցելու բազում հնարավորություններ է ընձեռել: «Հորիզոն 2020» ծրագրի ասոցացված երկրների շարքում Հայաստանի մասնակցության հաջողության գործակիցը կազմել է 11,81 տոկոս. ծրագրի շրջանակներում հայաստանյան գիտական խմբերի մասնակցությամբ ներկայացվել է 312 հայտ, որոնցից վավեր է ճանաչվել 271-ը, իսկ ֆինանսավորման երաշխավորվել է 35 հայտ:
Համաձայնագրով Հայաստանի գիտական շրջանակների ներկայացուցիչներն իրավունք են ստանում օգտվելու 95,5 մլրդ եվրո ընդհանուր ֆինանսավորմամբ ԵՄ ամենամեծ գիտական համագործակցության ծրագրի ընձեռած լայն հնարավորություններից:
Ակնկալվում է, որ ծրագրին մասնակցությունը հավելյալ խթան կհանդիսանա Հայաստանի ազգային գիտահետազոտական համակարգի զարգացման համար, կնպաստի եվրոպական գիտական տարածքում հայ գիտնականների հետագա ինտեգրմանը, կընդլայնի ԵՄ երկրների գիտական ենթակառուցվածքներից օգտվելու հնարավորությունները:
Համաձայնագրին ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել: Հարակից զեկուցող Մերի Գալստյանը գործընկերներին հորդորել է կողմ քվեարկել նախագծին:

Научные круги Армении получат право на получение финансирования из 95,5 млн евро, предоставленных ЕС
9 февраля Национальное Собрание Армении рассмотрело проект закона «О ратификации Соглашения об участии Республики Армения в Рамочной программе исследований и инноваций «Горизонт Европа» между Республикой Армения и Европейским союзом, который представил заместитель министра образования, науки, культуры, спорта Артур Мартиросян.
Рамочная программа ЕС по исследованию и инновациям рассчитанная на 2021-2027 годы и является продолжением рамочной программы «Горизонт-2020». Участие Армении в программе началось с 2016 года подписанием соглашения «Об участии Республики Армения в программе ЕС «Горизонт-2020».
Программа «Горизонт 2020» внесла большой вклад в развитие научной сферы Армении и предоставила множество возможностей для участия в различных грантовых инициативах. В рамках программы с участием научных кругов Армении было подано 312 заявок, из которых были приняты 271, а 35 заявок получили финансирование.
Согласно документу, представители научных кругов Армении получают право пользоваться широкими возможностями, предоставляемыми самой большой программой научного сотрудничества ЕС на общую сумму в 95,5 млрд евро. Ожидается, что участие в программе станет дополнительным стимулом для развития национальной научно-исследовательской системы Армении, будет способствовать дальнейшей интеграции армянских ученых в европейское научное пространство, расширит возможности пользования научными инфраструктурами стран ЕС.