BBC-ն ուսաումնասիրել է Արցախում գերիների գնդակահարության տեսանյութը (փաստեր, լուսանկարներ)
Անցյալ շաբաթ սոցցանցերում հայտնվել են տեսագրություններ, որոնցում կարող են պատկերված լինել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում կատարված ռազմական հանցագործությունները, գրում է BBC-ն։
Երկու տեսագրությունները ցույց են տալիս ադրբեջանցի զինվորականների կողմից երկու հայերի գերևարման պահը եւ, ենթադրաբար, նրանց գնդակահարման պահը։
Հայկական իշխանությունները զոհվածներին ներկայացրել են 1947 թվականին ծնված Բենիկ Հակոբյան եւ 1995 թվականին ծնված Յուրի Ադամյան: Ադրբեջանում տեսագրությունները կեղծ են անվանել։
Սեպետմեբրի 27-ին սկսված ադրբեջանական ագրեսիայի ընթացքում սոցցանցերում հայտնվում են ռազմագերիների լուսանկարներ ու տեսանյութեր, ինչպես նաև հակառակորդի զոհված զինվորների մարմինները։ Սակայն այս երկու տեսագրությունները ռազմագերիների կանխամտածված սպանության միակ հայտնի վկայությունն են։
BBC-ն ուսումնասիրել է մի քանի տեսագրություններ, որոնք սոցցանցերում տարածվում են  պատերազմում գերիների սպանությունների անվան տակ։ Սակայն միայն հայ գերիների մասնակցությամբ երկու տեսանյութի դեպքում կարելի է վստահորեն խոսել տեղի ունեցողի մասին։
Սոցցանցերում տարածված մեկ հոլովակում ներկայացվում է ադրբեջանցի ռազմագերու սպանության տեսագրություն՝ հայ զինվորականների ձեռքով, սակայն դա իրականում Ռուսաստանի քրեական կյանքի դրվագ է, որն առաջին անգամ հրապարակվել է 2013-ին։
Բի-Բի-Սի-ի ուսումնասիրած առաջին տեսանյութում, ենթադրաբար, երեւում է, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինծառայողները գերի վերցնում երկու հայի ՝ Բենիկ Հակոբյանին եւ Յուրի Ադամյանին։
Տղամարդու ձայնը ռուսերեն (ուժեղ շեշտադրմամբ) ասում է նրանց բարձրացնել ձեռքերը և շարժվել դեպի այն կողմ: Նա նաև դիմում է ադրբեջանցի զինվորներին և խնդրում նրանց չսպանել գերիներին։
Երիտասարդ գերին՝ Յուրի Ադամյանը, հանում է սաղավարտը, հատուկ բաճկոնը, ապա ձեռքերը վեր է բարձրացնում և դուրս գալիս կադրից։
Բենիկ Հակոբյանի վրա էլ զինվորական բաճկոն կա, սակայն չի կարելի վստահաբար ասել, որ նա նույնպես զինծառայող է եղել։ Տեսանյութ երևում է թե ինչպես են զինվորները գցում նրան գետնին եւ լսվոում է նրա փայնը՝ ցավից։.
Երկրորդ տեսանյութը, ենթադրաբար, ցույց է տալիս Ադամյանի և Հակոբյանի գնդակահարության պահը ։
Դատելով կադրերից ՝ գերիների ձեռքերը կապված են։  Նրանց ուսերին Հայաստանի և չճանաչված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դրոշներն են։
Նրանք նստած են աստիճանների վրա և հազիվ են շարժվում։ Կադրից դուրս ձայնը հրաման է տալիս, կրակոցներ են հնչում, եւ տղամարդկանց մարմիններն ընկնում են գետնին։
BBC-ն հաստատել է, որ կադրից դուրս գտնվող մարդը, որը հրամաններ է տալիս, տարածաշրջանային շեշտադրմամբ ադրբեջանական լեզվի կրողն է: Դատելով հագուստից ՝ գերեվարված հայերն առաջին տեսանյութում եւ երկրորդ տեսանյութում գնդակահարության զոհերը նույն մարդիկ են ։
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հերքել է իր զինվորականների մասնակցությունը մահապատիժներին եւ տեսանյութը սադրանք է անվանել: Դրանից կարճ ժամանակ անց տեսանյութը հեռացվել է Telegram-ի իրենց հրապարակած ալիքից։
Նույն օրը Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը հայտարարել էր հետաքննություն սկսելու մասին։ Ավելի ուշ Գլխավոր դատախազությունից հայտնել էին, որ հետաքննությունն ավարտվել է, իսկ տեսանյութերը կեղծ են ճանաչվել։
BBC-ն ուսումնասիրել է տեսագրությունները եւ պարզել, որ դրանք նկարահանվել են Հադրութում՝ այս պատերազմում՝ կատաղի մարտերի վայրում:
Հավանաբար, հոլովակները նկարահանվել են հոկտեմբերի 9-ից 15-ն ընկած ժամանակահատվածում։ Ադրբեջանը հայտարարել Է հոկտեմբերի 9-ին Հադրութը գրավելու մասին, սակայն հետագայում թողարկված նյութերը վկայում էին միայն քաղաքի մոտ ռազմավարական բարձունքների նկատմամբ ադրբեջանական բանակի վերահսկողության եւ դրա համար մարտերի շարունակության մասին: Հադրութի կենտրոնից ադրբեջանցի զինվորականների առաջին տեսանյութերը հրապարակվել են միայն հոկտեմբերի 15-ին։ Հայ գերիների հետ երկու տեսանյութերն էլ համացանցում հայտնվել են հոկտեմբերի 15-ին։
Առաջին տեսանյութը նկարահանվել է Հադրութի հյուսիսում գտնվող ճանապարհի եզրին գտնվող բլրի վրա (39 ° 31 '25.9" N 47°01 '40.8" E): Դրա վրա երևում են չորս շենքեր, որոնք հեշտությամբ ճանաչվում են արբանյակային լուսանկարում ։
Իսկ գնդակահարության տեսանյութը, ամենայն հավանականությամբ, ձայնագրվել է քաղաքի հարավում գտնվող Մկրտչյան փողոցի այգում (39°30'53.4"N 47°02'01.8"E)։
Bellingcat պարբերականի հետազոտողներն առաջինն են հրապարակել տեսանյութի վերլուծությունը եւ ենթադրել, որ դրանք իսկական են: Երկու հայերի գերեվարման և գնդակահարման վայրերը համընկնում են նրանց հետ, որոնք հաստատել Է BBC-ն ։
Bellingcat-ի լրագրողները նաեւ հաստատել են, որ զինվորների սաղավարտներն ու ինքնաձիգները տեսանյութում համապատասխանում են նրանց, որոնք նախկինում արդեն օգտագործել են ադրբեջանցի զինվորականները:
Ադրբեջանում սոցցանցերի օգտատերերը կասկածի տակ են դրել տեսանյութի իսկությունը ՝ մատնանշելով կադրում արյան բացակայությունը: Սակայն ռազմական փորձագետները, որոնք հարցաքննվել են BBC-ի կողմից, համոզված են գրառումների արժանահավատության մեջ ։
BBC-ն նաեւ հարցումներ էուղարկել բրիտանական ռազմական հետախուզության նախկին սպային: Նա համաձայնել է մեկնաբանել տեսանյութն անանուն՝ անվտանգության նկատառումներով։
"Դրանք իսկական փամփուշտներ նե, և դա իսկական սպանություն է։ Դա գնդակահարության իսկական պահ է, եւ ես ոչ մի պատճառ չեմ տեսնում դրանք բեմադրված համարելու", — ասել է փորձագետը։ Նա ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ կրակոցներից հետո կադրում հայտնվում է սպանվածներից մեկի ուղեղային հեղուկը։
BBC-ն հարցումներ է ուղարկել նաև ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի վարչություն, Եվրոպայի Խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատարի գրասենյակ, ինչպես նաեւ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտե:
Եվրոպայի Խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատարը "ուշադիր հետեւում է իրավիճակին եւ կուսումնասիրի մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների բոլոր մեղադրանքները եւ միջոցներ կձեռնարկի, եթե տեղին համարի",-BBC-ին ասել են կառույցի մամուլի ծառայությունից:

Би-би-си разбирает видео с расстрелом пленников в Карабахе
На прошлой неделе в соцсетях появились видеозаписи, на которых могут быть запечатлены военные преступления, совершенные в Нагорном Карабахе, где идет война между азербайджанскими и армянскими силами.
Две видеозаписи показывают момент пленения азербайджанскими военными двух армян и, предположительно, момент их расстрела.
(Внимание: статья содержит детали, которые могут шокировать некоторых читателей.)
Армянские власти идентифицировали погибших как Беника Акопяна, 1947 года рождения, и Юрия Адамяна, 1995 года рождения. В Азербайджане видеозаписи назвали подделкой.
Новая война в Карабахе началась 27 сентября. Объявленное в субботу 10 октября, а затем снова в воскресенье 18 октября перемирие пока не вступило в силу. Бои продолжились на нескольких участках фронта, а десятки мирных жителей по обе стороны линии фронта стали жертвами обстрелов или вынуждены покидать свои дома.
В соцсетях появляются фотографии и видео военнопленных, а также тел погибших солдат противника. Однако эти две видеозаписи — единственное известное на данный момент свидетельство преднамеренного убийства военнопленных.
Би-би-си изучила несколько видеозаписей, которые распространяются в соцсетях под видом убийств пленных в этой войне. Однако лишь в случае двух видео с армянскими пленными можно с уверенностью говорить о характере происходящего.
Один разошедшийся в соцсетях ролик выдается за видео убийства азербайджанского военнопленного от рук армянских военных, однако на самом деле является эпизодом из криминальной жизни России, впервые опубликованным в 2013 году.
В случае других записей не хватает деталей для их верификации.
Изученные Би-би-си ролики были опубликованы в анонимном русскоязычном проазербайджанском канале в "Телеграме" в четверг 15 октября. На первом видео, предположительно, видно, как азербайджанские военнослужащие берут в плен двух армян — Беника Акопяна и Юрия Адамяна.
Скриншот, на котором изображен момент пленения в Гадруте
Подпись к фото,
Голос мужчины за кадром по-русски (с сильным акцентом) говорит им поднять руки вверх и идти к нему. Он также обращается к солдатам с оружием на азербайджанском языке и просит их не бить пленных.
Молодой пленник, Юрий Адамян, снимает шлем, разгрузку и камуфляжную куртку, а затем поднимает руки вверх и выходит из кадра.
На Бенике Акопяне тоже камуфляжная куртка, однако нельзя с уверенностью сказать, что он тоже был солдатом. Видео запечатлело, как солдаты толкают его на землю и он стонет от боли.
Второе видео предположительно показывает момент расстрела Адамяна и Акопяна.
Судя по кадрам, руки пленников связаны. На их плечах — флаги Армении и непризнанной Нагорно-Карабахской республики.
Скришот видео расстрела плененных в Гадруте
Они сидят на ступенях и едва двигаются. Голос за кадром отдает приказ: "Цельтесь в голову!" Раздаются выстрелы, и тела мужчин падают на землю.
Би-би-си подтвердила, что человек за кадром, отдающий приказы — носитель азербайджанского языка с региональным акцентом. Судя по одежде, пленные армяне на первом видео и жертвы расстрела на втором — одни и те же люди.
Министерство обороны Азербайджана опровергло участие своих военных в казнях и назвало видео провокацией. Вскоре после этого видео были удалены из опубликовавшего их канала в "Телеграме".
В тот же день генпрокуратура Азербайджана заявила о начале расследования. Позже в генпрокуратуре заявили, что расследование завершено, а видео признаны фейковыми.
Подлинные ли видео?
Кадр из видео расстрела и спутниковое фото
Би-би-си изучила видеозаписи и установила, что они были сняты в Гадруте — месте ожесточенных боев в этой войне.
Вероятно, ролики были сняты в промежутке от 9 до 15 октября. Азербайджан заявил о захвате Гадрута 9 октября, однако выпущенные затем материалы свидетельствовали лишь о контроле азербайджанской армии над стратегическими высотами у города и продолжении боев за него. Первые видео азербайджанских военных из центра Гадрута были опубликованы лишь 15 октября. Оба видео с армянскими пленными появились в сети 15 октября.
Место пленения: вид со спутника и кадр из видео
Первое видео снято на холме возле обочины дороги на севере Гадрута (39°31'25.9"N 47°01'40.8"E). На нем видны четыре здания, которые легко узнаются на спутниковом снимке.
А видео расстрела, по всей видимости, было записано в парке на улице Мкртчяна на юге города (39°30'53.4"N 47°02'01.8"E).
Место расстрела: кадр местного телеканала и кадр из видеосъемки убийства
Исследователи издания Bellingcat первыми опубликовали анализ видео и предположили, что они подлинные. Места пленения и расстрела двух армян совпадают с теми, которые установила Би-би-си.
Журналисты Bellingcat также нашли подтверждения того, что шлемы и автоматы солдат на видео соответствуют тем, которые ранее уже использовали азербайджанские военные.
Авторы Bellingcat пришли к выводу, что их анализ "предположительно указывает на то, что двое мужчин — армянские комбатанты, плененные между 9 и 15 октября азербайджанскими солдатами, возможно, спецназовцами, и, скорее всего, вскоре казненные".
В Азербайджане пользователи соцсетей усомнились в подлинности видео, указывая на отсутствие крови в кадре. Однако военные эксперты, опрошенные Би-би-си, уверены в достоверности записей.
"Голливуд плохо передает, как выглядят огнестрельные ранения", - сказал Би-би-си Роб Ли, эксперт по обороне с факультета военных исследований лондонского Кингс-Колледжа.
Би-би-си также показала записи бывшему офицеру британской военной разведки. Он согласился прокомментировать видео на условиях анонимности по соображениям безопасности.
"Это настоящие пули, и это настоящее убийство. Это подлинный [момент расстрела], и я не вижу никаких причин считать его постановочным", — сказал эксперт. Он обратил внимание на то, что после выстрелов в кадре появляется мозговая жидкость одного из убитых.
Би-би-си отправила запросы в управление Верховного комиссара ООН по правам человека, офис комиссара Совета Европы по правам человека, а также Международный Комитет Красного Креста.
Комиссар Совета Европы по правам человека "внимательно следит за ситуацией и изучит все обвинения в грубых нарушениях прав человека и примет меры, когда сочтет уместным", сказали Би-би-си в пресс-службе.