Ադրբեջանում դեռևս 38 ռազմագերի ու պատանդ է պահվում. Արարատ Միրզոյան
Ադրբեջանում դեռևս պահվում են հայ ռազմագերիներ և քաղաքացիական անձինք: Հայաստանը շարունակում է միջազգային տարբեր ձևաչափերով բարձրաձայնել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց անհապաղ վերադարձի հարցը: Այս մասին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստի ընթացքում հայտնեց արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
«Ադրբեջանում դեռևս 38 ռազմագերի, պատանդ կամ այլ կարգավիճակում անձ է պահվում: 38-ից 3-ը քաղաքացիական անձինք են: Ուշագրավ է, որ 38-ից 2-ը գերեվարվել են նախքան նոյեմբերի 16-ին տեղի ունեցած էսկալացիան»,- ասաց Միրզոյանը:
Նախարարի խոսքով՝ շարունակում է ուժի մեջ մնալ նաև Ադրբեջանի նկատմամբ ՄԻԵԴ միջանկյալ միջոցների կիրառման մասին որոշումը:
«2021 թվականի մայիսի 20-ին Եվրոպական խորհրդարանը 607 ձայնով ընդունել է հայ գերիների անհապաղ ազատման և վերադարձի կոչ անող բանաձև: Եվրամիության շրջանակներում հայ գերիների վերադարձի անհրաժեշտության խնդիրն արծարծել են Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահը, Եվրոպական միության արտաքին հարաբերությունների ծառայության խոսնակը, խորհրդարանի 100-ից ավելի անդամներ, մեր բազմաթիվ դաշնակից և գործընկեր ներկայացուցիչների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ»,- ասաց Միրզոյանը:

В Азербайджане все еще находятся 38 военнопленных и заложников: Арарат Мирзоян
Армения продолжает в различных международных форматах поднимать вопрос о немедленном возвращении содержащихся в Азербайджане армянских военнопленных, заложников и других лиц. Об этом на заседании комиссии НС по внешним сношениям сообщил министр иностранных дел Арарат Мирзоян.
«В Азербайджане все еще находятся 38 военнопленных, заложников или других лиц. 3 из них - гражданские лица. Примечательно, что 2 из 38 пленных были взяты в плен до эскалации 16 ноября»,- сказал Мирзоян.
По словам министра, продолжает оставаться в силе также решение ЕСПЧ о применении промежуточных мер в отношении Азербайджана.
«20 мая 2021 года Европарламент 607 голосами принял резолюцию, призывающую Азербайджан к немедленному освобождению и возвращению армянских пленных. Вопрос о необходимости возвращения армянских пленных в рамках Евросоюза затронули председатель Европейской комиссии, спикер Службы внешних отношений Европейского Союза, более 100 членов Евпропарламента, высокопоставленные должностные лица наших многочисленных союзников и партнеров», - сказал Мирзоян.
Министр заверил, что этот вопрос упорно поднимается армянской стороной на любой международной встрече.