ՊԲ ՀՕՊ ուժերը հակառակորդի «ORBITER» տեսակի անօդաչու սարք են խոցել
ԱՀ ՊՆ պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ վերջին շրջանում հաճախակի են դարձել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտ զորքերի շփման գծին հարակից տարածքներում հակառակորդի օդային ուժերի կողմից իրականացվող թռիչքները, որոնք կրում են ինչպես ուսումնավարժական, այնպես էլ հետախուզական բնույթ:
Հատկանշական է, որ նշված գործողություններում, բացի տարբեր տեսակի մարտական ինքնաթռներից և ուղղաթիռներից,  ներգրավվում են նաև անօդաչու թռչող սարքեր, որոնք ի տարբերություն առաջինների, հաճախ փորձում են հետախուզական նպատակներով ներթափանցել Արցախի Հանրապետության օդային տարածք:
Այդօրինակ փորձերից մեկն էլ տեղի ունեցավ այսօր՝ ապրիլի 21-ին: ՊԲ հարավային ուղղությամբ տեղակայված հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումները, հավաստանշելով ադրբեջանական <<ORBITER>> տիպի անօդաչու թռչող սարքի մուտքը Արցախի օդային տարածք, բերվել են համապատասխան աստիճանի մարտական պատրաստականության և գրագետ գործողությունների արդյունքում՝  ժամը 13:07-ի սահմանում խոցել այն:
ԱՀ պաշտպանության նախարարությունը հերթական անգամ հորդորում է ադրբեջանական կողմին ձեռնպահ մնալ սադրիչ քայլերից ու նաև հավաստիացնում, որ ցանկացած նախահարձակ գործողություն ստանալու է արժանի պատասխան:

Силы ПВО Армии обороны НКР сбили беспилотник противника «ORBITER»
В последнее время участились полеты воздушных сил противника на прилегающих к линии соприкосновения карабахско-азербайджанских войск территориях, которые носят как учебно-тренировочный, так и разведывательный характер, сообщает Армия обороны Арцаха.
«Примечательно, что в исполнение указанных операций, помимо различных боевых самолетов и вертолетов, привлекаются также беспилотные летательные аппараты, которые, в отличие от первых, часто пытаются в разведывательных целях проникнуть в воздушное пространство Республики Арцах»,- говорится в сообщении АО.
Подразделения противовоздушной обороны АО, дислоцированные в южном направлении Армии обороны НКР, зафиксировав приближение азербайджанского беспилотника "ORBITER" к воздушному пространству Арцаха, были приведены в соответствующую степень боевой готовности и в результате грамотных действий сбили его.
Министерство обороны Республики Арцах в очередной раз призывает азербайджанскую сторону воздержаться от провокационных шагов и заверяет, что любое наступательное действие получит достойный ответ.