ՀՀ-ում հավատարմագրված ռազմական կցորդներին ներկայացվել է այսօր Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանի ուղղությամբ մարտական գործողությունների մանրամասներ
Հուլիսի 28-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության գլխավոր վարչության պետ Լևոն Այվազյանն ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպանությունների ռազմական կցորդներին:
Հանդիպման ընթացքում կցորդներին ներկայացվել է տեղեկատվություն հուլիսի 28-ի վաղ առավոտից Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանի Վերին Շորժայի ուղղությամբ իրականացված մարտական գործողությունների վերաբերյալ: Ռազմական կցորդները տեղեկացվել են, որ դիրքերը բարելավելու և հետագա հնարավոր առաջխաղացման համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու նպատակով ադրբեջանական ստորաբաժանումները ականանետների, նռնականետների և խոշոր տրամաչափի հրազենի կիրառմամբ հարձակվել են հայկական գերիշխող հենակետի վրա և ժամանակավորապես գրավել այն:
ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների պատասխան գործողությունների արդյունքում, կրելով բազմաթիվ կորուստներ, հակառակորդը ետ է շպրտվել ելման դիրքեր: Լ. Այվազյանը նշել է, որ ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումները կատարում են իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները` ձեռնարկելով բոլոր անհրաժեշտ միջոցները հակառակորդին սանձելու և հակազդելու ուղղությամբ:
Ռազմական կցորդների ուշադրությունը հրավիրվել է այն փաստի վրա, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից ի վեր հակառակորդի կողմից զենքի կիրառմամբ իրականացված ամենալայնածավալ սադրանքը տեղի է ունեցել ՀՀ ինքնիշխան տարածքում և անմիջական վտանգ է ներկայացրել հարակից բնակավայրերի խաղաղ բնակչության համար: Տեղեկացվել է, որ հավատարիմ լինելով 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներով ամրագրված պարտավորությունների իրականացմանը՝ հայկական կողմի դիրքորոշումը մնում է հստակ և անփոփոխ՝ ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները պետք է դուրս բերվեն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից:
Նշվել է, որ իրավիճակի սրման և հետագա ապակայունացման ողջ պատասխանատվությունը կրում է ադրբեջանական կողմը:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի տեղակալ Արտյոմ Սեդրակյանը: Ներկայացվել է ադրբեջանական կողմի իրականացրած սադրանքի հետևանքով մարդու իրավունքների խախտումների տեսանկյունից ստեղծված իրավիճակը:

Аккредитованным в Армении военным атташе в Минобороны РА представили ситуацию на армяно-азербайджанской границе
28 июля в административном комплексе МО РА начальник Главного управления оборонной политики и международного сотрудничества МО РА Левон Айвазян принял военных атташе аккредитованных в Армении иностранных посольств. В ходе встречи атташе была представлена информация о боевых действиях ВС Азербайджана в направлении Верин Шоржа армяно-азербайджанской границы с раннего утра 28 июля.
Военные атташе были проинформированы, что с целью улучшения позиций и создания благоприятных условий для дальнейшего возможного продвижения азербайджанские подразделения с применением минометов, гранатометов и крупнокалиберного огнестрельного оружия напали на армянский опорный пункт и временно захватили его. Айвазян заметил, что в результате ответных действий подразделений ВС Армении, понеся многочисленные потери, противник был отброшен на исходные позиции. Подразделения ВС Армении выполняют поставленные перед ними боевые задачи, предпринимая все необходимые меры для обуздания и противодействия противнику.
Внимание военных атташе было обращено на тот факт, что после трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года на суверенной территории Армении имела место самая масштабная провокация с применением оружия со стороны противника, которая представляла непосредственную угрозу для мирного населения прилегающих населенных пунктов. Было сообщено, что Армения остается верной обязательствам, закрепленным в положениях заявления от 9 ноября 2020 года.
При этом Айвазян подчеркнул, что подразделения азербайджанских вооруженных сил должны быть выведены из суверенной территории Республики Армения. Было отмечено, что всю ответственность за обострение ситуации и ее дальнейшую дестабилизацию несет азербайджанская сторона. Во встрече принял участие также заместитель защитника прав человека Армении Артем Седракян. Были представлены факты нарушения прав человека в результате провокации азербайджанской стороны.