Պետք է կոնկրետ անհատական հետևանքներ լինեն. Վարչապետն անդրադարձել է ՊՆ զորամասի կացարանում բռնկված հրդեհի հետևանքներին
Նիստի մասնակիցները՝ Վարչապետի գլխավորությամբ, հոտնկայս հարգանքի տուրք են մատուցել հունվարի 19-ին Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի տարածքում տեղակայված ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանում բռնկված հրդեհի պատճառով զոհված զինծառայողների հիշատակին:
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է ողբերգական դեպքի մանրամասներին, պատասխանատուների կողմից ներկայացվել են պարզաբանումներ: «Հարգելի գործընկերներ, սիրելի ժողովուրդ, գիշերը հրեշավոր դեպք է տեղի ունեցել. Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղակայված՝ Պաշտպանության նախարարության զորամասի կացարանի հրդեհի արդյունքում զոհվել է 15 զինծառայող: Իհարկե, գիշերվանից աշխատում ենք դեպքի հետ կապված, Պաշտպանության նախարարի հետ մասնավորապես: Պարոն Պապիկյան, ներկայացրեք, նախնական տվյալը՝ ինչ է տեղի ունեցել»-նշել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն էլ վարչապետին զեկուցել է, որ նախնական տվյալներով, մասնավորապես, Ռազմավան ոստիկանության հայտնած նախնական տվյալների համաձայն՝ հրդեհային անվտանգության կանոնների խախտման արդյունքում տեղի է ունեցել բռնկում, որի ժամանակ օգտագործվել է նաև արգելված միջոց: Խոսքը վերաբերում է ավտոբենզինին, որը հնարավոր չի եղել հետագայում ուղղակի մարել:
« Բնականաբար, այն բանից հետո, երբ պարզ էր արդեն անշրջելի հետևանքների վերաբերյալ, առաջին հարցը, որ ծագում էր, հետևյալն է. պետք է պարզաբանել՝ ով և ինչ չի արել: Պիտի արձանագրեմ, որ մենք պարզեցինք հետևյալը, չնայած պարզելու շատ բան էլ չկար. ինչպես նախարարը նշեց, պարոն Քյարամյան, Դո՞ւք էլ եք հաստատում, Քննչական կոմիտեի տվյալներո՞վ էլ է, որ մեծ քանակությամբ բենզին է օգտագործվել, որը բռնկվել է և հնարավոր չի եղել մարել»,-ասել է վարչապետը:
Քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանն էլ իր հերթին զեկուցել է, որ գիշերը ժամը 01:30-ի սահմաններում Պաշտպանության նախարարության զորամասերից մեկի մեկ վաշտի տեղակայման վայրում հրդեհ է բռնկվել, դեպքի առթիվ հարուցվել է, նախաձեռնվել է վարույթ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 532-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, այն է՝ շրջապատի համար վտանգ ներկայացնող նյութերի հետ վարվելու կանոնների խախտում, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու և ավելի անձի մահ․«Դեպքի վայրում են գտնվում քննչական խմբի անդամները, ովքեր ողջ գիշեր աշխատել են: Ներգրավվել են նաև փորձագետներ, և կա նախնական վարկած առ այն, որ հրդեհը տեղի է ունեցել ջեռուցման հետ կապված հարցում անվտանգության կանոնների խախտման պատճառով: Դա նախնական վարկածն է, որն այս պահի դրությամբ բավական հիմնավորվել է»:
Վարչապետն իր հերթին ասել է․«Շատ լավ: Պարզել ենք նաև, որ, ըստ էության, Ներքին գործերի նախարարության հրշեջ ծառայությունը պատշաճ ժամանակում հասել է, բայց, իհարկե, հեռավորությունը բավական մեծ է եղել, և այդ հեռավորության պայմաններում պատշաճ ժամկետում տեղ է հասել: Բայց ուզում եմ շարունակել միտքը. պարզել ենք, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը ստորագրել է 14 ԳՇ կարգադրությունը հետևյալ վերնագրով՝ «Զինված ուժերի զորամասերում տեղի ունեցած հրդեհների և դրանց կանխարգելման մասին» և հստակ հրահանգավորել է, հրաման է տվել, թե ինչ պետք է անել հակահրդեհային կանոնները պահպանելու համար:
Իհարկե, ամբողջ տեքստը պետք չի հրապարակել, 7-րդ կետում նշվում է. «Խստիվ արգելել վառարանների շահագործման համար որպես կպչան ավտոբենզին, նեֆրազ և այլ տեսակի դյուրավառ հեղուկների օգտագործումը: Դրանք պահպանել այլ հեղուկներից առանձին»: Այսինքն՝ սա զինվորական բարձրագույն պաշտոնյայի տված հրամանն է, և այս հրամանի պրիմիտիվ պահպանումը պարզապես թույլ կտար չունենալ այս դեպքը: Բայց մենք ի՞նչ ենք պարզում: Պարզում ենք, որ ոչ միայն բենզին է օգտագործվել - պիտի այսօր ընդունենք, որ մեր ունեցած բոլոր տվյալները նախնական են - այլև փորձ է արվել վառարան օգտագործելու համար: Ընդ որում, նախարարը զեկուցեց, որ վառարանները վառելու համար հատուկ այրիչներ են բաժանված և այլն, որպեսզի լրացուցիչ ինչ-որ բաների կարիք չլինի: 5 լիտրանոց տարայով - կրկին եմ ասում, նախնական, քննությունը մնացածը կպարզի - փորձ է արվել բացել, լցնել վառարանի մեջ, բնականաբար, երբ հետո արդեն բաց կրակ է եղել, այրվել է ոչ միայն վառարանը, այրվել է նաև բենզինը, հրդեհն անցել է վառարանը վառել փորձող սպային, որից հետո, կրկին նախնական տվյալներով, ինքնապաշտպանական բնազդից ելնելով, 5 լիտրանոց բենզինը շպրտվել է զորամասի կացարանի ուղղությամբ, ենթադրում ենք, բնականաբար, կամ մեծ հավանականությամբ՝ ոչ դիտավորյալ, այդ իրավիճակում, որից հետո, պարզ է, թե ինչ է տեղի ունեցել: Հույս ունեմ, որ, իհարկե, նախաքննությունը, Գլխավոր դատախազությունը, Քննչական կոմիտեն կաշխատեն և ի հայտ կբերեն բոլոր հանգամանքները:
Բայց նաև ուզում եմ ասել հետևյալը, որ երբ մենք նախորդ տարվա դեկտեմբերի 31-ին շրջայց էինք անում Զինված ուժերի տարբեր մարտական դիրքերով և ստորաբաժանումներով, այդ ժամանակ իմ հանձնարարականը Պաշտպանության նախարարին և պայմանավորվածությունը եղել է հետևյալը. մեր ավանդական մոտեցումը, որ, այնուամենայնիվ, բանակում առկա խնդիրներին մի փոքր այլ կերպ պետք է վարվենք, պետք է ուղղակի դադարեցնենք, և այն ժամանակ ես հստակ հանձնարարական եմ տվել, որ կոմպրոմիսներ չեն լինելու: Նույնիսկ վիզուալ, եթե ծառայությունը, կարգապահությունը պատշաճ իրավիճակում չէ, պետք է հետևի կոնկրետ պատասխանատվություն: Այդ առումով՝ ես որոշում եմ կայացրել հենց առավոտյան և 2-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարին աշխատանքից ազատելու միջնորդություն եմ ներկայացրել Հանրապետության նախագահին: Հանրապետության նախագահն արդեն իսկ ստորագրել է որոշումը: Բայց նաև հանձնարարել եմ Պաշտպանության նախարարին, որ պետք է շատ կոնկրետ անհատական հետևանքներ լինեն: Պարոն նախարար, զեկուցեք, թե այդ առումով ինչ եք արել»:
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն էլ վարչապեպին, զեկուցել է, որ զբաղեցրած պաշտոններից ազատվել են նաև՝ 2-րդ բանակային կորպուսի շտաբի պետ- կորպուսի հրամանատարի տեղակալ, թիկունքի պետ - կորպուսի հրամանատարի տեղակալ, կորպուսի հրամանատարի տեղակալ մարտական հերթապահության գծով, այնուհետև N զորամասի շտաբի պետ, հրամանատարի տեղակալ, N զորամասի հրամանատարի տեղակալ թիկունքի գծով, N զորամասի ինժեներական ծառայության պետ, N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի հրամանատար և Զինված ուժերի թիկունքի վարչության հրդեհային անվտանգության ծառայության պետ:
«Ես ճի՞շտ եմ հասկանում, որ այդ բոլոր պաշտոնյանները Գլխավոր շտաբի պետի հիշատակված հրամանն իրականացնելու այս կամ այն չափով պատասխանատվություն են ունեցել»,- հարցրել է վարչապետը, ինչին ի պատասխան Պաշտպանության նախարարն ասել է․«Պարոն վարչապետ, իրենց զբաղեցրած պաշտոններն, այո, ինչ-որ կերպ առնչվում են խնդրին և, բնականաբար, մինչև ավելի մանրամասն քրեաիրավական գնահատական կտրվի խնդրին, իրենց հետագա պաշտոնավարումը նպատակահարմար չէ»:
«Մենք ունենք 3 հոգի բուժհաստատություններում: Տիկին Ավանեսյան, ունե՞ք տեղեկություն՝ ինչ վիճակում են նրանք»,-հարցրել է վարչապետը, ինչի ի պատասխան Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հայտնել է, որ 3 վիրավոր ունենք Այրվածքաբանության կենտրոնում. 2-ը գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, 1-ի վնասվածքներն ավելի թեթև են, բաժանմունքային պացիենտ է:
Փաշինյանն էլ հարցրել է, որ այսինքն՝ 3 հոգի են, այրվածքներ ստացած այլ զինվորականներ չկան․« Ընդհանուր առմամբ, կրկին եմ ասում, այն, ինչ մենք բարձրաձայնեցինք, խոսքը պաշտոնեական պատասխանատվության մասին է: Թե քրեական և այլ կարգի պատասխանատվության օբյեկտներն ովքեր են, արդեն քրեական գործի և վարույթի ընթացքում պիտի պարզվի: Բայց ակնհայտ է նաև, որ ամենապրիմիտիվ հակահրդեհային կանոնները չեն պահպանվել: Կներեք, եթե նույնիսկ Գլխավոր շտաբի պետի այս հրամանը չլիներ, որքան այսօր ես հասկացա, առավոտյան երբ քննարկում էինք, պարոն Պապիկյան Դուք բերել էիք փաստաթուղթ, որտեղ առանց այս հրամանի արդեն ամեն ինչ կարգավորված է, այսինքն՝ նույնիսկ վերահիշեցման անհրաժեշտություն չկա: Մարդիկ պետք է տիրապետեն իրենց աշխատանքին յուրաքանչյուրն իր գծով, ընդ որում՝ յուրաքանչյուրն իր գծով: Այո, պարզ է, որ այդ կացարանը որպես զինվորական ծառայել է դեռևս 2020 թվականից, պարզ է, որ այնտեղ սովորական պայմաններ չեն, բայց դա ոչ մի բանի հետ կապ չունի: Ցանկացած կացարան, որտեղ մարդ է ապրում, ծառայում, պետք է հակահրդեհային կանոնները պահպանվեն:
Եվ սա վերաբերում է, իմիջիայլոց, ուզում եմ մեր տեսչական մարմինների ուշադրությունը հրավիրեմ, կրկին քանի անգամ այս թեմայով խոսել ենք, զինվորական ծառայությունն առանձին, բայց մենք քաղաքացիական մեծ օբյեկտներ ունենք, որոնք այդ պատճառներով չենք փակում, որպեսզի չստացվի, որ մի քանի 100 մարդու օրվա հացը վաստակելու հնարավորությունից զրկում ենք: Բայց կրկին ես հանձնարարում եմ, որ կոմպրոմիս պետք է չլինի, ուղղակի այդպիսի դեպք չլինի: Որտեղ չի համապատասխանում հակահրդեհային կանոններին, գնացեք և փակեք, ուղղակի գնացեք և փակեք, ֆիզիկապես փակեք: Թող ներդնողը կամ պատշաճ նեդրումներ անի, հակահրդեհային կանոնները պահի, եթե ոչ, այդտեղ առևտուր անողները թող գնան, այլ տեղում անեն առևտուր, որտեղ հակահրդեհային կանոնները, անվտանգությունը պատշաճ ապահովված են: Հակառակ դեպքում մենք ուղղակի սենց արձանագրելով գնալու ենք առաջ: Որքան էլ դժվար որոշում լինի, հստակ գնացեք, փակեք, այսօրվանից: Այս շարքը պետք է կանգնեցնել»:

Должны быть конкретные индивидуальные последствия: премьер-министр коснулся пожара в казарме одной из в/ч МО
Участники заседания минутой молчания почтили память военнослужащих, погибших 19 января в результате пожара в казарме инженерно-саперной роты воинской части N министерства обороны, расположенной в селе Азат Гегаркуникской области.
Премьер-министр Пашинян коснулся подробностей трагического инцидента, ответственные лица представили разъяснения. Ниже приводим стенограмму полностью:
Премьер-министр Никол Пашинян: Уважаемые коллеги, дорогой народ, ночью произошло чудовищное происшествие: в результате пожара в казарме воинской части министерства обороны, расположенной в селе Азат Гегаркуникской области, погибли 15 военнослужащих. Конечно, мы ведем работы с ночи, в частности, с министром обороны. Господин Папикян, предоставьте предварительные данные о том, что произошло.
Министр обороны Сурен Папикян: Господин премьер-министр, по предварительным данным, в частности, по предварительным данным Военной полиции, в результате нарушения правил пожарной безопасности произошло возгорание, в том числе из-за использования запрещенных веществ. Речь идет о бензине, и потому не удалось затушить его.
Премьер-министр Никол Пашинян: Естественно, после того, как стало понятно о необратимых последствиях, первый вопрос, который возник, был таким: надо уточнить, кто и чего не сделал. Должен отметить, что мы выяснили следующее, хотя выяснять было особо нечего: как отметил министр, господин Кярамян, вы тоже подтверждаете, по данным Следственного комитета, что было использовано большое количество бензина, который загорелся и не удалось потушить?
Председатель Следственного комитета Аргишти Кярамян: Да, господин премьер-министр. Около 01:30 ночи на территории казармы роты одной из воинских частей министерства обороны вспыхнул пожар, в связи с произошедшим возбуждено уголовное дело по части 4 статьи 532 УК Армении: нарушение правил обращения с представляющими опасность для окружающих веществами, повлекшие по неосторожности смерть двух или более лиц. На месте находятся члены следственной группы, которые работали всю ночь. Также были привлечены эксперты, и есть предварительная версия, что возгорание произошло из-за нарушения правил безопасности в вопросе отопления. Это предварительная версия, которая на данный момент достаточно обоснована.
Премьер-министр Никол Пашинян: Очень хорошо. Также мы выяснили, что, по сути, пожарная служба МВД прибыла своевременно, но, конечно, расстояние было достаточно большим, и в условиях такого расстояния она прибыла своевременно. Но хочу продолжить мысль: мы выяснили, что 21 декабря 2022 года начальником Генерального штаба Вооруженных сил был подписан приказ 14 ГШ под названием: “О пожарах в воинских частях Вооруженных сил и их предотвращении”. Там четко проинструктировано, указано, что нужно делать для соблюдения противопожарных правил.
Конечно, весь текст озвучивать не следует, но в 7-м пункте говорится: “Категорически запретить использование автобензина, нефраса и других видов горючих жидкостей для разжигания печей. Хранить их отдельно от других жидкостей”. Т.е. это приказ, отданный высшим военным чином, и примитивное соблюдение этого приказа просто предотвратило бы этот инцидент.
Но что мы выясняем? Выясняем, что использовался не только бензин — нужно сегодня признать, что все имеющиеся у нас данные предварительные, — но и была предпринята попытка … При этом министр доложил, что для розжига печей были розданы специальные зажигалки и т. д., чтобы не было необходимости в дополнительных веществах. С пятилитровой канистрой - повторяю, что это предварительная версия, остальное выяснит следствие - была сделана попытка открыть канистру, вылить бензин в печку и, естественно, когда уже возник открытый огонь, загорелась не только печка, но и бензин, огонь перекинулся на пытавшегося разжечь печку офицера, после чего, опять же по предварительным данным, из инстинкта самосохранения, офицер бросил канистру с бензином в сторону казармы воинской части, мы предполагаем, что, скорее всего, непреднамеренно, в такой ситуации, после чего, понятно, что произошло. Надеюсь, что, конечно, предварительное следствие, Генеральная прокуратура, Следственный комитет будут работать и выяснят все обстоятельства.
Но хочу также сказать следующее, что когда мы 31 декабря прошлого года объезжали различные боевые позиции и части Вооруженных сил, тогда мое поручение министру обороны и договоренность заключались в следующем: наш традиционный подход, что мы должны решать проблемы в армии несколько по-другому, мы должны просто прекратить, и я тогда дал четкое поручение, что никаких компромиссов не будет. Даже визуальных, если служба, дисциплина не в надлежащем состоянии, должна последовать конкретная ответственность. В связи с этим сегодня утром я принял решение и представил президенту Республики ходатайство об освобождении от должности командира 2-го армейского корпуса. Президент Республики уже подписал решение. Но я также поручил министру обороны, что должны быть очень конкретные индивидуальные последствия. Господин министр, доложите, что сделано в этом отношении.
Министр обороны Сурен Папикян: Господин премьер-министр, докладываю, что уволены со своих должностей начальник штаба 2-го армейского корпуса – заместитель командира корпуса, начальник тыла – заместитель командира корпуса, заместитель командира корпуса по боевому дежурству, начальник штаба в/ч N, заместитель командира, заместитель командира в/ч N по тылу, начальник инженерной службы в/ч N, командир инженерно-снайперской роты в/ч N и начальник службы пожарной безопасности тыла Вооруженных сил.
Премьер-министр Никол Пашинян: Правильно ли я понимаю, что все эти должностные лица в большей или меньшей степени несли ответственность за выполнение упомянутого приказа начальника Генштаба?
Министр обороны Сурен Папикян: Господин премьер-министр, да, занимаемые ими должности так или иначе связаны с этим вопросом и, естественно, пока проблеме не будет дана более детальная уголовно-правовая оценка, их дальнейшее пребывание в должности нецелесообразно.
Премьер-министр Никол Пашинян: У нас в медучреждениях находятся 3 человека. Госпожа Аванесян, у вас есть информация об их состоянии?
Министр здравоохранения Анаит Аванесян: Господин премьер-министр, позвольте доложить, что в Национальном ожоговом центре находятся трое пострадавших: двое в реанимации, а у одного легкие ожоги, он находится в палате.
Премьер-министр Никол Пашинян: Т.е. есть 3 человека, других военнослужащих, получивших ожогов, нет. В целом, еще раз говорю все сказанное касается служебной ответственности. А кто является объектом уголовной и иных видов ответственности, будет выяснено уже в ходе следствия и судебного разбирательства. Но также очевидно, что не соблюдались самые примитивные правила пожарной безопасности.
Извините, но даже если бы не было этого приказа начальника Генштаба, насколько я понял, - сегодня, когда мы утром обсуждали, господин Папикян, Вы привели документ, где и без этого приказа были уже все регулирования, то есть не было нужды в напоминании. Люди должны знать свое дело, каждый по своей части. Да, понятно, что казарма использовалась военными с 2020 года, понятно, что условия там не обычные, но это не имеет никакое значение. Любое помещение, где живут, служат люди, должно соответствовать правилам пожарной безопасности.
И это касается … кстати, хочу обратить внимание наших инспекционных органов, мы сколько раз говорили на эту тему, отложим военную службу в сторону, но у нас есть крупные гражданские объекты, которые мы не закрываем по тем причинам, чтобы не получилось так, что лишаем нескольких сотен человек возможности зарабатывать хлеб насущный, но опять же поручаю, чтобы не было компромиссов, таких случаев просто быть не должно. Там, где не соблюдаются правила пожарной безопасности, нужно все закрывать, просто идите и закрывайте, физически закрывайте. Пусть инвестор либо делает должные вложения, соблюдает правила пожарной безопасности, если нет, то пусть уходят и торгуют там, где должным образом обеспечены правила пожарной безопасности. В противном случае мы просто продолжим иметь такие инциденты. Каким бы трудным ни было решение, идите и закрывайте, начиная с сегодняшнего дня. Эти повторяющиеся случаи надо остановить.