ԵԱՏՄ տնտեսությունների արդիականացումը, կոոպերացիայի և մրցունակության բարձրացումը անդամ երկրների արտադրության ծավալների ավելացման առանցքային գործոններն են. Սաֆարյան
Առաջատար տնտեսագետների աշխատանքային խմբերի, պրոֆեսոր Աշոտ Թավադյանի և պրոֆեսոր Թաթուլ Մանասերյանի ուժերով Եվրասիական փորձագիտական ակումբը արդեն վեցերորդ անգամ անցկացրել է տնտեսական հետազոտություններ, որոնց արդյունքները կհրապարակվեն այսօրվա Երևան-Մոսկվա հեռուստակամուրջի շրջանակներում: Այս մասին հայտարարել Է Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող, քաղաքական վերլուծաբան Արամ Սաֆարյանը։
"Իր ուսումնասիրության արդյունքում պրոֆեսոր Թ. Մանասերյանը կարծում է, որ 2020 թ. կհիշվի ոչ միայն տնտեսության անկմամբ, այլև հակասական միտումներով ու իրադարձություններով, որոնց դասերը պետք է հաշվի առնել հեռանկարային զարգացման ծրագրեր մշակելիս: Նա արդարացիորեն կարծում է, որ ամենամեծ կորուստները մեր երկիրը կրել է արցախյան վերջին պատերազմի ընթացքում։ Սրընթաց նվազել են դեպի տարածաշրջան ուղղվող ներդրումները։ Ռազմական ծախսերի բացասական հետևանքները Հայաստանի տնտեսության վրա կազդեն դեռ երկար տարիներ, իսկ բանակի վերազինման համար մեծ ֆինանսական միջոցներ են պահանջվելու։ Կորոնավիրուսային համաճարակի պայմաններում նույնիսկ առանց պատերազմի նկատելի էր զգալի դանդաղում, իսկ որոշ ոլորտներում ՝ լիակատար անկում։ Ի հավելումն, ըստ  Մանասերյանի, այս գործընթացի վրա ազդել է տնտեսության կառավարման և վարվող սոցիալ-տնտեսական քաղաքականության անարդյունավետությունը", - նշեց Սաֆարյանը։
2020թ. - ին 2019թ.-ի համեմատ գրանցվել է արդյունաբերական արտադրության 0.9% - անոց անկում։ Հատկանշական է, որ նախորդ տարվա համեմատ հանքարդյունաբերությունը տարեկան կտրվածքով ցույց է տվել 11.6% աճ։ Ընդ որում, մշակող արդյունաբերությունը կրճատվել է 3.9% - ով, իսկ էլեկտրա-և գազամատակարարման ոլորտում գրանցվել է 0.1% աճ։ Սակայն, ընդհանուր առմամբ, տնտեսական ակտիվության ինդեքսը նվազել է 7.5% - ով, ինչը պայմանավորված է ծառայությունների և շինարարության ոլորտում տարվա ընթացքում արձանագրված զգալի անկմամբ ։ "Հայաստանի Հանրապետության սպառողական գների ինդեքսը 2021 թ." հաշվետվության համաձայն, առկա է առաջին անհրաժեշտության մի շարք պարենային ապրանքների էական թանկացում: Ընդհանուր առմամբ, այս տարվա հունվարին սննդամթերքի, սպիրտային և ծխախոտային արտադրանքի գներն աճել են 6.8% – ով, ոչ պարենային ապրանքներինը ' 5.5% - ով: Արժեզրկվեց հայկական դրամը։ Հունվարի վերջի տվյալներով գնաճը կազմել է 8.8% ։ Աշխատանքային խմբի գնահատմամբ ՝ գործազրկությունը (ավելի քան 20%) մեր երկրում ավելացել է ոչ միայն ներքին տնտեսական վիճակի վատթարացման եւ պատերազմի ծանր հետեւանքների, այլեւ լոկդաունի հետեւանքով, ինչպես նաեւ ավելի քան 200 հազար մեր աշխատանքային միգրանտների Ռուսաստան եւ այլ երկրներ մեկնելու անհնարինության պատճառով: Հարկ է հիշեցնել, որ 2021 թ.առաջին եռամսյակում ճանապարհների մասնակի բացման արդյունքում իրավիճակը ձգտում է աստիճանական կարգավորման։ Կառավարությունը ստացել է նոր փոխառություններ և Հայաստանի պարտքը ներկայումս կազմում է 7 մլրդ 968.5 մլն ԱՄՆ դոլար ՝ մեկ տարվա ընթացքում ավելանալով 647.2 մլն դոլարով։
Հատկանշական է, որ գյուղատնտեսության ոլորտում գրանցվել է 1.4% աճ, բուսաբուծության ոլորտում աճը կազմել է 2.3%, անասնաբուծությունը ' 0.6%: 2021 թվականին նախատեսվում է գյուղատնտեսական մշակաբույսերի ապահովագրության մակարդակը հասցնել 11-ի ՝ ներառելով Հայաստանի բոլոր մարզերը։ Առաջընթաց կա անասնապահության որակի բարձրացման ծրագրի շրջանակներում։ Դա հաստատում է Եվրասիական փորձագիտական ակումբի կանխատեսումը, որ եվրասիական ինտեգրման ոլորտում դեռեւս զարգացման չօգտագործված ներուժ կա, եւ պետությունը կարող է հաջողության հասնել այդ ոլորտում ներդրումներ անելու դեպքում:
Մանրածախ առևտուրը Հայաստանում նվազել է 16.6% - ով։ Սա ԵԱՏՄ-ում երկրորդ ցուցանիշն է։ Գյուղատնտեսության աճն ավելի քան 2.3% — ով ավելի բարձր է, քան միջին ԵԱՏՄ-ում։ Ընդհանրապես, պետք է նկատի ունենալ, որ ԵԱՏՄ բոլոր երկրներում գյուղատնտեսության ոլորտում լուրջ աճ է նկատվում, և դա պարենային անվտանգության ապահովման ակնհայտ ցուցանիշ է։ Ընդ որում, հարկ է հաշվի առնել, որ կորոնավիրուսի պանդեմիան ընդհանուր առմամբ բացասաբար է անդրադարձել ԵԱՏՄ բոլոր երկրների տնտեսությունների վրա: Մեր փորձագետների գնահատմամբ ՝ ընդհանուր առմամբ ԵԱՏՄ երկրները դիմացել են ճգնաժամին և դուրս են գալիս դրանից նվազագույն կորուստներով։ Այս տարի սպասվում է, որ Ռուսաստանի տնտեսությունը ցույց կտա աշխույժ վերականգնողական աճ։ Տնտեսական ակտիվությունը նկատելի է նաև այն ակնհայտ միտումով, որ Ռուսաստանում կրկին ավելացել է օտարերկրյա աշխատուժի պահանջարկը ։
Հայկական արտահանումը Ռուսաստան կրճատվել է 11% - ով, թեեւ ընդհանուր առմամբ այն կրճատվել է 5.2% - ով, իսկ ներմուծումը նվազել է 15.9% - ով: Հստակ հետևություն է նկատվում, որ անհրաժեշտ է կենտրոնանալ ԵԱՏՄ ուղղությամբ արտահանման ծավալների ավելացման վրա։ Ինչ վերաբերում է ԵՏՄ-ում Հայաստանի առևտրաշրջանառության ծավալներին, ապա դրանք նվազել են։ 2020 - ին համախառն արտահանումը կրճատվել է 3.9% - ով ։ ԵԱՏՄ երկրների ուղղությամբ արտահանման անկումը կազմել է 8.3%:
"Պրոֆեսոր Աշոտ Թավադյանի ուսումնասիրությունները վկայում են, որ նույնիսկ այս պայմաններում Բելառուս արտահանումն աճել է 18.7% – ով, իսկ Ղազախստան ՝ 19.3% - ով։ Անցյալ տարի Ռուսաստան արտահանման երկարատեւ եւ կայուն աճից հետո այդ ցուցանիշը նվազել է 9 տոկոսով։ Արդեն երկրորդ տարին է ՝ նվազում է թեթև արդյունաբերության արտադրանքի արտահանման ծավալը։ 2020թ. այս ճյուղը նվազել է 5.2% - ով ՝ ցույց տալով 131 մլն դոլարի ծավալ, մինչդեռ վերածնվող թեթև արդյունաբերությունը կարող էր դառնալ Հայաստանի տնտեսական աճն ապահովող Լոկոմոտիվ։ Կարելի է կանխատեսել, որ 2021-2022 թթ. տեքստիլ և տրիկոտաժի արտահանման վերականգնողական աճ կգրանցվի։ Կարեւորությունը այդ ոլորտներում այն է, որ նրանք ապահովում են մեծ թվով աշխատատեղեր. Սննդամթերքի արտադրության և արտահանման ոլորտում գրանցվել է աճ. ձկան արտահանումն աճել է 84.7% - ով, բանջարեղենի արտահանման աճը կազմել է 19.4%, վերամշակված բանջարեղենային արտադրանքի աճը '28%, ձու և կաթնամթերք' 47.3%", – նշում է Սաֆարյանը:
Պրոֆեսոր Թավադյանի խումբը պնդում է, որ նման դինամիկա նկատվում է նաև ներմուծման ոլորտում ։ 2020թ. ներմուծումը կրճատվել է 17.7% - ով ։ Չնայած դրան ՝ 2020 թվականին Բելառուսից ներկրումն աճել է 18 տոկոսով, իսկ Ղազախստանից ՝ 110.8 տոկոսով ։ 0.7% - ով կրճատվել է ներմուծումը Ռուսաստանից։ Ներմուծման հիմնական հոդված հանդիսացող վառելիքի ներկրման ծավալների նվազումը կազմել է 6.8%: Հետազոտողները կանխատեսում են արտահանման եւ ներմուծման վերականգնման աճ 2021 թ. երկրորդ կիսամյակում: Թավադյանը վստահ է, որ Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին նոր նշանակություն է ձեռք բերում և պետք է օգտվել ինտեգրման բոլոր հնարավորություններից, հատկապես ՝ պատրաստի արտադրանքի արտահանման ծավալների էական ավելացման համար:
Սաֆարյանի խոսքով, Հայաստանի առջեւ մի քանի խնդիր կա. էապես բարելավել առեւտրի բացասական հաշվեկշռի վիճակը, ավելացնել արտահանման հարաբերակցության աճը ՀՆԱ-ի նկատմամբ, դիվերսիֆիկացնել արտահանումը եւ խթանել պատրաստի արտադրանքի ծավալների աճը: Այդ խնդիրները կարելի է լուծել ԵՏՄ շրջանակներում ՝ դրանով իսկ նպաստելով Հայաստանի տնտեսության մրցունակության բարձրացմանը։
"Պանդեմիայի և վերջին պատերազմի արդյունքների պայմաններում առանձնահատուկ նշանակություն է ձեռք բերում Հայաստանի ապրանքաշրջանառության աճը, որին կարելի է հասնել ԵԱՏՄ շրջանակներում ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատանքային ռեսուրսների միասնական շուկայի լիարժեք ձևավորման արդյունքում ։ Շատ կարեւոր է, որ այդ չորս ազատությունները գործեն առանց սահմանափակումների եւ բացառումների", - նշում է փորձագետը ։
Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ տնտեսագետները համոզված են, որ անհրաժեշտ է անշեղորեն կիրառել ԵԱՏՄ պայմանագրի բոլոր դրույթները, մասնավորապես, կոոպերացիայի, մրցունակության բարձրացման և տնտեսական հարաբերություններում թափանցիկության մակարդակի վերաբերյալ:
Անհրաժեշտ է նաև ավելացնել գիտական ներուժի օգտագործման և փորձագետների մշտական մասնակցության ծավալները։ Միության տնտեսությունների արդիականացումը, կոոպերացիայի և մրցունակության մակարդակի բարձրացումը միության անդամ երկրների արտադրության ծավալների ավելացման առանցքային գործոններն են։ Ինտեգրման գործում անընդհատ բարձրանում է տրանսպորտային և տարանցիկ ներուժի օգտագործման նշանակությունը։ Ռուսաստանը և ԵԱՏՄ մյուս երկրները աճող հետաքրքրություն են ցուցաբերում երկաթուղային և ավտոմոբիլային տրանսպորտային միջանցքների, ինչպես նաև բոլոր առևտրատնտեսական ուղղություններով էլեկտրացանցերի օգտագործման նկատմամբ:

Модернизация экономик ЕАЭС и повышение уровня кооперации и конкурентоспособности являются ключевыми факторами увеличения объемов производства стран-членов: Сафарян
Силами рабочих групп ведущих экономистов, профессора Ашота Тавадяна и профессора Татула Манасеряна, Евразийкий экспертный клуб вот уже в шестой раз провел экономические исследования, результаты которых будут опубликованы в рамках сегодняшнего телемоста Ереван-Москва. Об этом заявил Координатор Евразийского экспертного клуба, политический аналитик Арам Сафарян.
«В результате своего исследования проф. Т. Манасерян считает, что 2020 г. запомнится не только спадом в экономике но и противоречивыми тенденциями и событиями, уроки которых следует учесть при разработке планов перспективного развития. Он справедливо полагает, что самые большие потери были понесены нами в ходе последней Арцахской войны. Стремительно сократились направляемые в регион инвестиции. Негативные последствия военных расходов будут сказыватся на экономике Армении еще немало лет, а для переоснащения армии потребуются большие финансовые средства. В условиях коронавирусной пандемии даже и без войны наблюдалось существенное замедление, а в некоторых отраслях и полный спад. Вдобавок, по мнению Т.Манасеряна, на этот процесс повлияли некомпетентность и неэффективность в сфере управления экономикой и проводимой социально-экономической политики»,- отметил Сафарян.
По сравнению с 2019г. в 2020г. зарегистрировано 0.9%-ное падение объемов промышленного производства. Примечательно, что по сравнению с предыдущим годом в годовом разрезе горнорудное и горнодобывающее производства показали рост в 11.6%. При этом, обрабатывающая промышленность сократилась на 3.9%, а в сфере электро- и газоснабжения наблюдался рост в 0.1%. Однако в целом индекс экономической активности упал на 7.5%, что обусловлено существенным падением в сфере услуг и строительства в течение всего года. Согласно отчету «Индекс потребительских цен Республики Армения 2021 г.» имеется существенное подорожание целого ряда продовольственных продуктов первой необходимости. В целом, в январе этого года цены на продовольствие, спиртные и табачные изделия выросли на 6.8%, а на непродовольственные товары – на 5.5%. Обесценился армянский драм. По данным конца января инфляция составила 8.8%. По оценке рабочей группы, безработица (более 20%) в нашей стране увеличилась не только вследствие ухудшения внутриэкономического положения и тяжелых последствий войны, но и в результате локдауна, а также из-за невозможности отъезда более чем 200 тысяч наших трудовых мигрантов в Россию и в другие страны. Следует напомнить, что в результате частичного открытия дорог в первом квартале 2021 г. связанная с ними ситуация стремится к постепенному урегулированию. Правительство получило новые займы и долг Армении в настоящее время составляет 7 млрд 968.5 млн. долларов США, увеличившись в течение года на 647.2 млн. долларов.
Примечательно, что в области сельского хозяйства зарегистрирован 1.4%-ный рост: в сфере растениеводства рост составил 2.3%, животноводства – 0.6%. В 2021г. предполагается довести уровень страхования сельскохозяйственных культур до 11, включив туда все области Армении. Имеется прогресс в рамках программы повышения качества животноводства. Это подтверждает прогноз Евразийского экспертного клуба, что в области евразийской интеграции есть все еще неиспользованный потенциал развития и государство может достичь успеха в случае направления инвестиций в эту отрасль.
Розничная торговля сократилась в Армении на 16.6%. Это второй показатель в ЕАЭС. Рост сельского хозяйства более, чем на 2.3% — выше, чем в среднем в ЕАЭС. Вообще, следует иметь в виду, что во всех странах ЕАЭС наблюдается серьезный рост в области сельского хозяйства и это очевидный показатель обеспечения продовольственной безопасности. При этом следует учесть, что пандемия коронавируса  в целом негативно отразилась на экономиках всех стран ЕАЭС. По оценке наших экспертов, в общей сложности, страны ЕАЭС выдержали кризис и выходят из него с минимальными потерями. В этом году ожидается, что экономика России покажет оживленный восстановительный рост. Экономическая активность заметна также по той явной тенденции, что в России вновь увеличилась потребность в иностранной рабочей силе.
Армянский экспорт в Россию сократился на 11%, хотя в целом он сократился на 5.2%, а импорт упал на 15.9%. Четко прослеживается вывод, что необходимо сосредоточиться на увеличении объемов экспорта в направлении ЕАЭС. Что касается объемов торгового оборота Армении в ЕАЭС, то они сократились. В 2020 г. общий валовый экспорт сократился на 3.9%. Падение экспорта в направлении стран ЕАЭС составило 8.3%.
«Исследования профессора Ашота Тавадяна свидетельствуют, что даже в этих условиях экспорт в Беларусь увеличился на 18.7%, а в Казахстан – на 19.3%. После длительного и стабильного роста экспорта в Россию в прошлом году этот показатель упал на 9%. Уже второй год сокращается объем экспорта продукции легкой промышленности. В 2020 г. эта отрасль упала на 5.2%, показав объем в 131 млн долларов, тогда как возрождающаяся легкая промышленность потенциально могла бы стать локомотивом, обеспечивающим экономический рост Армении. Можно прогнозировать, что в 2021-2022 гг. будет зарегистрирован восстановительный рост экспорта текстиля и трикотажа. Важность этих отраслей в том, что они обеспечивают большое количество рабочих мест. В области производства и экспорта пищевых продуктов зарегистрирован рост: экспорт рыбы вырос на 84.7%, рост экспорта овощей составил 19.4%, переработанной овощной продукции – на 28%, яиц и молочной продукции – на 47.3%»,- отмечает Сафарян.
Группа проф. Тавадяна утверждает, что схожая динамика наблюдается и в области импорта. В 2020г. импорт сократился на 17.7%. Несмотря на это, в 2020 г. импорт из Беларуси вырос на 18%, а из Казахстана – на 110.8%. На 0.7% сократился импорт из России. Сокращение объемов ввоза горючего, являющегося основной статьей импорта, составило 6.8%. Исследователи прогнозируют восстановительный рост экспорта и импорта во втором полугодии 2021 г. Проф. Тавадян уверен, что членство Армении в ЕАЭС обретает новую значимость и следует воспользоваться всеми возможностями интеграции, в особенности для существенного увеличения объемов экспорта готовой продукции в Россию.
По словам Сафаряна, перед Арменией стоит несколько проблем: существенно улучшить состояние отрицательного торгового баланса; увеличить рост соотношения экспорта к ВВП; диверсифицировать экспорт и стимулировать рост объемов готовой продукции. Эти проблемы можно решить в рамках ЕАЭС, тем самым способствуя повышению конкурентоспособности экономики Армении.
«В условиях пандемии и результатов последней войны особую значимость приобретает рост товарооборота Армении, которого можно достичь в результате полноценного формирования единого рынка товаров, услуг, капиталов и трудовых ресурсов в рамках ЕАЭС. Очень важно, чтобы эти четыре свободы действовали без ограничений и изъятий», - отмечает эксперт.
Экономисты-члены Евразийского экспертного клуба убеждены, что необходимо неукоснительно применять все положения договора ЕАЭС, в частности, относительно кооперации, повышения конкурентоспособности и уровня транспарентности в экономических отношениях.
Необходимо также увеличить объемы использования научного потенциала и постоянного участия экспертов. Модернизация экономик Союза, повышение уровня кооперации и конкурентоспособности являются ключевыми факторами увеличения объемов производства стран-членов Союза. В деле интеграции непрерывно повышается значение использования транспортного и транзитного потенциала. Россия и другие страны ЕАЭС проявляют растущий интерес к использованию железнодорожных и автомобильных транспортных коридоров, так же, как электросетей по всем торгово-экономическим направлениям.