ԱՄՆ պետքարտուղարության հետ քննարկվել է Մեծամորի ատոմակայանի տարածքում փոքր ֆոտովոլտային կայանի կառուցման հարցը
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը հոկտեմբերի 2-ին ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարության և էներգետիկայի դեպարտամենտի ներկայացուցիչների պատվիրակությանը, որի կազմում էին ՊՔ միջուկային էներգիայի անվտանգության գրասենյակի փոխտնօրեն Պատրիշա Մեցը, ԷԴ միջուկային էներգիայի գրասենյակի աշխատակից Շոն Թայսոնը, ԷԴ ծրագրերի վերլուծաբան Թեդրոս Աբրահամը, ինչպես նաև նշված գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ Ալմա Մաչշանովան և Ռիք Պրոկոպովիչը, տեղեկացնում են նախարարության մամուլի ծառայությունից:
Ողջունելով պատվիրակության անդամներին՝ փոխնախարար Հ.Վարդանյանը կարևորել է Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև միջուկային էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության զարգացմանն ուղղված երկկողմ քայլերի իրականացումը:
Պատվիրակության անդամները շնորհակալություն են հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել, որ ամերիկյան կողմը շահագրգիռ է Հայաստանի հետ էներգետիկայի ոլորտում գործակցության խորացմամբ, ինչպես նաև միջուկային էներգետիկայի անվտանգ շահագործման հարցերով:
Հանդիպմանը քննարկվել են Մեծամորի ատոմակայանի անվտանգ շահագործմանը, ատոմակայանի տարածքում փոքր ֆոտովոլտային կայանի կառուցմանը, ռադիոակտիվ թափոնների կառավարման միջոցառումների ծրագրին և ամերիկյան կողմի աջակցության հնարավորությանը վերաբերող հարցեր:
Հ.Վարդանյանը նշել է, որ հայկական կողմը հետաքրքրված է ամերիկյան արտադրության փոքր մոդուլային ռեակտոր կառուցելու հեռանկարով:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Վարչապետին կից ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդին վերաբերող կազմակերպչական հարցերի, մտքեր փոխանակել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ծրագրերում համագործակցության զարգացման հնարավորությունների շուրջ:
Նշեք, որ Ատոմակայանի հարցում Արեւմուտքը պաշտպանում է Ադրբեջանի ու Թուրքիայի դիրքորոշումը, այն է՝ հնարավորինս շուտ դադարեցնել ԱԷԿ-ի գործունեությունն ու կոնսերվացնել այն: Անգամ պատրաստ են դրա դիմաց 200 մլն եվրո գումար տրամադրել:
Ատոմակայանը, որի արդիականացման եւ կյանքի երկարաձգման աշխատանքները կատարվում են Ռուսաստանի աջակցությամբ (300 մլն դլոլար վարկ եւ 30 մլն դոլար դրամաշնորհ է Մոսկվան տրամադրել),  Հայաստանի էրերգետիկ համակարգի հիմնասյուներից է, այն ապահովում է էլեկտրաէներգիայի ներքին սպառման 40%-ը:

Представители американского правительства обсудили в Армении вопросы сотрудничества в сфере ядерной энергетики
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур Акоп Варданян 2 октября принял делегацию представителей Госдепартамента и департамента энергетики США, в составе которой были заместитель директора Офиса по безопасности атомной энергии Министерства обороны Патриша Мец, сотрудник офиса по атомной энергии Шон Тайсон, аналитик этих программ Тедрос Абрахам, а также представители указанных ведомств Алма Мачшанова и Рик Прокопович.
Как сообщает пресс-служба министерства, приветствовав членов делегации, заместитель министра Варданян отметил важность реализации двусторонних шагов, направленных на развитие сотрудничества между Арменией и США в сфере ядерной энергетики.
Члены делегации поблагодарили за прием и подчеркнули, что американская сторона заинтересована в углублении сотрудничества с Арменией в сфере энергетики, а также в вопросах безопасной эксплуатации ядерной энергетики.
На встрече были обсуждены вопросы, касающиеся безопасной эксплуатации Мецаморской АЭС, строительства малой фотовольтаической станции на территории атомной станции, программы мероприятий по управлению радиоактивными отходами и возможности поддержки американской стороны.
Варданян отметил, что армянская сторона заинтересована в перспективах строительства небольшого модульного реактора американского производства.
Собеседники коснулись также организационных вопросов, касающихся Совета безопасности атомной энергетики при премьер-министре, обменялись мнениями о возможностях развития сотрудничества в программах, представляющих взаимный интерес.
Атомная станция, работы по модернизации и продлению жизни которой осуществляются при поддержке России (кредит в 300 млн. долл. и грант в $ 30 млн. предоставила Москва), является одним из столпов эрергетической системы Армении, она обеспечивает 40% внутреннего потребления электроэнергии.