Forbes-ը Հայաստանն անվանել է գինու հայրենիքի տիտղոսի համար թիվ 1 հավակնորդ
Ամերիկյան Forbes ամսագիրը մեծ հոդված է նվիրել հայկական գինեգործությանը՝ երկիրը անվանելով «գինու ծննդավայրի նոր հավանական թագակիր»։
Հոդվածի հեղինակը՝ լրագրող Լեյն Ռանդոլֆը, գրում է. «Հայկական գինու պատմությունը ընդգրկում է 6000 տարի՝ սկսած Արենի-1 քարանձավից՝ աշխարհի ամենահին գինեգործարանից, մինչև ժամանակակից վերածնունդ, որը փոխում է դրա գլոբալ ապագան»։
20-րդ դարի ընթացքում Հայաստանը կապված էր ոչ թե գինու, այլ կոնյակի հետ։ Խորհրդային կառավարությունը խաղադրույքներ էր կատարում կոնյակի արտադրության վրա։ Forbes-ը հիշում է մի անեկդոտային մանրամասնություն. «Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Ուինսթոն Չերչիլը սիրահարվեց հայկական ArArAt կոնյակին, երբ Ստալինը նրան հյուրասիրեց այն Յալթայում՝ 1945 թվականին։ Պատերազմից հետո Չերչիլին տարեկան ուղարկում էին 400 շիշ»։
Այս պատկերը արմատավորվել է. Հայաստանը կոնյակի երկիր է։ Սակայն այսօր, ինչպես գրում է Ռանդոլֆը, երկիրն ունի «նոր մականուն՝ գինու ծննդավայր»։
«Գերագույնության համար պայքարում» հիմնական փաստարկը Վայոց ձորի Արենի-1 քարանձավում հայտնաբերումն էր։ 2007 թվականին Կալիֆոռնիայի համալսարանի հնագետները այնտեղ հայտնաբերեցին կավե մամլիչ, խմորման անոթներ և խաղողի կորիզներ։
«Առաջին անգամ մենք ունենք գինեգործության ամբողջական հնագիտական ​​պատկեր, որը թվագրվում է 6100 տարի առաջ», - Forbes-ը մեջբերում է հնագետ Գրիգորի Արեշյանին։
Հոդվածում ընդգծվում է, որ սրանք վերացական լեգենդներ չեն, այլ գիտական ​​ապացույցներ, որ գինեգործությունը Հայաստանում ունի շարունակական պատմություն՝ հնագույն ժամանակներից մինչև մեր օրերը։
Ժամանակակից հայկական գինեգործությունը հիմնված է բնիկ տեսակների վրա՝ արենի, ոսկեգույն հատապտուղ («ոսկե հատապտուղ»), խաթունի։ Արտադրողները վերադառնում են ավանդական մեթոդներին, ինչպիսիք են կարասեներում կամ հողի մեջ թաղված կավե անոթներում հասունացումը։
Ռանդոլֆը նշում է գինու նոր ասպարեզը ձևավորող անուններն ու ապրանքանիշերը.
- Zorah Wines – հնեցնում է արենաները կարասեներում և արժանանում միջազգային մրցանակների։
- InVino – առաջին գինու բարը Երևանում, որտեղ գինու մշակույթը դարձել է քաղաքի կյանքի մի մասը։
- Gevorkian Winery – փորձարկումներ է անում պետնատների ստեղծման և հին տեխնոլոգիաների վերականգնման ուղղությամբ։ -
Krya – վերականգնում է լքված խաղողի այգիները Վայոց Ձորում։
«Ի տարբերություն իր հարևանների՝ Վրաստանի կամ Թուրքիայի, Հայաստանը կարող է մատնանշել որոշակի հնագիտական ​​վայր՝ մամլիչով, անոթով և խաղողի ԴՆԹ-ով՝ կապելով անցյալը ներկայի հետ», - ընդգծում է Լեյն Ռանդոլֆը։
Հենց հնության և արդիականության այս համադրությունն է, որը հայկական գինեգործությունը դարձնում է եզակի և գրավիչ աշխարհի համար։ Վերջին տասնամյակում գինու արտահանումը կրկնապատկվել է, և «Արտադրված է Հայաստանում» պիտակով շշերը այժմ կարելի է գտնել Փարիզից մինչև Լոս Անջելես։

Forbes назвал Армению претендентом №1 на титул родины вина
Американский журнал Forbes посвятил большой материал армянскому виноделию, назвав страну «новым обладателем короны в споре о родине вина».
Автор статьи, журналистка Лейн Рэндолф, пишет: «История армянского вина охватывает 6000 лет – от пещеры Арени-1, старейшей винодельни в мире, до современного возрождения, которое меняет его глобальное будущее».
На протяжении всего ХХ века Армения ассоциировалась не с вином, а с коньяком. Советская власть сделала ставку именно на производство бренди. В Forbes напоминают анекдотическую деталь: «Премьер-министр Великобритании Уинстон Черчилль полюбил армянский коньяк ArArAt, когда Сталин угостил его им в Ялте в 1945 году. После войны Черчиллю ежегодно отправляли по 400 бутылок».
Этот образ закрепился: Армения – страна коньяка. Но сегодня, как пишет Рэндолф, у страны «новое прозвище – родина вина».
Ключевым аргументом в «борьбе за первенство» стала находка в пещере Арени-1 в Вайоц Дзоре. В 2007 году археологи из Калифорнийского университета обнаружили там глиняный пресс, сосуды для брожения и семена винограда.
«Впервые у нас есть полная археологическая картина виноделия возрастом 6100 лет», – цитирует Forbes археолога Григория Арешяна.
В статье подчёркивается: это не абстрактные легенды, а научное доказательство того, что виноделие в Армении имеет непрерывную историю – от глубокой древности до сегодняшнего дня.
Современное армянское виноделие строится на автохтонных сортах: арени, воскехат («золотая ягода»), хатоуни. Производители возвращаются к традиционным методам, например к выдержке в карасах – закопанных в землю глиняных сосудах.
Рэндолф отмечает имена и бренды, формирующие новую винную сцену:
- Zorah Wines – выдерживает арени в карасах и получает международные награды.
- InVino – первый винный бар в Ереване, где винная культура стала частью городской жизни.
- Gevorkian Winery – экспериментирует, создавая пэт-наты и возрождая древние технологии.
- Krya – восстанавливает заброшенные лозы в Вайоц Дзоре.
«В отличие от соседей, Грузии или Турции, Армения может указать на конкретное археологическое место – с прессом, сосудом и ДНК винограда, связывая прошлое с настоящим», – подчёркивает Лейн Рэндолф.
Именно это сочетание древности и современности делает армянское виноделие уникальным и привлекательным для мира. Экспорт вина за последнее десятилетие удвоился, а бутылки с надписью Made in Armenia сегодня можно встретить от Парижа до Лос-Анджелеса.